czwartek, 19 października 2017

Oracle ogłasza Java SE 9 i udoskonalenia Java EE 8

Oracle poinformował o wprowadzeniu na rynek oprogramowania Java SE 9 (JDK 9), platformy Java Enterprise Edition 8 (Java EE 8) i pakietu Java EE 8 Software Development Kit (SDK). 

JDK 9 to implementacja specyfikacji platformy Java SE 9, zatwierdzona ostatnio razem z platformą Java EE 8 w ramach programu Java Community Process (JCP). Java SE 9 udostępnia ponad 150 nowych cech i funkcji, w tym udoskonalenia, które zwiększają skalowalność i bezpieczeństwo, optymalizują zarządzanie wydajnością i ułatwiają wdrożenie tej najpopularniejszej platformy programowania na świecie. Java EE 8 modernizuje i upraszcza działanie platformy Java EE na potrzeby chmury i mikrousług, a przy tym udostępnia aktualizacje ośmiu ważnych specyfikacji. 
 
Kluczowym elementem oprogramowania Java SE 9 jest modułowy system platformy Java (Java Platform Module System), znany także jako projekt Jigsaw, który ułatwia programistom tworzenie i aktualizowanie zaawansowanych aplikacji. Modułowość zwiększa również elastyczność samego rozwiązania JDK, w przypadku wdrażania w chmurze programiści mogą więc dobrać tylko te części JDK, których potrzebują do uruchomienia danej aplikacji. 

Inne ważne elementy Java SE 9 to:
•  środowisko jshell, które udostępnia interaktywne narzędzie REPL (Read-Eval-Print-Loop) i ułatwia programistom korzystanie z interfejsów API i testowanie;
•  udoskonalone narzędzie Javadoc, które pomaga programistom nauczyć się pracy z nowymi interfejsami API dzięki funkcji wyszukiwania w samej dokumentacji interfejsu API i informacjom o modułach definiujących każdą klasę lub interfejs; 
•  udoskonalenia interfejsu Stream API, które zwiększają produktywność programistów przez dodanie metod do warunkowego pobierania/umieszczania elementów w strumieniu, przeprowadzania iteracji i tworzenia strumieni z wartości typu „nullable” przy jednoczesnym rozszerzeniu zestawu interfejsów API oprogramowania Java SE, które mogą stanowić źródła dla strumieni.
Pełną listę funkcji wprowadzonych w oprogramowaniu JDK 9 można znaleźć tutaj.

Najważniejsze nowe funkcje platformy Java EE 8 to:
•  obsługa protokołu HTTP/2 w technologii Servlet 4.0;
•  nowy interfejs API JSON i udoskonalenia mechanizmu JSON-P 1.1;
•  rozszerzenie specyfikacji JAX-RS na obsługę zdarzeń wysyłanych przez serwer i nowy interfejs API klienta reaktywnego;
•  nowy interfejs API zabezpieczeń dla chmury i aplikacji w środowiskach PaaS;
•  liczne udoskonalenia CDI, w tym obsługa zdarzeń asynchronicznych.
Pełną listę funkcji dostępnych w oprogramowaniu Java EE 8 można znaleźć tutaj

Oracle przedstawił również kilka zmian dotyczących dalszego rozwoju i udostępniania platform Java SE i Java EE. Dla oprogramowania Java SE Oracle zamierza wdrożyć 6-miesięczny cykl publikacji i stosować model wprowadzania nowych wersji oparty na terminach, a nie na funkcjonalności. Oracle będzie udostępniać implementacje OpenJDK na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej (GPL). Firma zamierza też wprowadzać do implementacji OpenJDK funkcje, które wcześniej miały charakter komercyjny, takie jak Java Flight Recorder, aby uzyskać większą zgodność środowisk Oracle JDK i OpenJDK. 
 
Java to najpopularniejszy język programowania na świecie. Korzysta z niego ponad 12 mln programistów, a oprogramowanie co roku jest pobierane ponad 1 mld razy. Java to także numer jeden wśród technologii wybieranych przez programistów na potrzeby chmury, do której podłączonych jest ponad 21 mld wirtualnych maszyn Java.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz