wtorek, 28 sierpnia 2018

Praktyczny przewodnik po rozwiązaniach dostępnych w chmurze Oracle – cz. 1

Piotr Kościelny, Technology Sales Manager w Oracle Digital
Postanowiłem napisać ten poradnik, ponieważ podczas wielu rozmów z klientami, czy partnerami biznesowymi podczas konferencji oraz spotkań biznesowych zaobserwowałem pewnego rodzaju zjawisko. Otóż okazało się, że moi rozmówcy zwykle nie wiedzą o tym, iż Oracle posiada rozwiązania ulokowane w chmurze! A jeżeli już wiedzą, to mają przeświadczenie, że są to rozwiązania dedykowane tylko dla "workload-ów" bazodanowych Oracle! 

Nic bardziej mylnego. W tym poradniku opowiem, jak zacząć z chmurą Oracle oraz o modelach rozliczania usług, a w kolejnych odcinkach o konkretnych rozwiązaniach infrastruktury IaaS oraz platformy PaaS. W dzisiejszym odcinku skupię się na podstawowych definicjach, metrykach, sposobach rozliczania oraz dodatkowych korzyściach.

Jak zacząć?

Chcesz rozpocząć korzystanie lub przetestować wybraną usługę? Sprawa jest prosta. Oracle oferuje dla wszystkich klientów oraz partnerów możliwość testowego uruchomienia chmury na okres 30 dni, do wykorzystania oferuje pakiet o wartości od 300$ do nawet 500$ dolarów na start. 
Odwiedź stronę cloud.oracle.com/tryit i zarejestruj swoje konto. Jeśli potrzebujesz pomocy w konfiguracji, skorzystaj z video-poradników dostępnych po rejestracji lub napisz do mnie. Chętnie skontaktuję Cię z właściwym inżynierem lub skieruję na odpowiednią ścieżkę szkoleniową. Jeśli przeprowadzone testy zachęcą Cię do dalszego eksplorowania rozwiązań, a zabraknie czasu, istnieje możliwość przedłużenia okresu testów o dodatkowe 30 dni lub możesz przekonwertować konto z testowego na płatne.

No właśnie, płatne konto, co to właściwie oznacza?

Firma Oracle stara się upraszczać życie w związku z tym oferujemy Ci dwa modele rozliczania usług w jednej zunifikowanej walucie tzw. "Universal Credits", ale o tym za chwilę.

-Pay as you go (PAYG) - pierwszy z dostępnych modeli rozliczania usług. Nie musisz zobowiązywać się terminem kontraktu, nie musisz deklarować ile wydasz oraz z której usługi masz zamiar skorzystać. Podczas zakładania konta wystarczy, że w ramach autoryzacji swojej tożsamości podłączysz swoją lub firmową kartę kredytową i to wszystko. Możesz korzystać ze wszystkich usług. Nie masz możliwości skorzystania z karty kredytowej? Skontaktuj się ze mną a ja skontaktuję Cię z Twoim opiekunem handlowym, aby mógł przygotować zamówienie; wtedy rozliczenia PAYG będą fakturowane wg faktycznego zużycia za dany miesiąc korzystania z usług. Jeżeli już rozkręcisz się i dostrzeżesz potencjał, jaki drzemie w chmurze Oracle, a Twoje rachunki zaczną przekraczać kwotę 1000$ miesięcznie, wówczas warto rozważyć przejście na drugi model finansowania, czyli:
-Monthly FLEX (MF). W tym modelu Oracle oferuje dedykowany cennik w PaaS-ie, który jest ok 30% tańszy niż PAYG. Kto zdecyduje się przejść na ten model, jest zobowiązany określić swoje miesięczne zużycie tzw. Monthly commit i zakontraktować usługę na minimum 1 rok. Jeśli zdecydujesz się zakontraktować usługę na dłuższy okres, otrzymasz benefity w postaci dodatkowych rabatów. W przypadku gdyby okazało się, że w trakcie trwania umowy zainteresują Cię inne usługi i przekroczysz zadeklarowany limit, dodatkowe koszty zostaną naliczone wg. cennika PAYG. 

Skoro już wiesz, w jaki sposób możesz się rozliczać za usługi, to teraz opowiem o specyficznej walucie, w jakiej możesz za te usługi zapłacić.
Specjalnie do rozliczania usług chmurowych Oracle wprowadził jednolitą walutę zwaną „uniwersalne punkty” (Universal Credits), które zapewnią Ci nieograniczony dostęp do każdej usługi dostępnej w chmurze czy to IaaS czy PaaS czy Cloud@Customer (o tej ostatniej usłudze napiszę bardziej szczegółowo w kolejnych odcinkach). Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz zastanawiać się, ile pieniędzy przeznaczyć na platformę, ile na infrastrukturę a jeśli okaże się, że zostało na PaaS-ie a zabrakło na IaaS-ie, można przerzucać środki bez żadnych ograniczeń. Uniwersalne punkty oferują Ci elastyczność - dzięki temu nie musisz informować Oracle, że planujesz migrację usługi do innego Data Center, czy że chcesz uruchomić kolejną a poprzednią wyłączyć. Jeżeli jeden projekt się zakończy a pozostaną kredyty, wówczas wystarczy, że uruchomisz nową usługę i to cała filozofia. 

Gdy już wiesz, jaką walutą możesz opłacać usługi warto wspomnieć o metrykach

W tym aspekcie Oracle także postanowił ułatwić Ci życie i oferuje dwie metryki. Wszystko, co musisz wiedzieć o swoich potrzebach to ilość procesorów, jaka będzie Ci potrzebna oraz ilość potrzebnego miejsca do przechowywania swoich danych. Wszystkie niezbędne zasoby do działania usługi - takie jak licencje, czy wsparcie są zawarte w cenie subskrypcji danej usługi.

-OCPU per Hour - wszystkie usługi w cenniku dostępnym TUTAJ wyrażone są w tej metryce. Jeden OCPU oznacza 1 core z włączonym HT, czyli dwa fizyczne wątki. W praktyce oznacza to, że aby obliczyć koszt za użycie usługi wystarczy posłużyć się algorytmem: Ilość OCPU x stawka za godzinę x ilość godzin użycia w danym miesiącu. Aby przyjąć maksymalne użycie 24/7 wystarczy podstawić do wzoru 744 godziny w miesiącu. Piszę o tym aby wyjaśnić, skąd wynikają ceny poszczególnych usług. Przy okazji zachęcam do skorzystania z gotowego narzędzia tzw. estymatora kosztów
Drugą metryką jest rozliczanie wielkości pamięci masowej, czyli:
-Gigabyte storage capacity per Month (ile gigabajtów danego typu potrzebujesz w miesiącu). Metrykę stosuje się w infrastrukturze, we wszystkich dostępnych usługach gdzie korzystasz z pamięci masowej - czy to blokowej, obiektowej (backup), archiwum, a także przy rozliczaniu transferu z chmury. Transfer do chmury jest w Oracle bezpłatny a z chmury płatny dopiero, gdy przekraczasz 10Tb miesięcznie. Przykład wyliczania kosztów analogiczny do poprzedniej metryki: Ilość potrzebnych Gigabajtów x stawka za usługę. Ponownie zachęcam do korzystania z estymatora kosztów.

Wspominałem wcześniej, że, chmura Oracle jest dedykowana dla wszystkich klientów, partnerów, można przetwarzać dowolne "workload-y" uruchamiać dowolne wirtualizatory w IaaS, otrzymać dostęp do pełnej szafy rack "bare metal" lub uruchomić aplikacje bez względu na technologię, w jakiej powstała. Jeśli ktoś już zainwestował w rozwiązania Oracle i zakupił licencje na bazę danych, serwer aplikacyjny czy inne rozwiązania, firma oferuje dodatkowe korzyści w postaci programu "Bring Your Own Licence" (BYOL). Dzięki temu taka inwestycja staje się jeszcze bardziej opłacalna, ponieważ przy uruchamianiu własnych licencji w chmurze, koszty platformy stają się jeszcze niższe.

Podsumowując: rozwiązania dostępne w chmurze Oracle - po pierwsze istnieją :) - po drugie dostępne są dla wszystkich. Po trzecie: mają się bardzo dobrze! 
Rozpoczęcie przygody z chmurą jest banalnie łatwe, a rozliczanie usług jest elastyczne i skierowane na potrzeby klienta.

Dziękuję, jeśli udało Ci się dotrwać do tego miejsca. Zachęcam do lektury kolejnych części, w których zamierzam opisać bardziej szczegółowo poszczególne usługi. A jeśli dodatkowo widzisz wartość z tego tekstu, podziel się artykułem z innymi.

C.D.N

3 komentarze:

 1. https://ekassa.pl/chwilowki-na-raty.html nie mają obowiązku informowania z jakiego powodu była odmowa.
  O jakiej wysokości limit wnioskowałeś?
  Jakie masz źródło dochodu i do kiedy jest umowa?
  Może posiadasz jakiś wpis w innych bazach np. KRD za nieopłacony mandat...

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele rozwiązań obecnie jest w chmurze, na przykład zarządzanie magazynem czy odczyty ogromnej ilości danych. Szczególnie przydatne w dużych e-commercach jest https://sidgroup.pl/oferta/rozwiazania-e-biznes/sap-erp - polecam spróbować każdemu, kto chce unowocześnić swoją firmę,

  OdpowiedzUsuń
 3. Pozdrowić. Obecnie internet pozwala rozwiązać wiele zadań. Od zarobków do wyszukiwania własnego losu. Na przykład znalazłem swoją miłość na miejscu gdzie mentalności widzimy między Polkami i Ukrainkami . Od tego czasu już nie jestem samotny i nie mam problemów ze swoim przyszłym

  OdpowiedzUsuń