czwartek, 21 stycznia 2016

Strategiczne wyzwania dla CIO w 2016

Bob Evans, wiceprezes Korporacji Oracle ds. komunikacji
Według Marka Hurda, dyrektora generalnego Oracle, dyrektor IT (CIO), to najbardziej wymagające stanowisko w amerykańskich przedsiębiorstwach. Osobiście uważam również, że ukierunkowani na biznes i przyszłościowo myślący dyrektorzy IT mają ogromną szansę na odegranie głównej roli w cyfrowej rewolucji przekształcającej wszystkie aspekty naszego życia.

„Dyrektorów ds. informatycznych czekają teraz największe wyzwania w całej ich karierze, ponieważ aby utrzymać się na rynku, przedsiębiorstwa muszą wdrażać nowe technologie w niespotykanym wcześniej tempie” — powiedział Mark Sunday, dyrektor IT w Oracle. „Jednocześnie jest to dla nich jednak największa w historii szansa na przyczynienie się do sukcesu ich przedsiębiorstw — jeżeli stawią czoła temu wyzwaniu”.

Wystarczy spojrzeć na kilka przykładów z najważniejszych branż:
·  Służba zdrowia: „Urządzenia do noszenia na sobie oraz kontakty poprzez mobilne aplikacje medyczne stanowią przyszłość medycyny. Spodziewam się, że za 5 czy 10 lat będzie więcej dokładnych informacji o stanie zdrowia pacjentów poza systemem opieki zdrowotnej niż w samym systemie” — dr Eric Schadt, dyrektor i założyciel Icahn Institute for Genomics and Multiscale Biology, Mount Sinai Health System.
·  Ubezpieczenia: zespoły AIG testują obecnie użycie dronów do gromadzenia obrazów podczas katastrofy, co ma umożliwić szybszą likwidację szkód. Firma sprzedaje również polisy dla dronów, przeznaczone dla firm, które korzystają z dronów w ramach swojej działalności.
·  Przemysł: „Zamierzam zainwestować w metody gromadzenia danych z lokomotyw oraz przetwarzania ich w taki sposób, aby moi klienci z branży kolejowej mogli zwiększyć produktywność tych maszyn” — Jim Fowler, dyrektor IT w firmie GE.
·  Muzyka: kiedyś sprzedawana i kupowana w sklepach, teraz jest wszechobecną usługą, którą można przywołać za pomocą poleceń głosowych. W odpowiedzi na proste polecenie „odtwórz” DJ oparty na algorytmach otwiera kompilację piosenek, uwzględniając informacje o lokalizacji użytkownika, jest ostatnich działaniach oraz historycznych preferencjach.

W tym kontekście już po raz czwarty przedstawiamy listę głównych szans i wyzwań, które czekają na dyrektorów IT w 2016 roku. Z naszej perspektywy dyrektorzy ds. informatycznych powinni się skupić na czterech kluczowych rolach lub atrybutach:
  • Twórcy nowej kultury aktywnego wykorzystywania możliwości, nowych produktów i usług oraz nowych funkcji — ponieważ są to elementy niezbędne dla cyfrowej transformacji ich przedsiębiorstw;
  • Promotorzy przetwarzania w chmurze oraz jego potencjału w zakresie transformacji, a także promotorzy społecznościowego modelu biznesowego, podejmowania decyzji w oparciu o dane oraz priorytetowego traktowania technologii cyfrowych w całym przedsiębiorstwie;
  • Transformatorzy kultury organizacyjnej — dział informatyczny przestaje być działem reaktywnym, a staje się aktywnym innowatorem; przejście od podejścia „weźmiecie to, co wam dajemy” na „przyspieszymy i usprawnimy realizację waszych inicjatyw”;
  • Akceleratorzy wszystkich aspektów działalności biznesowej — od opracowywania produktów do zaopatrzenia oraz od podejmowania decyzji do wdrażania zasobów, w miarę jak przełomowe wdrożenie modelu chmury uwalnia ogromne środki w budżetach informatycznych i toruje drogę dla biznesu prawdziwie ukierunkowanego na klienta.
Jak co roku opracowaliśmy listę 10 najważniejszych wyzwań strategicznych dla dyrektorów IT w 2016 roku - przedstawimy je szczegółowo za tydzień, w drugim odcinku tego artykułu... 
C.D.N.

Przeczytaj artykuł Boba Evansa w serwisie Forbes

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz