wtorek, 24 grudnia 2013

Z życzeniami...

...bo przecież czas na życzenia lepszy niż teraz być nie może!
Zbigniew Swoczyna
Ale zanim myśl nasza pomknie rączo ścigając ciąg naturalnych i łatwych do przewidzenia skojarzeń, spróbujmy wstrzymać się przez jeszcze chwilę. Każmy poczekać jeszcze moment cisnącym się niecierpliwie marzeniom! Zachowajmy profesjonalny chłód myśli i dystans spojrzenia. Rzućmy chłodnym okiem (choć nie bez cienia nostalgii) na rok miniony: cóż on nam przyniósł?

Zacznijmy od rzeczy naprawdę dużych – a trudno wymyślić coś większego niż Big Data. Cóż wynikło dla nas z tego, że tak wielkie ilości danych zebraliśmy. I z tego, że wiemy że są. I z tego, że chyba mamy Magnes, który pomoże nam w tym Wielkim Stogu naszą Igłę znaleźć?

W tej kolejności postępując, następne w ciągu skojarzeń i wspomnień winny być rzeczy Super - a czy może być coś bardziej Super niż SuperCluster? I ten trochę mniejszy z T w nazwie i ten potężny, sygnowany literą M. Czyż nie olśniły nas mnogością możliwości liczne terabajty pamięci operacyjnej gotowe chyżo przyjąć każdy okruch informacji toczonych potokami tysięcy wątków?

I dalej - wspomnijmy to, co ekscytujące! Bowiem jak nie może naszego informatycznego jestestwa nie poruszyć najnowszy „Exalytics” - po raz pierwszy na procesorze RISC'owym uczyniony. Może też wspomnienie nasze przytrzymać i rozświetlić całkiem świeża jeszcze Exadata pamięciami flash potężna i w procesor tuzin-rdzeniowy przysposobiona?

W końcu godzi się wspomnieć o tym, co jest zwyczajnie trwałe i rozciągłe w czasie i przestrzeni wielowymiarowo-informatycznej, czyli o taśmie. Czyż nie zadziwiło nas to uporczywe trwanie tej technologii pomimo od dziesięcioleci już głoszonych wieści o jej zmierzchach i zanikach. Można prostacko stwierdzić, że nic tak nie przemawia do wyobraźni jak mnogość terabajtów podzielona przez jednostkę waluty. Ale można też wysnuć głębszą refleksję, że tak bliskie nam trzeźwe trzymanie się informatycznej rzeczywistości pozwala zachować systemową stabilność i sprzętowo oddzielić hardware od slideware'u.

Tak... Pożegnajmy ten czas miniony i pokrzepieni wspomnieniem spójrzmy w przyszłość!
Czegóż byśmy chcieli życzyć sobie jako spełnienie marzeń najskrytszych?
Chyba po pierwsze, by nasz świat informatycznie namacalny był bardziej Big, i bardziej Super, i bardziej Exa, i bardziej trwały w najlepszym tego słowa znaczeniu. Bez zbędnego marketingu i bez adnotacji małym druczkiem. I by tak było i dla naszego KLIENTA który nadaje naszym działaniom SENS, i dla nas, którzy wiemy jak wygląda PRAWDA od strony asemblerowej podszewki. Aby w naszych działaniach informatycznych zagościł trend wzrastania, rozwoju, nowości, prekursorstwa i unikalności! By wszechogarniający nas wirtualny obłok, zwany przez niektórych chmurą - był dobrym tłem dla rozbłysków naszych dokonań!

Tego wszystkiego życzy Wam czytającym ten tekst autor, ale też tak zupełnie zwyczajnie: dobrych i rodzinnie spokojnych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!

O autorze
Zbigniew Swoczyna jest szefem Zespołu wsparcia sprzedaży Oracle Hardware w Oracle Polska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz