czwartek, 19 listopada 2015

Bycie pierwszym na rynku już nie wystarcza, cz. 2

Shawn Price, wiceprezes Oracle, szef działu rozwiązań chmurowych
W części pierwszej artykułu została postawiona teza, że w dzisiejszych czasach możliwość szybkiego rozwoju produktu lub usługi po zdobyciu bazy klientów ma dużo większe znaczenie niż bycie pierwszą firmą, która dany produkt lub usługę oferuje na rynku.
Dziś odpowiemy na pytanie, jak przedsiębiorstwa mogą bez większego problemu wprowadzać nowe aplikacje, w tempie wymaganym przez nowoczesny biznes.

Przedsiębiorstwa potrzebują sposobu na to, aby zmniejszyć pracochłonność, koszt i złożoność charakterystyczne dla typowego procesu opracowywania aplikacji. Powinny mieć możliwość popełniania błędów, które jednak nie będą ich zbyt drogo kosztować.
Jeszcze niedawno można było o takich rzeczach jedynie pomarzyć, ale dzięki szybkiemu rozwojowi przetwarzania w chmurze marzenia mogą teraz stać się rzeczywistością. W gruncie rzeczy każde przedsiębiorstwo jest obecnie w stanie realizować ideał nieustannych innowacji. Duże znaczenie ma pod tym względem jedna z platform chmurowych, mianowicie platforma-jako-usługa (PaaS). PaaS przynosi do świata opracowywania aplikacji cechy, które okazały się przydatne w procesie udostępniania aplikacji biznesowych, mianowicie łatwość użytkowania, elastyczność cenową i skalowalność. 

Łatwość użytkowania ma duże znaczenie, ponieważ skraca czas opracowywania aplikacji. Wszystkie zasoby i zestawy narzędzi potrzebne do ich opracowywania są dostępne w formie usługi, dzięki czemu mogą być dostarczone przedsiębiorstwu prawie natychmiast. W przeszłości takie zasoby i narzędzia musiały być uzyskane, skonfigurowane i zarządzane przez dział informatyczny, a cały proces mógł zająć wiele miesięcy w zależności od tego, jak bardzo zajęci byli specjaliści IT. 

Liczą się również koszty. Przy udostępnianiu niestandardowych środowisk programistycznych dla każdej aplikacji — jak ma to miejsce podczas tradycyjnego opracowywania aplikacji w środowisku lokalnym — koszty szybko rosną. W związku z tym przedsiębiorstwa są na ogół niechętne do inwestowania w pamięć masową, infrastrukturę i bazy danych potrzebne do tworzenia aplikacji, chyba że przemawiają za tym żelazne argumenty biznesowe. Takie podejście nie tylko hamuje innowacje, lecz także ogranicza możliwości skalowania. 

Szybsze i skalowalne wprowadzanie innowacji

Tymczasem w modelu PaaS przedsiębiorstwa mogą skorzystać z wszelkich zasobów, jakich potrzebują, na dowolnym etapie rozwoju aplikacji. Firma, której zależy na szybkim sprawdzeniu aplikacji, może opracować ją z użyciem gotowych zestawów narzędzi i przetestować za pomocą wirtualnych zasobów dostępnych w chmurze. Jeśli testy wypadną pomyślnie, może łatwo rozwijać dane rozwiązanie, kupując większą pojemność od dostawcy chmury lub przenosząc aplikację do swojego środowiska lokalnego lub chmury prywatnej.

Jest to tak naprawdę kluczowa cecha udostępniana przez rozwiązania PaaS: odgrywanie roli pomostu pomiędzy chmurami publicznymi i prywatnymi oraz systemami lokalnymi. Czeka nas dekada współistnienia rozwiązań chmurowych i lokalnych, a odpowiednie rozwiązania PaaS są zgodne z obydwoma tymi środowiskami i dzięki temu mogą pełnić funkcję spoiwa łączącego rozwiązania chmurowe i lokalne w środowiskach chmury hybrydowej z jednym ujednoliconym widokiem.

Reasumując, dzięki rozwiązaniom PaaS przedsiębiorstwa mogą nie tylko wprowadzać innowacje, lecz także utrzymać się na rynku poprzez nieustanne rozwijanie swoich pomysłów i zdobywanie nowych klientów. Ponadto w modelu PaaS firmy, które opracują popularną stronę internetową lub aplikację mobilną, mają również możliwość jej szybkiego rozwijania i jak najlepszego wykorzystania szansy biznesowej. Daje im to pewność, że jeśli ich usługa osiągnie sukces, to będą w stanie szybko ją rozszerzać i w ten sposób napędzać rozwój swojego przedsiębiorstwa (i wcale nie musi być ona pierwszą na rynku!). 

Więcej informacji o tym, jak rozwiązania PaaS umożliwiają wprowadzanie skalowalnych innowacji, można znaleźć w naszym raporcie Oracle Cloud Agility.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz