czwartek, 13 lipca 2017

Oracle Storage Archive Cloud Service – sposób na długoterminowe backupy w Chmurze

Oracle Storage Archive Cloud Service jest rozwiązaniem umożliwiającym składowanie długoterminowych kopii archiwalnych w Chmurze Oracle. W porównaniu do klasycznych metod składowania takich kopii, oferuje mnóstwo zalet – poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
  • Eliminacja konieczności zakupów i utrzymania sprzętu służącego do archiwizacji danych. Użytkownik, zamiast tego, otrzymuje doskonale udokumentowany zbiór interfejsów, możliwych do wykorzystania w różnych aplikacjach/zastosowaniach: od poleceń RESTfull Services, które można wbudować w np. skrypty powłoki systemu operacyjnego, po bogaty zestaw bibliotek programistycznych dla praktycznie każdego współczesnego języka programowania: od C/C++ poprzez .NET/C# aż do Javy.
  • Elastyczność nośników. Przestrzeń dyskowa jest zwiększana „na żądanie” – automatycznie, wraz ze wzrostem zapotrzebowania. Możemy wyobrazić sobie OSACS jako „worek bez dna”, do którego wrzucamy kolejne kopie archiwalne, nie troszcząc się o brak miejsca.
  • Model oparty o subskrypcję. To jedna z najsilniejszych stron chmur obliczeniowych w ogólności. Użytkownik płaci za zasoby, które są przez niego wykorzystywane – chmura oferuje możliwość rezygnacji z zakupu nieraz bardzo kosztownych licencji na oprogramowanie, które po jakimś czasie przestanie być wykorzystywane. W chmurze płacimy zawsze za to, co wykorzystujemy, do momentu, w którym przestaniemy to wykorzystywać.
  • Szyfrowanie danych. Wspomagane jest szyfrowanie po stronie klienta, transfer danych jest domyślnie szyfrowany zawsze, dzięki stosowaniu protokołu SSL. Ponadto Oracle oferuje opcję szyfrowania danych po stronie docelowego (Oracle) centrum danych.
  • Kontrola dostępu. Subskrybent ma możliwość ustalenia poziomu dostępu do danych i administracji usługą.
  • NFS. Dzięki Oracle Storage Cloud Software Appliance, istnieje możliwość posługiwania się interfejsem zgodnym z protokołem NFS.
  • Trwałość kopii. Dane są wielokrotnie replikowane na różnych nośnikach, w sposób absolutnie transparentny dla użytkownika. Ponadto OSACS, automatycznie i również zupełnie transparentnie, przeprowadza okresowe kontrole integralności danych.
  • Ściśle określona lokalizacja danych. Dane składowane w usłudze OSACS są zawsze składowane w centrum przetwarzania danych określonym w umowie z użytkownikiem - nigdy nie są kopiowane do innych lokalizacji bez jego wiedzy i zgody.
  • Uproszczony, w porównaniu do „zwykłej” usługi Oracle Storage CS, interfejs. OSACS oferuje, ze względu na swoje zastosowanie, uproszczoną listę poleceń. Polecenia do masowego, zrównoleglonego załadunku, na przykład, dostępne w Oracle Storage CS, nie są przez OSACS wspomagane. Z tego względu, z jednej strony, korzystając z OSACS, możemy napotkać na pewne ograniczenia, z drugiej jednakże – posługiwanie się OSACS jest zwyczajnie łatwiejsze, a wspomniane ograniczenia nie są, tak naprawdę, istotne w sytuacjach, w których decydujemy się na stosowanie tej usługi.
  • Cena. OSACS jest dostępna już od poziomu $12/1TB/rok, co czyni z niej najtańszą ofertę na rynku. Warto zauważyć, że cena ta jest nawet niższa, niż cena „zwykłego” Oracle Storage CS.
Z racji powyższych cech, usługa Oracle Storage Archive Cloud Service wydaje się idealnym rozwiązaniem w sytuacjach, w których wymagane jest długoterminowe utrzymywanie kopii archiwalnych. Użytkownik tej usługi nie musi, jak widać, martwić się o trwałość danych, ich bezpieczeństwo, geograficzną lokalizację i sprzęt – czyli te wszystkie elementy, które z problemu pt. Archiwizacja danych potrafią nieraz zrobić całkiem skomplikowane puzzle...

Autorem artykułu jest Witold Świerzy, PaaS Expert Presales w Oracle Polska.

Dowiedz się więcej
Oracle Storage Cloud Services
Podstawowe właściwości Oracle Storage Archive CS

Udostępnij na LinkedIn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz