piątek, 18 września 2015

Oracle Database In-Memory bije kolejne rekordy

Od czasu, kiedy Oracle ogłosił dostępność technologii Database In-Memory, przeprowadzono wiele testów dla zbadania wydajności tego rozwiązania. Najnowszy z nich, to porównanie z systemem SAP HANA, działającym na takiej samej konfiguracji systemowo-sprzętowej, co rozwiązanie Oracle.

Opcja Oracle Database In-Memory została wprowadzona na rynek ponad rok temu. W pierwszym roku jej sprzedaż niemal trzykrotnie przewyższyła sprzedaż wszystkich opcji do Oracle 11g w ich pierwszym roku. Technologia ta zapewnia wysoką wydajność przetwarzania w pamięci – dzięki temu pozwala zwiększyć o wiele rzędów wielkości wydajność bazy danych w zakresie analizy, zarządzania hurtownią danych i raportowania, a także przyspieszyć przetwarzanie OLTP. Innowacyjna, obsługująca dwa formaty bazodanowe architektura In-Memory łączy najlepsze cechy formatu wierszowego i kolumnowego, aby równocześnie szybko wykonywać analizy danych i efektywnie przetwarzać transakcje online.

W lipcu b.r. ogłoszono, że baza danych Oracle 12c wraz z opcją Database In-Memory uzyskała certyfikację SAP dla aplikacji biznesowych tej firmy. Przeprowadzono także testy wydajnościowe systemu opartego na Oracle Database In-Memory, które są rekomendowane przez firmę SAP dla hurtowni danych. Test SAP BW Enhanced Mixed Load Benchmark zakłada przeprowadzenie na pojedynczym serwerze bazodanowym 1 miliarda operacji, które obejmują różne typowe obciążenia występujące podczas pracy aplikacji biznesowych.

W badaniu zastosowano taką samą konfigurację systemowo-sprzętową, jak dla testu rozwiązania SAP HANA, które wykonano w maju 2015 na serwerze Dell z procesorem Intel Xeon E5-2699, posiadającym 36 rdzeni i 512GB RAM. W badaniu Oracle zastosowano serwer Oracle Exadata X5-2 z tym samym procesorem, taką samą liczbą rdzeni i pamięcią operacyjną.

Wynik testu został opublikowany w raporcie, który można przeczytać TUTAJ. Konfiguracja Oracle wykonała przez godzinę dwa razy więcej operacji niż SAP HANA, dokładnie 300 749 NS/godzinę dla Oracle kontra 148 680 dla SAP.

Tak doskonały rezultat wynika nie tylko z wydajności samej technologii Oracle Database In-Memory, ale także z szybkości działania zapewnianej przez maszynę bazodanową Oracle Exadata. Połączenie bazy danych Oracle 12c z Oracle Exadata Database Machine daje użytkownikom konfigurację o najwyższych parametrach dostępnych obecnie na rynku, a przy tym możliwość radykalnego uproszczenia posiadanej infrastruktury, co przynosi także znaczące obniżenie kosztów IT.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz