środa, 10 marca 2010

Oracle Real Application Clusters

W 2001 roku Oracle dołączyła do ówczesnego Oracle 9i - Oracle RAC – program wspomagający klastrowanie oraz szeroki dostęp dla użytkowników. W kolejnej wersji, czyli Oracle 10g R2, wspomaganie klastrowania udostępniono we wszystkich systemach operacyjnym, które obsługuje baza danych Oracle (Cluster Ready Services doczekało się również zmiany nazwy na Oracle Clusterware).

W zasadzie chodzi o możliwość obsługi większej liczby baz danych Oracle (oprogramowanie) z dostępem do jednej bazy danych (dane) – w zwykłym modelu korzystanie z bazy danych Oracle to jedna określona instancja oprogramowania podłączona zawsze do jednej określonej instancji bazy danych.

Kto dziś pamięta o ich przodku - Oracle Parallel Server?

Jeśli w takiej sytuacji trzeba skalować rozwiązanie baz danych dla dużej liczby użytkowników, bardzo łatwo napotyka się na ograniczenia jednego urządzenia baz danych – nie będzie ono nadążać z przetwarzaniem żądań użytkowników. Powstanie logiczna potrzeba rozłożenia obciążenia na większą liczbę urządzeń baz danych. Te, dzięki odpowiednio silnej infrastrukturze sieciowej, należy podłączyć (najczęściej) do SAN (Storage Area Network).


Zasada Oracle Real Application Clusters


Możliwość podłączenia do większej liczby urządzeń oferują klasyczne rozłożenia obciążenia klientów (tym samym również możliwość skalowalności, do stu serwerów baz danych), tak samo jako możliwości rozwiązania „fail-over”, czyli w przypadku awarii przejęcie działań przez inne urządzenia. Jest to oczywiście bardzo istotna kwestia wszędzie tam, gdzie wymagana jest szeroka dostępność.

Po uważnym obejrzeniu poniższej ilustracji, szybko odnajdziemy stosowny element, który może, w sposób negatywny, wpłynąć na Oracle RAC oraz spowodować negatywną skalowalność – dostęp urządzeń baz danych do SAN to punkt, w którym mogą pojawić się problemy. Dlatego, podczas ewentualnego wprowadzania Oracle RAC (i ogólnie każdego tego typu klastrowania), należy nie tylko udostępnić określoną moc ze strony przestrzeni do przechowywania danych (SAN), ale również starannie zaplanować używanie oraz funkcjonowanie poszczególnych aplikacji baz danych.Jeszcze „ładniejsza” ilustracja wypożyczona z Oracle RAC Case Study firmy Cintra – również interesująca lektura


Oracle Application Clusters umożliwiło również wykorzystanie technologii grid – począwszy od Oracle 9i R1, kiedy to pojawiła się konfiguracja klastrowa: funkcjonalna, do skalowania, do 32 i-węzłów. Wprowadzając Oracle Database 10g pojawiła się również możliwość obsługi BigFile table space oraz przestrzeni dysku do 8 eksabajtów (8 milionów terabajtów).

Dość przydatna lektura o Oracle Grid Computing znajduje się np. tutaj. A tu w Oracle blog na pewno kiedyś wrócimy do tego tematu.

Przydatne linki

Oracle Real Application Clusters in Oracle VM Environments (white paper)
Running SAP applications with Oracle RAC on IBM Power respective white paper od IBM
IN ORACLE MILIEU … może się przydać użytkownikom Oracle w środowisku
unix/linux
Introduction to Oracle Real Application Clusters
RACing ahead with Oracle on VMware – dobry artykuł o wykorzystaniu
VMWare (wirtualizacja) do planowania i testowania Oracle RAC
Oracle Real Application Clusters strony dot. produktu w języku angielskim

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz