piątek, 13 maja 2016

Okno na chmurę

Chris Chelliah, Wiceprezes Oracle i Główny projektant, szef Działu technologii i rozwiązań chmurowych regionu Oracle Azji i Pacyfiku
W ostatniej części serii artykułów na temat niezależności danych i ich zabezpieczeń, chcę skupić się na zagadnieniu integralności danych i integracji. 
To interesujące, prawda? Chmura upraszcza działania działu IT i biznesu, jednocześnie je komplikując. Przeniesienie złożoności i kosztów zarządzania infrastrukturą i aplikacjami poza firmę zdecydowanie stanowi dla firmy znaczącą różnicę, lecz wciąż pozostaje problem posiadania silosu danych – tym razem w różnych chmurach.

Czy powinno to wpłynąć negatywnie na stosowanie rozwiązań chmurowych? Zdecydowanie nie, lecz trzeba podejść do tej kwestii w zorganizowany i przemyślany sposób, aby uniknąć problemów. Odpowiedni dostawca usług chmurowych zapewnia łatwiejsze niż kiedykolwiek zarządzanie danymi, aplikacjami i infrastrukturą. Nie oznacza to, że chmura nie jest złożona – jest, lecz ta złożoność jest w dużej mierze niewidoczna dla klienta. Odpowiedni dostawca ułatwia korzystanie z rozwiązań dzięki zestawom zintegrowanych aplikacji dostarczanych na wszystkich poziomach organizacji oraz infrastrukturom firmowym i w chmurze.

Co ważne, odpowiedni dostawca dostarczy wszechstronną platformę jako warstwę usługową zapewniającą m.in. usługę integracji, co wcześniej było domeną oprogramowania warstwy pośredniej. Rozwój platform PaaS jest kluczowy dla tej kwestii. Te usługi pozwalają łączyć ze sobą poszczególne aplikacje oraz infrastruktury firmowe i w chmurze. W przypadku zintegrowanych chmur większość pracy dotyczącej konfiguracji i integracji zostało wykonane: platformy w chmurze umożliwiają samodzielne wykonanie tej pracy, a powiązane narzędzia zapewniają intuicyjny interfejs, dzięki któremu użytkownicy mają dostęp do danych firmy – zarówno w chmurze, jak i na terenie firmy – oraz możliwość zarządzania nimi. Dzięki temu technologia platformy w chmurze tworzy spójną i wspólną platformę dla firmy, gdzie wszystkie dane są zintegrowane.

Warto wspomnieć o tym, że wspólna platforma i możliwość wglądu w dane firmy pozwala na wprowadzanie innowacji i uzyskanie przewagi nad konkurencją. Jako przykład można wykorzystać National Pharmacies, klienta Oracle. Australijska firma wykorzystała platformę w chmurze do integracji technologii oraz danych firmowych z technologiami w chmurze w sposób, który był korzystny dla jej klientów. Wykorzystała platformę w chmurze do opracowania bogatej w funkcje aplikacji mobilnej wykorzystującej istniejące systemy firmowe. Najistotniejszy jest jednak fakt, że firma dzięki zastosowaniu platformy w chmurze może bezproblemowo przenieść dane aplikacji do chmury w celu zwiększenia zakresu usługi, jednocześnie wykorzystując firmowe zabezpieczenia do zarządzania tożsamością i dostępem. To jest właśnie piękno chmury: zjednoczyła wszystkie systemy i usługi w jednym łatwym w użyciu środowisku, które napędza innowacje.

Jak udowodniłem w swoich artykułach, obawy przed stosowaniem rozwiązań chmurowych są złudne. Chmura przeszła długą drogę od momentu powstania i teraz w 100% spełnia wymagania biznesowe organizacji wszystkich rodzajów. Na początku firmy testowały te rozwiązania, wykorzystując je do mniej istotnych zastosowań, jak np. badania i rozwój, lecz gdy bardziej istotne informacje przenoszone są do chmury, firmy nie mogą pozwolić sobie na błędy w tej kwestii. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego dostawcy tych usług – takiego, który dostarczy bezpieczne, wszechstronne i sprawnie działające rozwiązanie, które pozwoli na wprowadzanie innowacji i rozwój.

W najbliższych latach można będzie zaobserwować, które firmy dokonały właściwych inwestycji w chmurę: to one będą liderami w swoich branżach.
 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Intel.
Intel® i logo Intel są znakami towarowymi firmy Intel Corporation w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach.

 

Dowiedz się więcej 
Wypróbuj Oracle PaaS
Dowiedz się więcej o Oracle PaaS 
Oracle PaaS Blog

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz