czwartek, 22 maja 2014

System BI – niezbędne narzędzie w codziennej pracy organizacji

Tomasz Szatecki
W dzisiejszych czasach rozwiązania Business Intelligence traktowane są w większości firm jako nieodzowny element środowiska informatycznego – co więcej: przestały funkcjonować w mentalności użytkowników końcowych jako wyrafinowany dodatek, stając się bardzo użytecznym narzędziem w ich codziennej pracy. 

Wykorzystanie BI w celu eksploracji danych korporacyjnych, czy dla wychwytywania trendów rynkowych staje się obecnie kluczowym wyzwaniem dla osób, które są odpowiedzialne za strategie działania przedsiębiorstw. Coraz częściej spotykamy się z klientami, którzy już korzystają z metod BI, mają opracowane zestawy kluczowych wskaźników i oczekują od dostawców IT dostarczenia rozwiązań wspierających te procesy od strony informatycznej. 
Ważną tendencją w przedsiębiorstwach jest także fakt, że inicjatywa BI coraz częściej wypływa od przyszłych użytkowników rozwiązań, takich jak Dyrektorzy Finansowi, Sprzedaży, Marketingu, czy Produkcji. To pokazuje, że przedsiębiorstwa są coraz lepiej przygotowane do wdrażania rozwiązań tej klasy i mają wobec narzędzi BI konkretne oczekiwania. Bez względu jednak na to, który dział jest inicjatorem wykorzystania systemów BI do wspomagania podejmowania decyzji, korzysta z tego całe przedsiębiorstwo, a w miarę upływu czasu system obejmuje swoim zakresem stopniowo pozostałe obszary.

Organizacje chętnie inwestują w aplikacje BI, ponieważ dają one możliwość stworzenia prognoz, analiz kontrolingowych dotyczących przyszłych wyników, czy przyszłych planów produkcyjnych. Klienci poszukują już nie tylko rozwiązań dostarczających raporty operacyjne, interaktywne kokpity, czy kolorowe raporty, ale oczekują szerszego spektrum funkcjonalności, które pozwolą zbudować jeszcze większą przewagę konkurencyjną. Na szczególną uwagę zasługują rozwiązania, które pozwalają zarządzać celami strategicznymi przedsiębiorstwa, zintegrowane z BI (np. Oracle BI Scorecard), narzędzia do automatycznego generowania ofert i szybkiego podejmowania decyzji (np. Oracle Real Time Decisions), modelowanie różnych scenariuszy biznesowych typu "co-jeśli?", czy narzędzia typu Information Discovery (np. Oracle Endeca), pozwalające na odkrywanie w bardzo szybki sposób nieznanych wcześniej zależności między danymi. 

Flagowym pakietem BI oferowanym przez Oracle jest Oracle Business Intelligence Foundation, który zawiera w sobie cały zestaw różnych modułów, możliwych do instalacji w najrozmaitszych konfiguracjach, w zależności od potrzeb i możliwości finansowych klienta. Często firmy zaczynają od raportowania operacyjnego realizowanego przez Oracle BI Publisher lub wykorzystują wersję Oracle BI Standard Edition One dedykowaną dla wdrożeń departamentalnych. Jeśli potrzeby analityczne firmy okażą się w przyszłości większe, wówczas bez problemu można dokonać rozszerzenia systemu do wersji Enterprise (OBI EE). Firmy, z którymi prowadzimy rozmowy odnośnie środowiska raportowego, niejednokrotnie podkreślają także zalety stosowanego w Oracle modelu licencjonowania według metryki procesorowej, który pozwala znacząco optymalizować koszty związane ze zwiększeniem liczby użytkowników na etapie rozbudowy rozwiązania BI.

Napisz do autora

Tomasz Szatecki,
BI Sales Leader,
Oracle Polska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz