poniedziałek, 4 czerwca 2018

Innowacje i trendy w świecie programowania, cz. 2

Druga część rozmowy z Siddharthą Agarwalem, który tym razem opowiada o takich zjawiskach, jak uczenie maszynowe, chatboty i Blockchain.

Uczenie maszynowe stanowi nie tylko szansę, ale także wyzwanie dla programistów? 
Technologia oparta na uczeniu maszynowym, aby była wydajna i spełniała swoje zadanie, musi być najpierw umiejętnie zaprogramowana w danym środowisku informatycznym, z uwzględnieniem danych jakie będą analizowane i rozwiązań jakich użytkownik będzie oczekiwać. To nie jest rozwiązanie uniwersalne. Inaczej napiszemy aplikację do monitorowania bezpieczeństwa, a zupełnie odmiennie podejdziemy do pracy nad systemem do optymalizacji robotów w fabryce. Programiści i deweloperzy aplikacji będą musieli w najbliższych latach poświęcić wiele czasu na zdobycie dodatkowej wiedzy na temat konkretnych przypadków zastosowania takiego czy innego rozwiązaniu opartego na uczeniu maszynowym. Projektując daną aplikację muszą już na wstępie wiedzieć, jakie dane będą gromadzić, jakie algorytmy zastosować i jakie pytania będą kluczowe w danym przypadku. Jednocześnie pojawi się potrzeba oceny, czy przy stosowaniu olbrzymich ilości danych, lepiej pracować na własnych systemach czy w oparciu o model usługowy SaaS (Software as a Service), w którym dane aplikacje są przechowywane na komputerach dostawcy usługi, a następnie udostępniane użytkownikom przez Internet.

Jakie nowinki czekają programistów w 2018 roku? 
W roku 2018 programiści będą mogli poeksperymentować z wieloma nowymi narzędziami i technologiami takimi jak np. blockchain, chatboty czy infrastruktura bezserwerowa. Chatboty to gorący temat wśród deweloperów aplikacji ze względu na to, że mogą one zaoferować ciągły, nieprzerwany dostęp do danych, zarówno systemowych, jak i konsumenckich. Programiści stosując coraz to bardziej zaawansowane, oparte na technologiach chmurowych aplikacje, są w stanie stworzyć boty, które rozumieją potrzeby klienta i potrafią podtrzymywać rozmowę w taki sposób, że rozmówca ma wrażenie interakcji z prawdziwą osobą. W tym samym czasie boty współpracują z systemami wsparcia i dostarczają danych do analizy. W 2018 r. branża będzie debatować także, czy architektura bezserwerowa to rewolucja czy ewolucja dla środowisk IT. To obecnie bardzo pożądana technologia, ale trudno określić czy stanie się powszechnym standardem, czy metodą działania zarezerwowaną dla niewielkiej grupy niszowych rozwiązań. 

A co sądzi Pan o technologii blockchain? Dojdzie do rewolucji na rynku i technologia ta rozwinie skrzydła także w regulowanych branżach? 
Wydaje mi się, że programiści muszą być przygotowani na moment, w którym będą musieli wdrożyć blockchain w klasycznych usługach finansowych, czy w systemach do zarządzania łańcuchem dostaw. Biznes coraz bardziej stawia na takie cechy jaki bezpieczeństwo, niezawodność i wydajność. Decydenci rozumieją, że ich najwyższy poziom można uzyskać dzięki działaniom opartym na blockchain. Technologia ta zapewni wielu branżom pełną skalowalność, odporność na zagrożenia oraz bezpieczeństwo i proste mechanizmy integracji z innymi firmowymi systemami korporacyjnymi. To samo w sobie znacznie ułatwi programistom pracę nad odpowiednim użyciem technologii dla celów biznesowych. 

Naszym rozmówcą był Siddhartha Agarwal, VP Product Management & Strategy w Oracle. Ilustracja: Pixabay

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz