wtorek, 18 czerwca 2013

Przenieś zarządzanie firmą do chmury

Jednym z najgorętszych tematów ostatnich lat jest cloud computing, czyli przetwarzanie w chmurze. Handel, bankowość, media – te wszystkie branże od dawna wykorzystują zasoby zdalne. Teraz przyszła także pora na aplikacje do wspomagania zarządzania, które firmy mogą wykorzystywać w modelu chmurowym, a których wyjątkową bogatą ofertę ma w swoim portfolio Oracle.

Usługi udostępniane w modelu chmury, w wersji Oracle nazywają się Oracle Cloud. Zestaw usług Oracle Cloud obejmuje możliwość korzystania w tej postaci z infrastruktury (np. abonament na zwiększanie mocy obliczeniowej lub zasobów pamięci masowej – model IaaS), platform informatycznych (PaaS) i rozmaitego typu oprogramowania biznesowego (model SaaS). Można nawet korzystać z bazy danych Oracle w modelu chmury (Oracle Database Cloud).

Co można zrobić w chmurze
W kategorii oprogramowania do zarządzania firmą w chmurze Oracle oferuje pełen zestaw aplikacji dostępnych w modelu SaaS. Są to aplikacje klasy CRM z obszaru sprzedaży i marketingu, innowacyjne rozwiązania wsparcia i obsługi klienta przeznaczone np. dla centrów obsługi, aplikacje HCM dedykowane do zarządzania zasobami ludzkimi, a także rekrutacją nowych pracowników, ich wdrożeniem, rozwojem, ścieżką szkoleń, etc. Osobną grupą aplikacji, dostępnych jako usługi SaaS, są aplikacje klasy ERP. Wiodącym produktem w kategorii oprogramowania dostępnego jako usługi dostarczane z chmury publicznej Oracle jest pakiet aplikacji Oracle Fusion Cloud Service. 

Dla kogo chmura?
Model cloud jest wprost wymarzony dla firm sektora MSP. Po pierwsze, firmy te mają możliwość uniknięcia wysokich kosztów początkowych i często dużego i drogiego wdrożenia (systemy CRM/ERP). Po drugie, dostarczane w modelu subskrypcyjnym usługi cloud mogą być finansowane z bieżących budżetów operacyjnych poszczególnych linii biznesowych, dla których realizują zadania biznesowe - co więcej, mogą wcale nie wymagać dodatkowych środków finansowych ze względu na korzyści biznesowe i oszczędności, które przynoszą. Po trzecie, firmy sektora MSP są zwykle zbyt małe, by osiągnąć korzyści z ekonomii skali wdrożenia wykonanego we własnym zakresie. 
Duże przedsiębiorstwa natomiast, choć także dla nich w wielu przypadkach usługa biznesowa dostarczana z chmury publicznej stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych wdrożeń - często rozważają budowę prywatnych cloudów, ponieważ są w stanie osiągnąć wymierne korzyści uruchamiając setki aplikacji na wspólnej platformie. Duże przedsiębiorstwa kładą także spory nacisk na możliwości integracyjne ze względu na dużą ilość i różnorodność wdrożonych przez lata technologii. W tym zakresie modelem tradycyjnie preferowanym były rozwiązania budowane wewnętrznie, jednak obecnie możliwa jest także integracja usług dostarczanych z chmury publicznej z istniejącym środowiskiem klienta lub też ze specjalizowanymi aplikacjami tworzonymi przez firmy partnerskie. 

Obawy przed chmurą
Oczywiście model chmury jest relatywnie nowy na naszym rynku – stąd zrozumiałe są stawiane przez klientów pytania dotyczące bezpieczeństwa czy kontroli nad danymi. Staramy się tym kwestiom poświęcać dużo uwagi w komunikacji z klientami i przedstawiać w szczegółach stosowane przez nas najlepsze praktyki oraz najwyższego poziomu zabezpieczenia, często zresztą silniejsze, niż klienci byliby w stanie wdrożyć sami w systemach budowanych wewnętrznie. Mając na uwadze obserwowaną dynamikę rozwoju rozwiązań chmurowych na rynkach zachodnich, jestem przekonany, że taki sam dynamiczny trend będziemy wkrótce obserwować w Polsce. 

Napisz do autora
Jacek Piotrowski, menedżer d/s usług SaaS i Cloud w regionie Oracle Europy Centralnej i Wschodniej

1 komentarz:

  1. Obecnie w zarządzaniu przedsiębiorstwem nieoceniona jest wartość oprogramowania i osób, które je obsługują. U mnie doprowadziło to znacznego usprawnienia działalności i zoptymalizowania procesów. Przy okazji muszę wspomnieć, że większość softu wprowadziłem za darmo, na przykład https://www.ifirma.pl/uslugi-ksiegowe/darmowy-program-do-faktur/o-usłudze.
    W jednej firmie znalazłem kompleksowe wsparcie dla firmy.

    OdpowiedzUsuń