czwartek, 24 lipca 2014

Przemysł 4.0

Ryszard Krawczyński

\
Idea rewolucji przemysłowej, znana pod hasłem „Przemysł 4.0” jest związana ze strategią rozwoju wszystkich gałęzi high-tech, która w ogólnych zarysach zakłada ścisłą komputeryzację tradycyjnych gałęzi przemysłu wytwórczego. 

Celem tej inicjatywy jest wykreowanie inteligentnego przedsiębiorstwa, które charakteryzuje się zdolnością przystosowania, efektywnością wykorzystania zasobów oraz ergonomią, jak również integracją z klientami i partnerami w procesach biznesowych. Podstawą technologiczną tej idei są systemy cyber-fizyczne i Internet Rzeczy – koncepcja, według której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci komputerowej.

Charakterystyczne dla produkcji przemysłowej w modelu 4.0 jest silne dostosowanie produktów w warunkach zwiększonej elastyczności produkcji masowej. Wymagana automatyzacja technologii jest wspomagana przez wprowadzenie metod optymalizacji, konfiguracji, samokontroli i inteligentnego wsparcia pracowników w ich coraz bardziej złożonych zadaniach.
Podstawową zasadą tego modelu jest fakt, że poprzez połączenie maszyn, składników i systemów, tworzymy inteligentną sieć łańcucha wartości, którą możemy autonomicznie kontrolować. Przykładem mogą być tu maszyny, które przewidują awarie lub taka organizacja logistyki, która reaguje na nieoczekiwane zmiany w produkcji.
Jest wysoce prawdopodobne, że świat produkcji będzie coraz bardziej funkcjonował w sieciach wzajemnych zależności. Oznacza to, że złożoność sieci producentów i dostawców ogromnie wzrośnie. W scenariuszu „Przemysł 4.0” nie będzie granic pomiędzy poszczególnymi fabrykami. Zostają one zniesione w celu wzajemnego połączenia wielu fabryk lub nawet regionów geograficznych.

Nowoczesne technologie informacyjne i komunikacyjne pomagają przewidzieć możliwość zwiększenia produktywności, jakości i elastyczności w branży produkcyjnej w ramach modelu Przemysł 4.0, a tym samym do uzyskania oczekiwanych korzyści. Są to takie obszary funkcjonalne, jak np. systemy obsługi łańcuchów wartości, Big Data lub przetwarzanie w chmurze.
Oracle wspiera Przemysł 4.0 dostarczając wszystkie potrzebne elementy w ramach pakietu Oracle Fusion Applications. Znajduje się tu ponad sto modułów funkcjonalnych, w tym rozwiązania dedykowane do obsługi procesów biznesowych specyficznych dla kilkudziesięciu branż: przemysłu, logistyki, handlu, branży telekomunikacyjnej, edukacyjnej, inżynieryjnej, chemicznej, a także sektora lotnictwa i obronności, wysokich technologii, nauk przyrodniczych oraz usług finansowych. Oracle dostarcza także wiodący sprzęt do budowy prywatnej chmury korporacyjnej; jest również dostawcą chmury publicznej w obszarze zarówno platformy jak i różnorodnych aplikacji.

O autorze
Ryszard Krawczyński jest Głównym konsultantem sprzedaży Aplikacji Oracle w Oracle Polska.

7 komentarzy:

  1. Cyfryzacja przemysłu, czyli tak zwany Przmysł 4.0 jeszcze do nie dawna wydawał się być tylko futurystycznymi wizjami tego jak może wyglądać przemysł, a dzięki dzisiejszej technologii jest to bardzo realna wizja najbliższej przyszłości, która nas czeka. Liczę na to, że zostanie to fajnie opowiedziane na Fabryce Cyfrowych Przemian - https://ax-dynamics.com/pl/fabryka-cyfrowych-przemian, wydarzenie jest współorganizowane przez Microsoft, więc liczę na wielkie WOW, zwłaszcza, że ma odbyć się prezentacja interaktywnej makiety Fabryki Przyszłości przez Dyrektora Rozwoju Microsoftu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się w pełni z Twoją opinią. Obecnie np. systemy ERP https://www.connecto.pl/cennik-optima/ co raz chętniej wdrażane są w przedsiębiorstwach, gdzie pełnią różnorakie funkcje. Zazwyczaj używa się ich do wspomagania wszelkich procesów firmowych, mających najważniejszy wpływ na przedsiębiorstwo. I tak można m.in. znaleźć systemy wspierające dystrybucję, produkcję, handel, księgowość, czy zarządzanie kadrami.

      Usuń
  2. Przemysł 4.0 w zasadzie już funkcjonuje w świecie. Teraz przyszła pora na modernizację i automatyzację usług. Co raz więcej firm decyduje się na wdrożenie systemu wsparcia podobnych do systemu TETA od UNIT4. Pozwalają one oszczędzić wiele czasu, a co za tym idzie, wiele pieniędzy dla firmy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Sam przemysł w dużej mierze jest dziś zautomatyzowany i moim zdaniem tak będzie to wyglądało za kilka lat. Jak dla mnie bardzo fajnie przy maszynach przemysłowych sprawdzają się amortyzatory gumowe https://powerrubber.com/kat/wibroizolatory/amortyzatory-gumowe/ i jestem zdania, że jest to bardzo fajne rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziedzina przemysłu to zawiły temat. Niemniej jednak, proponuję go studiować i być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami. W podanym linku https://tspcb.pl/blog/technologia/jakie-wyrozniamy-rodzaje-laminatow-jaki-laminat-wybrac-do-poszczegolnych-zastosowan można dowiedzieć się więcej o obwodach drukowanych i laminatach, ponieważ te technologie są obecnie wykorzystywane w przemyśle.

    OdpowiedzUsuń
  6. W outsourcingu procesowym firmy zlecają wykonanie niektórych zadań zewnętrznym dostawcom. Jest to strategia wykorzystywana do poprawy wydajności i skupienia się na kluczowych kompetencjach firmy, jednocześnie korzystając z doświadczenia i zasobów innych organizacji.

    OdpowiedzUsuń