poniedziałek, 14 marca 2016

Oracle udostępnia bezpłatne otwarte interfejsy do akceleratorów wbudowanych w procesor

Funkcje analityczne dodane do platformy Open Platform for Security umożliwią wprowadzanie innowacji w dziedzinie analizy danych z wykorzystaniem technologii Oracle Software in Silicon.

Aby umożliwić programistom tworzenie platform do analizy wielkich zbiorów danych nowej generacji, firma Oracle udostępniła bezpłatny i otwarty interfejs API i pakiet dla programistów, przeznaczony do jej akceleratora do analizy danych (Data Analytics Accelerator - DAX) w procesorach SPARC, za pośrednictwem technologii Software in Silicon. Program ten pozwala programistom również przeglądać przykładowe przypadki użycia i kod programu, a także testować i sprawdzać, w jaki sposób DAX może przyspieszać aplikacje analityczne.

Wprowadzając 32-rdzeniowy procesor SPARC M7 obsługujący 256 wątków, firma Oracle udostępniła szereg funkcji w technologii Software in Silicon poprzez wbudowanie funkcji oprogramowania wyższego poziomu w konstrukcję procesora. Jedną z najbardziej fascynujących nowych funkcji wprowadzonych w procesorze SPARC M7 w ramach innowacji Software in Silicon jest akcelerator DAX, który pozwala na przeprowadzanie analiz z niespotykaną wcześniej wydajnością.

DAX umożliwia przetwarzanie, które może obsługiwać wybrane funkcje - skanowanie, ekstrakcję, selekcję i translację - w wyjątkowo szybkim tempie. Akcelerator SPARC M7 DAX przyspiesza podstawowe elementy analizy na dedykowanej jednostce fizycznej odrębnej od standardowych rdzeni obliczeniowych. Operacje skanowania i filtrowania na wielką skalę stają się proste dzięki przejrzystemu wykorzystaniu 32 dedykowanych koprocesorów DAX w mikroprocesorze SPARC, które działają z szybkością magistrali pamięci operacyjnej - maks. 160 GB/s - pomiędzy buforem a modułami DRAM. Akceleratory te, po raz pierwszy wbudowane w układ scalony w celu zapewnienia jak najwyższej wydajności, mogą być używane przez programistów za pośrednictwem interfejsów API w Oracle Solaris 11 do wielu różnych zastosowań.

Zalety konstrukcji SPARC M7 i DAX to m.in.:
  • Najlepsza w branży przepustowość pamięci: dzięki przepustowości pamięci 160 GB/s procesor SPARC M7 zapewnia wystarczająco dużo pojemności, aby zaspokoić potrzeby zarówno jednostek DAX, jak i rdzeni procesora.
  • Odizolowanie akceleratora DAX: odciąża rdzenie procesora, które są teraz dostępne do innych zadań przetwarzania.
  • Wydajna dekompresja połączona z przetwarzaniem w pamięci: dekompresja w jednostce DAX przebiega znacznie szybciej niż poprzez oprogramowanie. 
  • Zapobieganie zanieczyszczeniu bufora: akcelerator DAX wykonuje większość przetwarzania bez potrzeby przechowywania danych pośrednich w buforze, dzięki czemu bufor procesora jest dostępny do innych zadań przetwarzania.
Informacje dodatkowe
Software in Silicon
Oracle Software in Silicon Developer Community
Oracle Software in Silicon Cloud
Oracle SPARC Server Family – w tym Software in Silicon
Oracle Solaris 11

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz