piątek, 1 lipca 2016

System finansowy jako usługa internetowa

Jarosław Poręba, główny konsultant ds. sprzedaży aplikacji do zarządzania finansami w Oracle Polska.

Myślenie osób odpowiedzialnych za finanse krąży zwykle wokół przychodu, kosztów, marży, pozycji aktywów i pasywów. Wielkości te są dobrze rozpoznane i od kilkudziesięciu lat zarządzanie nimi wspierają rozwiązania informatyczne. 
Początkowo świat finansowy zadowalał się prostymi programami księgowymi, które jednak szybko wyewoluowały w złożone zintegrowane systemy ERP monitorujące procesy finansowe w całej firmie.

Obecnie większość średnich i dużych firm w zarządzaniu posługuje się systemami ERP. Jednocześnie 75% finansistów uważa sposób ich działania za nie do zaakceptowania (raport APQC, luty 2014). Funkcjonujące od wielu lat na rynku aplikacje ERP zamiast wspierania rozwoju organizacji, przeważnie stwarzają trudności w dostępie do danych, zamykają użytkowników w utartych ścieżkach procesów gospodarczych oraz tworzą bariery dla współpracy między różnymi działami.

Świadomość wyczerpania możliwości klasycznych systemów ERP zainspirowała Oracle do zupełnie nowego podejścia w tworzeniu rozwiązań finansowych. Przede wszystkim nowoczesny system finansowy nie może ignorować korzyści, które przyniosły niedawna rewolucja internetowa oraz rewolucja mediów społecznościowych. Dlatego Oracle dostarcza system finansowy jako usługę internetową. Po raz pierwszy duże międzynarodowe korporacje i średniej wielkości firmy mają dostęp do systemu ERP w chmurze, konfigurowanego i zarządzanego według własnych potrzeb.

Przeglądarka internetowa, smartfon, czy tablet dają możliwość wprowadzania i analizowania danych z różnych obszarów firmy w czasie rzeczywistym. Przy analizach finansowych wykorzystana jest koncepcja wielowymiarowości. Przychody, przepływy pieniężne czy plany finansowe możemy analizować w oparciu o dowolny wymiar (np. produkt, centrum kosztów, obszar, organizacja budżetowa, dostawca, projekt). Podobnie jak na portalach internetowych kluczowe wskaźniki finansowe dostarczane są decydentom w postaci aktywnych infografik. Do szybkiej wymiany informacji i wsparcia pracy grupowej wykorzystano koncepcję mediów społecznościowych. Jest to szczególnie użyteczne przy zamykaniu roku finansowego lub w przypadku uzgadniania korekt. Dyskusja o dokumentach przekazywana jest z załącznikami do kręgów użytkowników, przeglądana i zatwierdzana.

System finansowy w chmurze ma jeszcze jedną wielką zaletę. Użytkownik płaci tylko za to, z czego korzysta. Jeśli potrzebuję tylko systemu finansowo-księgowego, wówczas subskrybuję wyłącznie tego typu usługę. Jeśli moje potrzeby obejmują planowanie finansowe i konsolidację, w każdej chwili mogę podłączyć subskrypcję kolejnych usług. A wszystko to bez obciążeń sprzętem i administracją informatyczną i przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Dowiedz się więcej o Transformacji Cyfrowej

Oracle Digital Infowall
Zarejestruj się na konferencję "Krajobraz cyfrowej transformacji w Polsce"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz