wtorek, 13 września 2016

Przemysł 4.0: w jaki sposób chmura zwiększa ‘potęgę maszyn’

Nowe badanie Oracle pokazało, że 62% przedsiębiorstw regionu EMEA wdraża technologie z zakresu robotyki lub planuje ich wdrożenie.

Technologie składające się na „czwartą rewolucję przemysłową”, określaną zazwyczaj mianem „Przemysłu 4.0”, są napędzane przez infrastruktury chmurowe. W raporcie Oracle pt. „Cloud: Opening up the Road to Industry 4.0” stwierdzono, że przedsiębiorstwa postrzegają chmurę jako fundament, na którym mogą budować swoje strategie innowacji w wielu obszarach — od robotyki po sztuczną inteligencję. 
Badanie miało na celu przeanalizowanie, w jaki sposób firmy w regionie EMEA zarządzają procesami przechodzenia do modelu Przemysł 4.0 i w które technologie inwestują, aby nadal osiągać sukcesy w epoce gospodarki opartej na danych. 

Obecnie większość przedsiębiorstw wdraża lub planuje wdrożyć nowe strategie innowacji: 
•  62% wdrożyło lub planuje wdrożyć technologie z zakresu robotyki, 
•  60% wdrożyło lub planuje wdrożyć technologie z zakresu sztucznej inteligencji.

Większość firm zdaje sobie również sprawę z tego, że do wdrożenia tych technologii potrzebna jest infrastruktura przetwarzania w chmurze — 60% uważa, że korporacyjna platforma chmurowa umożliwia organizacjom czerpanie korzyści z innowacji takich jak robotyka (w Polsce 58%) czy sztuczna inteligencja (dla Polski wskaźnik wynosi 63%).

Optymizmem napawa fakt, że znaczna większość przedsiębiorstw jest w trakcie realizacji planów zakładających wprowadzenie jednego zintegrowanego modelu chmury w całym przedsiębiorstwie. 
Co prawda niewielu respondentów już stosuje zintegrowany model chmury, który działa dla starszych aplikacji i nowych platform (średnia dla całego badania 8%, najwięcej w krajach Zatoki Perskiej – 14%), ale 36% wdraża taki model w roku bieżącym (w Polsce 35%), a kolejne 40% planuje wdrożyć go w roku 2017 (dla Polski wskaźnik wynosi 33%). Tylko 5% (w Polsce 6%) nie planuje wprowadzenia takiego modelu. 

Pascal Giraud, dyrektor ds. IaaS i PaaS w Oracle EMEA, powiedział: „Mimo niepewnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę z tego, że na obecnym szybko ewoluującym rynku bycie pionierem przynosi większe korzyści niż kiedykolwiek. Niektóre firmy osiągające największe sukcesy — jak chociażby Uber czy Airbnb — zostały założone w najgorszym momencie kryzysu finansowego. Świadczy to o tym, że okazje mogą się pojawiać w każdych warunkach. Na początku epoki zwanej Przemysł 4.0 firmy dzielą się na liderów i maruderów pod względem innowacji, jednak czas pokazał, że dzięki rozwojowi zintegrowanych infrastruktur chmurowych można łatwiej i taniej prześcignąć konkurencję”. 

„Aby w jak najlepszy sposób dokonać migracji do modelu cyfrowego, firmy potrzebują elastycznej i skalowalnej infrastruktury dla skutecznego wsparcia tej zmiany” – komentuje Tim Jennings, szef działu badań w firmie Ovum. „Zintegrowana platforma chmurowa - dostarczająca zarówno usługi IaaS, jak PaaS - pozwala organizacjom na szybkie wdrażanie nowych rozwiązań biznesowych oraz czerpanie korzyści z najnowszych technologii cyfrowych – takich, jak sztuczna inteligencja, Big Data, czy Internet Rzeczy”.

Informacje o badaniu
Badanie Oracle objęło 1200 osób podejmujących decyzje dotyczące kwestii technicznych w średnich i dużych przedsiębiorstwach w Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, RPA, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoszech i krajach Zatoki Perskiej.

Informacje dodatkowe
Pobierz raport “Cloud: opening up the road to Industry 4.0”
Oracle PaaS Infowall
Usługi infrastruktury Oracle IaaS
Oracle Cloud Platform

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz