poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Linux ma już 25 lat!

Na początku mało kto zdawał sobie sprawę z potencjalnej siły tkwiącej w pierwszej opublikowanej wersji Linuksa. Programem tym przez dłuższy czas interesowali się tylko wielbiciele idei Open Source. Jednak inicjatywa darmowego systemu, który w założeniach miał działać tak samo jak Unix, została podchwycona przez entuzjastów programowania na całym świecie. Od tamtego czasu nad rozwojem Linuksa pracują tysiące programistów indywidualnych i korporacyjnych, czego owocem jest fakt, że dzisiaj Linux śmiało wkracza do przedsiębiorstw jako bezpieczna i wydajna korporacyjna platforma systemowa.

Oracle realizuje strategię wspierania systemu operacyjnego Linux od wielu lat. W roku 1998 Oracle zaoferował pierwszą komercyjną bazę danych dostępną na ten system. Od kilku lat dostępna jest dystrybucja Oracle Enterprise Linux, dla której oferowane jest pełne wsparcie serwisowe. W roku 2013 pojawiła się wersja, w której instalowane jest domyślnie jądro Unbreakable Enterprise Kernel do architektury klastrowej. Jednym z najnowszych dodatków do Oracle Linux jest narzędzie DTrace do dynamicznego śledzenia, które ułatwia monitorowanie, rozwiązywanie problemów i analizę wydajności, a także obsługa Linux Container, co umożliwia wirtualizację systemu operacyjnego.

Dla dystrybucji Linuksa (najnowsza wersja, to Oracle Linux 7) są dostępne wszystkie kluczowe produkty Oracle technologiczne i aplikacyjne, m.in.: baza danych, Oracle RAC, serwery aplikacji, Oracle Developer Suite i aplikacje biznesowe. Zapewniając zgodność swych produktów z Linuksem, Oracle umożliwia klientom wdrażanie rozwiązań klasy korporacyjnej, charakteryzujących się niskimi kosztami infrastruktury.

Zaangażowanie Oracle we wspieranie Linuksa obejmuje także przejście wewnętrznych systemów korporacyjnych na tę platformę. Dzisiaj większość kluczowych aplikacji w całej organizacji działa na tym systemie: środowiska testowe i projektowe, systemy zarządzania sprzedażą, marketingowe, kadrowe, płacowe, Oracle.com, systemy workflow, a także platforma Oracle Cloud.

Więcej informacji na temat Oracle Linux
Linux na platformie Oracle Technology Network
Pobierz Oracle Linux

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz