środa, 13 stycznia 2016

2016 będzie ciekawym rokiem dla działów kadr

Andy Campbell, dyrektor ds. strategii HCM w brytyjskim oddziale Oracle
Ponieważ cyfrowa transformacja nabiera tempa, a pracownicy coraz więcej oczekują od pracodawców, rok 2016 prawdopodobnie będzie dla specjalistów ds. kadr rokiem przełomowym.

W 2016 roku działy kadr mogą spodziewać się dużych zmian. W świecie, w którym umiejętności są na wagę złota, personel przejmuje kontrolę nad strategią w zakresie zarządzania talentami i zmusza pracodawców do tego, aby robili wszystko, co w ich mocy, aby pracownicy był zadowoleni, zaangażowani i produktywni. Jak przedsiębiorstwa zareagują na tę nową sytuację i jak stworzą kulturę organizacyjną dopasowaną do nowych potrzeb? 

W odpowiedzi na to pytanie podaję kilka prognoz dotyczących tego, co nas czeka w 2016 roku: 
  • Miejsca pracy przejdą transformację. W pewnym stopniu ma ona miejsce już teraz, ale w nadchodzącym roku możemy oczekiwać dalszego zacierania się granic pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Będzie to wymagało bardziej elastycznych modeli pracy oraz większego wykorzystania intuicyjnych i opartych na chmurze narzędzi do współpracy, aby umożliwić współużytkowanie treści niezależnie od lokalizacji. Narzędzia te będą również podstawą spójnego podejścia do zarządzania talentami, ponieważ pomogą zastąpić sztywny system oceny rocznej bardziej płynnym pomiarem wyników pracowników w czasie rzeczywistym.
  • Zaawansowane analizy danych staną się normą dla działu kadr. Działy kadr powinny zadać sobie pytanie, czy dysponują odpowiednimi danymi, aby czerpać wiedzę potrzebną do stworzenia strategicznej strategii zarządzania talentami, która pozwoli przyciągnąć i zatrzymać wykwalifikowanych pracowników. W 2016 roku przedsiębiorstwa muszą postarać się o narzędzia umożliwiające zrozumienie tego, co wpływa na zaangażowanie pracowników i w jaki sposób można je zwiększyć. 
  • Chmura umożliwi działom kadr również bliższą współpracę z innymi działami. W 2016 roku, dzięki nowej platformie chmurowej umożliwiającej łatwą integrację różnorodnych aplikacji (zarówno chmurowych, jak i lokalnych), przedsiębiorstwa będą mogły lepiej zintegrować wszystkie swoje dane i aplikacje na jednej platformie korporacyjnej. Zapewni to działom kadr lepszy wgląd w całe przedsiębiorstwo oraz w to, jaką rolę odgrywają w nim pracownicy. 
Nie ulega wątpliwości, że w ciągu nadchodzących 12 miesięcy innowacyjne sposoby pracy i innowacyjne modele biznesowe możliwe dzięki technologiom cyfrowym — a przede wszystkim dzięki chmurze — wyłonią nowych zwycięzców i przegranych. Dział kadr również będzie musiał przejść transformację, aby stworzyć kulturę organizacyjną, która przyciąga najbardziej utalentowanych pracowników i udostępnia im narzędzia umożliwiające osiągnięcie jak największej produktywności. 
Nadchodzący rok w żadnym wypadku nie będzie łatwy — ale na pewno będzie ciekawy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz