środa, 19 października 2016

ERP w chmurze, czy on-premise, a może rozwiązanie hybrydowe?

Arkadiusz Sikora, dyrektor sprzedaży aplikacji w Oracle Polska – fragmenty wywiadu dla ERP-view
Nastawienie polskich firm do koncepcji ERP w chmurze i ogólnie do modelu cloud computing bardzo zmieniło się w ciągu ostatnich kilku lat. Firmy dostrzegają wielorakie korzyści modelu chmurowego, mają też ogromny wybór różnych rozwiązań tej klasy, jako że procesy ERP stają się coraz bardziej „towarem rynkowym” i coraz lepiej są adresowane przez współczesne IT. 

Koszty i bezpieczeństwo
Jednym z argumentów najbardziej przemawiającym za przyjęciem ERP w chmurze są dużo niższe koszty użytkowania takich rozwiązań - firmy po prostu nie chcą już ponosić wielkich kosztów inwestycji we własnej siedzibie a korzystać bardziej w modelu subskrypcyjnym („pay-per-use”). Co więcej, firmy rozumieją coraz częściej, iż nadmierne modyfikowanie sprawdzonych światowych standardów przynosi wiele szkody i kosztuje w dłuższej perspektywie więcej, niż z korzystanie z takich wzorców. 
Dochodzi także niebagatelna kwestia bezpieczeństwa danych. Cyberprzestępczość cały czas rośnie, zaś dane biznesowe mają coraz większą wartość. Jest oczywiste, że żadna - nawet największa organizacja w Polsce, nie jest w stanie wydawać takich pieniędzy na zabezpieczenia jak np. Oracle do ochrony swojego centrum przetwarzania danych.

Bezpieczna chmura publiczna
Chmura prywatna niczym się nie różni od tego co już dzisiaj mają firmy wielooddziałowe – więc to o czym warto rozmawiać w kontekście zmiany (o ile nie jest prawnie wykluczone) to chmura publiczna z odpowiednimi systemami bezpieczeństwa dla klientów. Naturalnie są branże, którym będzie trudniej korzystać z takiego rozwiązania, bądź będzie to niemożliwe z uwagi na wymagania prawa. Dobrym przykładem są sektory związane z bezpieczeństwem narodowym, czy usługi finansowe. Dla tego typu obszarów, gdzie regulacje określają w specyficzny sposób konieczność przechowywania danych na danym obszarze geograficznym, Oracle ma od niedawna odpowiedź w postaci koncepcji „Oracle Cloud-at-the-Customer”. W skrócie są to usługi realizowane we własnym centrum przetwarzania danych klienta, ale całkowicie kompatybilne z Oracle Cloud. 

Zalety chmury hybrydowej
Wydaje się, iż w najbliższym czasie atrakcyjna będzie chmura hybrydowa, co wynika z faktu, że firmy mają już poczynione znaczne inwestycje w ERP-owe rozwiązania on-premise. W efekcie przez pewien czas, liczony latami - będziemy mieli do czynienia z rozwiązaniami, gdzie część procesów będzie obsługiwana nadal w obecnej infrastrukturze firm, ale nowe pojawią się w modelu SaaS, zintegrowane z istniejącymi systemami przez Web Services.
Zastosowanie chmury hybrydowej pozwala na ewolucyjne przejście do chmury i dlatego takie podejście szczególnie polecamy naszym klientom. Takie rozwiązanie pozwala przejść drogę od starszych do najnowocześniejszych technologii, bez konieczności zastępowania jednego drugim w jednym punkcie czasowym. Dodatkowo rozwiązania chmurowe pozwalają rozszerzyć w szybki sposób funkcje systemu ERP on-premise bez konieczności przeprowadzania długotrwałych wdrożeń, tym samym zmniejszając ryzyko transakcyjne oraz oddając rozwiązanie do dyspozycji użytkowników w znacznie krótszym czasie.

Przeczytaj w całości rozmowę z Arkadiuszem Sikorą na portalu ERP-view

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz