poniedziałek, 7 października 2013

Trudny powrót do szkoły

Październik rozpoczął się nieodwołalnie! I kolejny już raz wielu z nas po wakacjach zastanawia się nad tym, jak przetrwać pierwszy miesiąc po powrocie do pracy. 

Jak tu przetrwać kolejny miesiąc? A może trzeba po prostu uznać, że koniec wakacji, to przede wszystkim powrót do szkoły? Jeżeli więc jest w nas z jednej strony zapał i energia po powrocie z urlopów, a z drugiej zniechęca nas powrót do rutyny dnia codziennego, rozwiązaniem może być szkolenie. 

Szkolenie to przede wszystkim porządny zastrzyk wiedzy 
Oracle University dostarcza szkolenia pozwalające zgłębić tajniki każdego produktu Oracle. Idea naszej organizacji jest taka: mamy produkt – mamy szkolenie. Sami więc Państwo rozumiecie, że realizacja tego hasła przy ogromnym portfolio produktowym nastręcza niemało trudności. Po pierwsze należy nadążać za nowymi produktami, a następnie za kolejnymi wersjami tychże. Dlatego przygotowanie szkolenia zaczyna się na długo przed pojawieniem się nowych wersji produktu na rynku. 
Przykładowo, popatrzmy na kursy dotyczące wersji 12c Oracle Database: szkolenie było gotowe w pierwszym półroczu tego roku, wersja „dwunastka” pojawiła się mniej więcej w połowie roku i praktycznie realizujemy szkolenie już na nowej wersji. A ponieważ z tym produktem mamy powiązanych kilkanaście ścieżek tematycznych, praca jest naprawdę nie byle jaka. 

Podsumowując: szkolenie to produkt, materiały, setup i wykładowcy
Jeżeli mamy już to wszystko, to potrzebujemy jeszcze tylko Was – czyli naszych studentów. I tu pojawia się kolejne pytanie – jak najłatwiej przekazać wiedzę? Na pozór jest to pytanie proste – ogłosić termin na stronie, zebrać grupę i wykonać szkolenie dla tak zebranych osób. Gdyby mi ktoś powiedział dzisiaj: jedź – masz tydzień na poznanie czegoś nowego; to ja oczywiście pakuję się i jadę. Ale to tylko teoria - od razu pojawiają się jakieś ograniczenia. 
I dlatego - także dla takich jak ja, którzy chcą się uczyć, ale przygniatają ich sprawy zawodowe – wymyślono szkolenia nagrane, ale z dostępem do środowiska Oracle. W skrócie rzecz polega na tym, ze nominalnie szkolenie trwa tyle samo, ile trwałoby w klasie z realnym wykładowcą – ale jest nagrane i można je sobie odtwarzać przez 90 dni tam i z powrotem. Natomiast - żeby nie było to tylko bierne słuchanie – każdy student może przećwiczyć to, czego się nauczył w realnym środowisku. Najpierw zobaczyć te ćwiczenia - jak wykonuje je wykładowca, a potem samemu je wykonać. Zadać wykładowcy pytanie (mailem) – też jak najbardziej można. Oczywiście wszystkie podręczniki, materiały ćwiczeniowe i wreszcie poziom wiedzy (a co za tym idzie stosowne certyfikaty) – są tożsame z tymi, jakie otrzymujecie Państwo na zajęciach w klasie.

Czy w ten sposób można wrócić do szkoły? Czy to jest nadal szkoła? I czy to jest recepta na przetrwanie po powrocie do pracy? 
Zapewne są tacy, którzy powiedzą: szkolenie? tak, ale tylko w klasie, tylko na wyjeździe – bo przekonuje mnie tylko wykładowca, z którym stykam się twarzą w twarz. Z drugiej strony – edukacja elektroniczna, to świetna recepta na koszty, które wiążą się z wyjazdami na szkolenie (hotele, transport, diety). A nie jest to wcale mało.
Nie wróżę gwałtownego odwrotu od szkoleń tradycyjnych – zawsze będzie wielu ich gorących zwolenników; jednak trend się pojawił. Takie szkolenia będą coraz bardziej rozwijane w Oracle University.
Chciałbym, żebyście Państwo przeglądając stronę education/oracle.com – zwrócili uwagę na opisywane tu Training on Demand (w sekcji Training by Format). Są tam ładnie pokazane filmowe zajawki do szkoleń w tej formie. Proszę popatrzeć, posłuchać. A nuż się spodoba??
Wszystkim, którzy wrócili z wakacji i pewnie o nich już zapomnieli, życzę bezstresowego powrotu do rzeczywistości :-)

Napisz do autora
Marcin Jahn,
Dyrektor sprzedaży szkoleń
Oracle University
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz