czwartek, 12 grudnia 2013

Jak wybrać serwer dla pracy zdalnej?


Bezpieczeństwo przede wszystkim
Gdy rozważamy warunki, jakie powinien spełniać sprzęt komputerowy dla pracy zdalnej w naszej firmie, naszą uwagę z pewnością zwróci wyrażenie: bezpieczeństwo. W komunikacji zdalnej istotne jest zapewnienie jednocześnie szybkiego i bezpiecznego łącza. W takich przypadkach natychmiast pojawia się kwestia szyfrowania danych, wspieranych standardów kryptograficznych, efektywność szyfrowania na danej platformie. Na komputerze można dziś policzyć dużo i szybko, ale dobrze jest wiedzieć, że we współczesnych procesorach są już moduły kryptograficzne w każdym rdzeniu procesora, wspierające 16 i więcej standardów. Odpowiedź na pytanie: jaki serwer będzie dobry do pracy obsługi pracy zdalnej będzie brzmieć: prawie każdy, ale ten z modułem kryptograficznym lepiej.

Taniość wciąż w cenie
Drugim wymienionym wymogiem jest efektywność kosztowa. W takim przypadku warto pamiętać o takich cechach jak wielordzeniowość i wielowątkowość. Te dwie cechy przekładają się na odporność serwera na różne tryby pracy i obciążenia oraz na bezproblemowe znoszenie porannych i wieczornych “szczytów” obciążenia. Warto też zastanowić się, czy nie lepsza w długiej perspektywie czasu jest platforma trwalsza - zarówno w aspekcie budowy, jak i dostępności na rynku. Kiedy bowiem przyjrzeć się dokładniej, nasza najlepsza dziś platforma na pewno się zestarzeje i - niezależnie od naszego do niej dziś sentymentu - za 3 lata będziemy rozglądać się za nową. A który serwer będzie wtedy najtańszy? Oczywistym jest, że ten którego nie będziemy musieli kupić! A starszy serwer, którego nie widać, nikogo w oczy nie kole. Warto więc liczyć taniość w szerszej perspektywie. 

Uwaga na hakerów!
Jest jeszcze jeden aspekt taniości i bezpieczeństwa. „Najtańsze” jest wprost związane z „popularne”. Czyli popularne i dla nas, i dla potencjalnych amatorów na nasze dane. Przy wyborze pamiętajmy więc jeszcze i o tym wymiarze świata informatycznego. Wszechobecna platforma jest również dobrze „rozpracowana”. A przecież im bardziej jesteśmy mobilni, tym bardziej korzystamy z Internetu, który jest dla wszystkich. 

A może jednak chmura?
Można też podejść to tego zagadnienia dość radykalnie: najlepszym serwerem jest ten, którym nie muszę się zajmować. Wybieram wtedy dostawcę usługi i już! Zwalnia to nas z zajmowania się szeregiem rzeczy, na których się nie znamy i wcale nie chcemy znać... 

Napisz do autora
Zbigniew Swoczyna, szef Zespołu wsparcia sprzedaży Oracle Hardware w Oracle Polska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz