piątek, 20 grudnia 2013

Oracle Storage: pamięć absolutna

Oferta Oracle w dziedzinie pamięci masowych to połączenie absolutnego nowatorstwa z ciągłym rozwijaniem tradycyjnych, sprawdzonych technologii.

W obszarze pamięci masowych i ogólnie sprzętu komputerowego, Oracle jest stosunkowo młodym graczem – ten segment oferty Korporacji ma zaledwie cztery lata. Pomimo jednak młodego wieku, oferta Oracle w dziedzinie storage jest dzisiaj naprawdę imponująca i cały czas dynamicznie się rozwija. 

Storage dla Engineered Systems
Niewątpliwie flagowym produktem Oracle są systemy zintegrowane (Engineered Systems) - od maszyny ODA (Oracle Database Appliance), poprzez specjalizowane systemy dla baz danych, aplikacji czy analityki, a skończywszy na największym SuperCluster M6 wyposażonym w 32 TB RAM. W tych systemach spotykamy najnowszą formę systemu pamięci masowej – gdzie poziom komunikacji realizowany jest językiem aplikacji i gdzie systemy dyskowe aktywnie uczestniczą w procesie przetwarzania i obróbki danych. Dzięki tej technologii rozmywa się tradycyjny podział na „inteligentny serwer” i „podporządkowany storage”.

Dyski i macierze
Oracle to też klasyczne systemy dyskowe: począwszy od macierzy z pogranicza systemów modularnych i monolitycznych – Axiom 600. Tutaj lada dzień można spodziewać się nowych, ciekawych wieści. Z jednej strony jest to szybka i skalowalna macierz ogólnego zastosowania, natomiast w przypadku gdy pracuje na potrzeby oprogramowania Oracle, ma możliwość wykazać się dodatkowymi funkcjonalnościami zwiększającymi jej efektywność. Jedną z nich jest wsparcie sprzętowe dla Hybrydowej Kolumnowej Kompresji (HCC), która znacząco zwiększa jej efektywną pojemność i wydajność.

Pamięć absolutna
Tę samą funkcjonalność (oprócz wielu innych) możemy też znaleźć w najnowszych systemach klasy Universal Storage – takich, jak ZS3-2 i ZS3-4. Są to zarówno wydajne urządzenia NAS, jak i zaskakująco szybkie zasoby dyskowe dostępne w sieci SAN. Zresztą takie parametry jak 0,5 mln IOPS na portach przy opóźnieniu poniżej jednej milisekundy mówią same za siebie. Do tego dodajmy wsparcie szerokiego wachlarza protokołów (np. InfiniBand) i szerokiego zakresu serwisów danych (kopie migawkowe, kompresja, deduplikacja, thin provisoning, zdalna replikacja danych). Wszystko to jawnie zaprzecza potocznemu twierdzeniu, że jeżeli coś jest do wszystkiego i nie kosztuje bajońskich sum, to musi być z tym coś nie tak...

Dla największych zbiorów - taśmy
Systemy taśmowe są – w obliczu obserwowanej ostatnio eksplozji ilości danych - bardzo istotnym fragmentem rynku pamięci masowych. Ogromne współczesne archiwa, składujące dane w perspektywie wielu dziesięcioleci, opierają się dziś praktycznie wyłącznie na taśmach najnowszej generacji, których pojemność sięga obecnie 8,5 TB w pojedynczym nośniku technologii StorageTek T10000D. 

Podsumowując: można stwierdzić, że Oracle jest obecnie najdynamiczniej rozwijającym się graczem na rynku storage. Dodatkowym elementem przewagi Oracle jest fakt, że firma – jako jedyna dziś na świecie - posiada możliwość rozwijania praktycznie całej platformy informatycznej: od aplikacji końcowej, aż do dysku włącznie. Fakt ten jeszcze dodatkowo wspomaga wzrost tego segmentu oferty Oracle.

Napisz do autora
Zbigniew Swoczyna, szef Zespołu wsparcia sprzedaży Oracle Hardware w Oracle Polska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz