piątek, 6 grudnia 2013

LTUG - jesień 2013

W październiku w Genewie odbyła się jesienna konferencja Large Tape (Libraries) Users Group. Konferencja ta w swej europejskiej edycji gromadzi największych użytkowników bibliotek taśmowych starego kontynentu. 

Z jednej strony konferencja jest okazją do przekazania najnowszych nowości ze strony producenta – a z drugiej, bezpośredniego powiadomienia producentów, co też użytkownicy myślą o tych nowościach w krótkich i bardzo technicznych słowach. A że spotkanie gromadzi klientów największych – zainteresowanie jest obustronne.

LTUG w CERN
Gospodarzem tegorocznej imprezy (jak nietrudno zgadnąć) był CERN - po pierwsze dlatego, że sam jest „producentem” gigantycznej ilości danych - a co za tym idzie, naturalnym użytkownikiem systemów taśmowych o wielkiej skali. O samym CERN'ie było ostatnio dość głośno z racji uruchomienia największego na świecie zderzacza hadronów (LHC), czy ostatnio przyznanej Nagrody Nobla z fizyki, gdzie do sukcesu badań przyczynił się właśnie uruchomiony Detektor Atlas. Efektem ubocznym badań jest produkcja ogromnej, liczonej w Petabajtach* na miesiąc ilości danych, z których jedna z kopii jest składowana w samym CERN/ie, zaś archiwum jest zapisywane na taśmach.
Nawet przy użyciu najpojemniejszych obecnie technologii taśmowych T10000D mieszczących 8,5 TB/taśmę, daje to kilkaset taśm każdego miesiąca!!

O czym mówiono na LTUG
Na konferencji mówiono sporo o nowościach technologii taśmowej. Tematykę można by pogrupować w kilku blokach technicznych. Zacznijmy od początku, czyli od technologii bazowych: Barowo-Ferrytowego nośnika magnetycznego informacji. Jego stabilność w czasie i parametry fizykochemiczne są kluczowe do bezstratnego i trwałego w czasie składowania danych. Dalej szeroko omawiano technologię najnowszego napędu Oracle STK T10000D. Pojawiły się też pierwsze wzmianki o opracowywanym w laboratoriach jego następcy – T10000E. 
Osobnym blokiem tematycznym były aplikacje archiwizacyjne, w tym SAM-QFS i ich współpraca z wbudowanymi we współczesne napędy taśmowe funkcjonalnościami. Na konferencji poruszana była kwestia otwartych standardów zapisu danych na taśmach. Takim standardem jest dziś dobrze zanany i powszechnie wspierany standard TAR, ostatnie zaś lata przyniosły nowy protokół dostępu do danych taśmowych – LTFS. Nie jest on jeszcze dziś oficjalnym standardem, ale zakończenie wymaganych procedur spodziewane jest na koniec przyszłego roku. Standard ten wnosi duże uproszczenie w dostępie do plików zapisanych na taśmach dla małych użytkowników, uwalniając ich między innymi od konieczności zakupu drogich aplikacji. Do łatwego przeszukiwania danych wystarczy wtedy ściągnięty z sieci standardowy pakiet oprogramowania i napęd taśmowy. 

Listonosz wciąż potrzebny
Co ciekawe, motorem napędowym tej technologii jest wzrost zapotrzebowania na transport dużych paczek danych. Wydawałoby się, że najprościej jest zwyczajnie ściągnąć dane z sieci. Jednak gdy trzeba przesłać rzeczywiście duży wolumen danych, wtedy najprościej i najszybciej jest zapisać je na taśmie i wysłać zwykłą pocztą (!). Jeżeli do zwykłej paczki zapakujemy 10 taśm, to nawet gdy listonosz zapuka do nas dopiero po trzech dniach, to i tak średni transfer wyjdzie na poziomie – bagatela - 320 MB/s**
Taka forma transportu danych popularna jest już w świecie nauki, zaś ostatnio stała się bardzo wygodna - na przykład przy produkcji materiałów filmowych i nowoczesnej grafiki.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że produkcje takie jak na przykład Avatar to 1 PB danych, a patrząc na dynamiczny rozwój tej dziedziny sztuki można zdecydowanie spodziewać się szybkich wzrostów. 

Wycieczka po CERN
Domknięciem konferencji była prezentacja o trendach rozwojowych systemów składowania danych w tym dysków, pamięci flash i samych taśm. Ten ostatni temat wydaje się szczególnie ciekawy i wart omówienia w następnych felietonach na Blogu Oracle.
Na zakończenie konferencji, która przyciągnęła rekordową jak do tej pory liczbę gości, odbyła się wycieczka po samym CERN'ie, na którą zaprosili organizatorzy. Oczywiście w czasie kilku godzin zwiedzania udało się „zajrzeć” tylko w kilka miejsc – a co udało się zobaczyć, widać na kilku zdjęciach z wyprawy: 
Wycieczka po CERN - biblioteki taśmowe (20 tys. półek) 
Wycieczka po CERN - spowalniacz antyprotonów 
Wycieczka po CERN - detektor ATLAS

Najbliższa edycja LTUG'u już na wiosnę w Broomfield w laboratoriach Oracle StorageTek, a jak wynikało ze „ściśle tajnych” prezentacji, będzie o czym pogadać z inżynierami o szykujących się nowościach!

* PB = 1x1015B
** 10 x 8,5TB = 85 TB = 85 000 000 MB / (3600 x 24 x 3) = 327 MB/s
Autor artykułu na tle instalacji CERN
Napisz do autora
Zbigniew Swoczyna, szef Zespołu wsparcia sprzedaży Oracle Hardware w Oracle Polska.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz