piątek, 27 listopada 2015

Myślisz, że opracowywanie aplikacji jest ryzykowne? Przemyśl to jeszcze raz!

Shawn Price, wiceprezes Oracle, szef działu rozwiązań chmurowych
Ryzyko było, jest i będzie integralną częścią działalności biznesowej. Jednak obecnie natura ryzyka bardzo się zmienia. 

W przeszłości tempo innowacji i zmian było dużo wolniejsze - rozpowszechnianie się innowacji w modelach technologicznych i biznesowych trwało wiele miesięcy, a nawet lat. W takiej sytuacji ostrożne przedsiębiorstwa mogły kierować się zasadą „poczekamy, zobaczymy” i wprowadzać nowe narzędzia i podejścia biznesowe do swojej codziennej pracy dopiero wtedy, gdy przetrwały one próbę czasu. Z kolei odważne przedsiębiorstwa mogły podejmować ryzyko polegające na wczesnym wdrażaniu tych rozwiązań. Jeśli okazały się one skuteczne, firmy osiągały korzyści; jeśli nie - mogły stracić wszystko. 

Obecnie model ten został postawiony na głowie. Co tydzień pojawiają się nowe usługi, a czasem nawet całe nowe firmy; to, co w jednym miesiącu było innowacyjne, w następnym jest już passé. W szybko ewoluującym świecie cyfrowym największe ryzyko podejmują firmy, które nie robią nic i tylko patrzą, jak ich klienci i udziały w rynku przechodzą do bardziej elastycznych konkurentów. Zaskakujący jest w związku z tym fakt, że w najnowszym badaniu Oracle przeprowadzonym wśród globalnych przedsiębiorstw 33% respondentów uznało, że ich firmy są niechętne do podejmowania ryzyka związanego z tworzeniem nowych aplikacji. W rzeczywistości odsetek ten może być jeszcze wyższy, ponieważ kolejne 24% ankietowanych nie wiedziało, w jakim stopniu ich firma jest niechętna wobec ryzyka.

Niechęć do opracowywania aplikacji

Wyniki te są niepokojące, ponieważ w świecie, gdzie zwyciężają najszybsi i najbardziej innowacyjni gracze, wiele przedsiębiorstw decyduje się na ostrożne podejście do kluczowego mechanizmu innowacyjności, jakim jest tworzenie aplikacji. Jeśli chodzi o przyczyny tej niechęci do ryzyka, badanie pokazało, że wchodzi tu w grę szereg czynników. Do najważniejszych z nich należą obawy, że opracowywanie aplikacji pochłonie za dużo czasu i pieniędzy, oraz przekonanie przedsiębiorstw o tym, że nie mają dostępu do odpowiednich analiz. Wielu respondentów podało również, że jedną z przyczyn jest ogólna niechęć przedsiębiorstwa do ryzyka. 

Trzeba przyznać, że wszystkie te powody niechęci do ryzyka są jak najbardziej uzasadnione. Jednak w obecnych czasach groźniejsze od ryzyka związanego z opracowywaniem aplikacji jest ryzyko braku innowacyjności. Świat nowoczesnego biznesu jest napędzany przez technologie cyfrowe, co dotyczy zarówno usług dla klientów, jak i operacji wewnętrznych. Aplikacje internetowe i mobilne rewolucjonizują metody sprzedaży i interakcji z klientami, a także zwiększają produktywność i pozwalają osiągnąć niespotykaną wcześniej wydajność dzięki usprawnionym metodom pracy. Firmy, które są w stanie cały czas wprowadzać, rozszerzać i skalować innowacyjne aplikacje, będą liderami w swoich branżach. Dobrą wiadomością jest to, że dzięki rozwojowi technologii proces opracowywania aplikacji staje się dzisiaj coraz mniej ryzykowny, kosztowny i czasochłonny. 

W części drugiej niniejszego artykułu opowiem, jak można zminimalizować ryzyko związane z opracowywaniem aplikacji dzięki najnowszym technologiom chmurowym. C.D.N.

Przeczytaj raport Oracle Cloud Agility

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz