wtorek, 15 maja 2012

Konferencja LTUG - kwiecień 2012LTUG, czyli Large Tape Libraries User Group - jest doroczną konferencją, na której od niepamiętnych czasów spotykają się najwięksi użytkownicy bibliotek taśmowych na świecie (co w tłumaczeniu wolnym na język IT oznacza więcej niż 15 lat).

Jak zapewne wszyscy już wiedzą - Oracle jest jednym z czołowych dostawców sprzętu komputerowego na świecie, a w szczególności – absolutnym liderem rynku taśmowego! Dynamiczny rozwój technologii informatycznych sprawił, że są one wszechobecne w naszym życiu, zaś dane które dzięki nim uzyskujemy, składujemy, wyszukujemy, zestawiamy, przetwarzamy, ukrywamy, niszczymy lub... odzyskujemy stały się immanentną częścią naszego życia w wymiarze zawodowym i prywatnym. Ten właśnie rozwój technologii IT jest zarówno dobrodziejstwem jak i problemem, co najlepiej widać z perspektywy składowania danych. Pogodziliśmy się jakoś z faktem, że najbardziej ponadczasowa forma zapisu – czyli w kamieniu – słabo się kompresuje, więc akceptujemy fakt, że nasze bezcenne informacje raz na – powiedzmy 10 lat, będą gdzieś przenoszone. Oprócz pojemności, szybkości i odporności na błędy – jest to jeden z wielu powodów niesłabnącej popularności systemów taśmowych.


Problem z nadmiarem danych
Można powiedzieć, że danych mamy dużo. Bardzo dużo. I żeby nie eksploatować niepotrzebnie tego wątku wystarczy powiedzieć, że jest ich daleko więcej niż akceptowalny poziom wydatków na prąd, jakiego potrzebowalibyśmy do kręcenia dysków i kontrolerów macierzy gdybyśmy chcieli je składować w ten sposób. Na marginesie można też wspomnieć, że poziom błędów numerycznych na dyskach jest mniej więcej o 3 rzędy wielkości gorszy niż na taśmie – co przy większych repozytoriach sprawia, że ilość przekłamań informacji może być problemem.


Ile danych można mieć na taśmach?
Na LTUG'u spotkali się użytkownicy dużych repozytoriów. Dużych? To znaczy jakich?
W ofercie Oracle jest biblioteka „modularna” SL8500 mieszcząca do 10 tysięcy nośników o pojemności 10 TB każdy w jednym module biblioteki. Takich „modułów” można ze sobą zestawiać do 10 – co daje łączną pojemność archiwum rzędu Exabajta (1000 petabajtów). W trakcie sesji wstępnej uczestnicy prezentowali krótko swoje systemy. Średnio przypadało 6-10 bibliotek SL8500 na system. Rekordziści posiadali ponad 20 bibliotek SL8500, co daje... ponad 200 tysięcy taśm obsługiwanych przez robotykę! U jednego klienta!! Co ciekawe – większość z tych repozytoriów było zarządzanych przez 2 (słownie: dwóch) administratorów! Nie można się nie pochwalić, że w tym gronie było kilku uczestników z Polski, reprezentujących dwóch z grupy naszych największych klientów taśmowych.Ghost in the Machine
Na konferencji sporo było informacji na temat nowych produktów – zarówno samych bibliotek, jak i napędów taśmowych: czego możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości i nad czym pracujemy w zaciszach laboratoriów. Przy okazji można było przejść się po najnowszym laboratorium taśmowym Oracle w Broomfield koło Denver (to jest dokładnie to samo miejsce gdzie od lat mieściła się siedziba StorageTek'a). Wizyta w sporym biurowcu, gdzie kilka specjalnie wzmocnionych kondygnacji wypełnionych jest szczelnie labiryntem bibliotek taśmowych różnych typów i generacji robi duże wrażenie. Zwłaszcza, że większość z nich pulsuje nieustającym życiem napędów i robotyki poddawanych niekończącym się procedurom testów i weryfikacji, co widać aż nadto dobitnie, bo wiele z systemów ma zdjęte osłony. Z tego też powodu każda z „wycieczek” prowadzona była pod opieką inżyniera, co z jednej strony pozwoliło zapobiec bliskiemu spotkaniu z rozpędzonym robotem, a z drugiej strony pozwalało dowiedzieć się wielu rzeczy, których niepodobna znaleźć w dokumentacji.


LTUG – miejsce specyficzne
LTUG to też najistotniejsze forum opiniotwórcze - kiedyś dla StorageTek'a, potem dla Sun'a, a obecnie dla Oracle'a. Na dedykowanej sesji najwięksi z największych klientów taśmowych zgłaszali swoje uwagi co do tego, jak obecne systemy się u nich sprawują. Jakich usprawnień i modyfikacji oczekują i jaki jest ich priorytet ważności. Siła wzajemnego oddziaływania jest na tej konferencji szczególnie intensywna – właściwie zainwestowane pieniądze w technologie mają tu szansę zwrócić się już przy pierwszym projekcie. Lub nie...
LTUG to także takie specyficzne miejsce, gdzie spotykają się odbiorcy największych i najbardziej zaawansowanych wirtualnych bibliotek taśmowych dostępnych na rynku dla środowisk... mainframe. Tak, tak – Oracle jest bardzo ważnym dostawcą (obecnie bodaj jednym z dwóch najważniejszych) na tym specyficznym rynku, gdzie produkt żyje dziesięciolecia, a zgodność wsteczna sięga pięciu i więcej generacji. Na obecnej konferencji sporo miejsca poświęcono zarówno rozwoju samego VSM'a jak i VLE (Virtual Library Extension).


Co poza taśmami?
Specyficznym dopełnieniem konferencji jest oczywiście klimat samego miejsca: Broomfield położone jest na północ od Denver, u podnóża Gór Skalistych, których majestatyczne, ośnieżone szczyty przesłaniają horyzont. Stąd do Parku Narodowego Gór Skalistych jest niewiele ponad 60 km. Dlatego pokusa czy to wycieczki w góry, czy wyprawy na narty do pobliskiego Aspen wydaje się zupełnie naturalna. A zdobycie nawet „niewielkiego” szczytu na wysokościach powyżej 3000 m npm daje całkiem nowe odczucia i dostarcza nowej satysfakcji. W takim przejrzystym, rozrzedzonym powietrzu można też na nowo przemyśleć ponadczasowość zjawiska składowania danych i zobaczyć je w innej, rozległej perspektywie...Napisz do autora
Zbigniew Swoczyna, szef Zespołu wsparcia sprzedaży Oracle Hardware w Oracle Polska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz