wtorek, 19 lipca 2016

Usługi obliczeniowe: Poszerzanie repertuaru chmury

Pascal Giraud, Senior Director, Technology & Cloud Platform, Oracle EMEA
Pozostawanie na szczycie jest trudne. Największe firmy walczą o utrzymanie swoich wiodących pozycji i muszą skupiać pełną uwagę na każdym aspekcie swojej działalności. Jest to ważne zarówno na zapleczu firmy, jak i podczas kontaktów z klientami. Dlatego właśnie w dzisiejszych czasach chmura jest tak ważna dla nowoczesnych firm. 

Chmura zwiększa prędkość działania i elastyczność oraz stale ewoluuje, dostarczając firmom niezbędnych podstaw działania i pozwalając nadążać za stale rosnącym tempem pracy. Usługi obliczeniowe (nazywane również określeniem Infrastruktura jako Usługa) są istotnym elementem nowoczesnych usług chmurowych. Proszę wyobrazić sobie świat, w którym chmura spełnia wszystkie wymagania organizacji związane z IT. Aplikacje biznesowe będą działać w chmurze jako część warstwy Oprogramowanie jako Usługa (SaaS). Czynności takie jak tworzenie aplikacji, zarządzanie procesami, tworzenie i stron internetowych i zarządzanie nimi oraz analiza danych również będą obsługiwane przez chmurę w ramach platformy w chmurze. 

Podstawą działania powyższych warstw będą sieci, pamięć, obliczenia i możliwości serwera wymagane przez organizację. Stanowi to infrastrukturę firmy, jej fundamenty. Usługi obliczeniowe mogą być tą podstawą, co oznacza, że firmy nie muszą już zarządzać centrami danych, martwić się o utrzymanie stałego działania systemów i usług, szukać nowych rozwiązań i naprawiać problemów związanych ze starszym lub niekompatybilnym oprogramowaniem. Zamiast tego mogą skupić się na korzystaniu z elastycznej, opłacanej według wykorzystania i zawsze dostępnej infrastruktury opartej na chmurze.

Jednak prawdziwą zaletą usług obliczeniowych jest rozszerzenie wachlarza wykorzystywanych przez firmy możliwości, co wzmacnia integrację z innymi usługami i zwiększa wydajność platform w chmurze. Jeśli Platforma w chmurze jest dyrygentem orkiestry w chmurze, sprawiając że poszczególne elementy współdziałają razem, to usługi obliczeniowe są dyrektorem muzycznym, który upewnia się, że repertuar orkiestry odpowiada gustowi słuchaczy (lub potrzebom firmy).

Należy wziąć pod uwagę fakt, że nowoczesne firmy korzystają z setek, jeśli nie tysięcy aplikacji i wszystkie z nich muszą być dobrze obsługiwane. Usługi obliczeniowe obsługują obecnie używane przez klientów systemy wewnętrzne. Mogą to być aplikacje biznesowe, takie jak CRM, HCM, aplikacje dotyczące finansów i zakupów, jak również aplikacje branżowe. Wszystkie te aplikacje mogą zostać przeniesione do chmury. Dodatkowo starsze aplikacje nieobsługiwane prze Platformę w chmurze mogą być obsługiwane przez chmurę dzięki usługom obliczeniowym. 

Jako dyrygent orkiestry w chmurze, platforma PaaS może dyrygować jedynie w ograniczonym zakresie, jeśli funkcjonuje samotnie. I choć znajomość pojedynczego gatunku muzycznego jest ważna, możliwość dodania muzyki rockowej, elektronicznej i reggae do swojego repertuaru pozwoli trafić do szerszego grona słuchaczy. W świecie technologii dla firm usługi obliczeniowe spełniają to samo zadanie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Intel.
Intel® i logo Intel są znakami towarowymi firmy Intel Corporation w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz