poniedziałek, 29 grudnia 2014

Inteligentna macierz dyskowa

W listopadzie 2014 roku Oracle wprowadził do oferty macierz Oracle FS1, w pełni inteligentny system nowej generacji klasy Enterprise (następca Pillar Axiom), działającej w środowisku SAN. 
Macierz wychodzi naprzeciw wyzwaniom dzisiejszego IT, który boryka się z trudnym do zaplanowania przyrostem danych oraz wciąż rosnącymi wymaganiami krytycznych aplikacji biznesowych (ze szczególnym uwzględnieniem hurtowni danych czy BI).

Macierz Oracle FS1 od samego początku została zaprojektowana jako macierz all-flash z punktu widzenia wydajności, i dla klientów którzy tego wymagają może być dostarczana tylko jako macierz all-flash (zastosowane będą tylko moduły pamięci flash). Jednakże dla klientów, którzy poszukują czegoś więcej niż tylko dwóch warstw pamięci flash (stosujemy dwa typy dysków flash: SLC i eMLC), możliwe jest rozszerzenie systemu o wydajne dyski HDD oraz dyski HDD dostarczające pojemności.

FS1 w podstawowej konfiguracji składa się z pary kontrolerów które mogą obsługiwać do 912TB pamięci flash, co daje dwukrotnie większą pojemność niż obecnie dostępne macierze tego typu innych producentów. System skaluje się do 16 kontrolerów i ponad 7 PT pamięci flash, gdzie inne rozwiązania np. EMC XtremIO pozwalają na skalowalność do 6 kontrolerów i 120TB flash. FS1 pozwala na uzyskanie wydajności do 2 mln IOPS przy założeniach dla ruchu 50/50 read/write i ponad 80GB przepustowości dla konfiguracji 16 kontrolerowej.

Macierz oferuje szeroki wachlarz zaawansowanych funkcjonalności dla składowanych danych, takie jak provisioning, snapshots, pełne kopie (clone), QoS Plus, automatyczny tiering, domeny storage i wiele innych i to wszystko w podstawowej cenie produktu. 

Opatentowany QoS Plus pozwala na automatyczne przenoszenie obciążenia w czasie rzeczywistym z mało wydajnych warstw dysków na bardziej wydajne i odwrotnie - w zależności od aktualnych wymagań dla krytycznych aplikacji biznesowych. Takie rozwiązanie pozwala na bardzo efektywne i korzystne cenowo dedykowanie odpowiednich zasobów dla aplikacji wg założonych wymagań. 

QoS Plus używa pięciu priorytetów w zależności o poziomu krytyczności aplikacji, oraz czterech warstw dysków. Dane „gorące” przenoszone są automatycznie na dyski SSD, a jeśli stają się ponownie „zimne”, wracają na warstwy HDD. Dodatkowo, zdefiniowana jest bardzo mała wielkość bloku danych, 640k, który używany jest do przenoszenia pomiędzy różnymi typami dysków. Jest to 400 krotnie bardziej efektywne niż rozwiązania konkurencji, ze względu na precyzyjne zdefiniowanie, które dane są najczęściej używane. 

FS1 jest „świadomy aplikacji” - takie rozwiązanie gwarantuje, że aplikacje typu mission-critical zawsze otrzymają niezbędne zasoby z wymaganą wydajnością spełniającą SLO dla aplikacji. Ilość aplikacji używanych w jednym przedsiębiorstwie oraz wymagania co do ich wydajności ciągle rosną. Idealnie byłoby aby dla każdej aplikacji dedykować wydzieloną wyspę infrastruktury, ale to jest bardzo drogie i skomplikowane ze względu na złożoność zarządzania. Odpowiedzią Oracle jest możliwość podzielenia macierzy FS1 na domeny (storage domains) które są logicznymi podsystemami, wewnątrz jednej, fizycznej macierzy FS1 z własnymi politykami priorytetów i hit mapą dla tieringu. Do każdej domeny przypisane są osobne pule zasobów dyskowych z własnymi, niezależnymi ustawieniami QoS. 

Stosując domeny, system FS1 dla różnorodnych typów aplikacji z zupełnie innym wzorem obciążenia jest w stanie zapewnić logiczne odseparowanie ruchu i zagwarantować dostępność do zasobów dyskowych wg. wymagań aplikacji, bez wzajemnego wpływu i rywalizacji o zasoby. 
A wszystko odbywa się na jednym systemie dyskowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz