piątek, 13 grudnia 2013

Jest już dostępna maszyna bazodanowa Oracle Exadata X4

Piątej generacji maszyna bazodanowa Oracle oferuje radykalnie większą wydajność i pojemność; nowe możliwości oprogramowania zapewniają optymalizację OLTP, konsolidacji bazy danych i hurtowni danych.

Maszyna bazodanowa Oracle Exadata X4 to już piąta generacja platformy Oracle Exadata wprowadzonej na rynek w 2008 r. Na rynku funkcjonują dziś tysiące maszyn bazodanowych Oracle Exadata, z których korzystają największe na świecie firmy. Rozwiązania te obsługują różnego typu obciążenia o znaczeniu newralgicznym, w tym hurtownie danych o pojemności wielu petabajtów, działające w czasie rzeczywistym aplikacje OLTP, aplikacje biznesowe, funkcjonujące w skali globalnej systemy handlu elektronicznego oraz środowiska obsługi transakcji finansowych online.

Nowa wersja platformy zapewnia znaczne zwiększenie wydajności obsługi obciążeń zorientowanych na OLTP dzięki czterokrotnemu zwiększeniu pojemności pamięci flash, co udało się uzyskać w wyniku połączenia większej fizycznej pamięci flash z unikatową, wyjątkowo szybką kompresją tej pamięci. Mieszcząca się w jednym stelażu maszyna bazodanowa Oracle Exadata obsługuje teraz 88 TB danych użytkownika zapisanych w pamięci flash. Udało się też niemal o 100% zwiększyć szybkość losowych operacji wejścia-wyjścia, które mają znaczenie krytyczne dla aplikacji OLTP ― nowa wersja maszyny bazodanowej zapewnia teraz obsługę 2,66 mln odczytów bloków 8K z bazy danych i 1,96 mln zapisów, nawet przy włączonej pełnej kompresji pamięci flash. 

Możliwość wykonywania kompresji przy milionach operacji wejścia-wyjścia na sekundę pozwala uniknąć koniecznego wcześniej kompromisu pomiędzy wysoką wydajnością a wysoką efektywnością (niskimi kosztami). Przepustowość danych wynosi 100 GB/s. Wskaźnik ten znacznie przewyższa przepustowość zapewnianą przez macierze oparte całkowicie na pamięci flash, zachowując jednocześnie korzyści oferowane przez ekonomiczne warstwowe pamięci dyskowe.

Wydajność obsługi hurtowni danych udało się zwiększyć poprzez zastosowanie nowych algorytmów buforowania pamięci flash, które koncentrują się na obsłudze typowych dla tych hurtowni obciążeń związanych ze skanowaniem tabel i partycji. W celu zwiększenia przepustowości tabele większe od rozmiaru pamięci flash są w niej teraz automatycznie częściowo buforowane i odczytywane współbieżnie zarówno z pamięci, jak i z dysku.

Zaawansowany sprzęt maszyny bazodanowej Oracle Exadata jest w pełni zgodny operacyjnie z poprzednimi wersjami tej platformy, umożliwiając klientom korzystającym z maszyn bazodanowych łatwe przejście na najnowszy system. Nowe oprogramowanie maszyny bazodanowej Oracle Exadata obsługuje też wszystkie poprzednie generacje systemów sprzętowych tej platformy, a także bazy danych Oracle 12c i Oracle 11g Wersja 2.

Najważniejsze informacje o wprowadzonych udoskonaleniach
• Zwiększenie o 77–100% liczby wykonywanych przez bazy danych operacji wejścia-wyjścia na sekundę. 
• Zwiększenie o 50% wydajności przetwarzania bazy danych w systemach X4-2 wyposażonych w dwa 12-rdzeniowe procesory Intel® Xeon® E5-2697 v2.
• Zwiększenie niemal o 100% przepustowości sieci InfiniBand 
• Zwiększenie o 100% pojemności fizycznej pamięci PCI Flash (do 44 TB na cały stelaż). 
• Zwiększenie maksymalnie o kolejne 100% pojemności logicznej pamięci podręcznej flash (do 88 TB na cały stelaż).
• Zwiększenie o 100% pojemności dyskowej pamięci masowej (do ponad 200 TB na cały stelaż).

Dowiedz się więcej
Oracle Exadata Database Machine
Oracle Engineered Systems
Oracle Database 12c
DBaaS Online Forum

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz