środa, 1 lutego 2017

Najważniejsze priorytety dla CIO w roku 2017, cz. 2

W pierwszym odcinku niniejszego artykułu, Rob Preston wymienia konieczność kierowania cyfrową transformacją i skupienie się na usprawnieniu obsługi klienta, jako priorytety dla dyrektorów IT w 2017 roku. Dzisiaj kolejne dwa kluczowe zagadnienia...
 

Internet Rzeczy: niech oprogramowanie i analiza danych staną się podstawą Twojej firmy
 
Tzw. Internet Rzeczy (IoT) to nie tylko pasjonujące opowieści o lodówkach podłączonych do Internetu. Pozwala on firmom z wielu różnych branż zwiększyć ekonomiczność, niezawodność systemów, jakość produktów i poziom usług, a jednocześnie tworzyć zupełnie nowe strumienie przychodów i modele biznesowe.

IoT oznacza zbieranie danych z czujników wbudowanych w szereg maszyn, środowisk pracy, urządzeń do noszenia na sobie oraz innych przedmiotów, a następnie analizowanie tych danych w celu uzyskania nowej wiedzy i możliwości biznesowych. Szacuje się, że do 2020 r. liczba przedmiotów podłączonych do Internetu sięgnie ok. 50 miliardów. Oznacza to ok. 6,3 przedmiotów na osobę. Według firmy IDC globalny rynek produktów i usług IoT wzrośnie z 1,9 biliona USD w 2013 r. do 7,1 biliona USD w 2020 r. — co stanowi prawie dwukrotną wartość obecnego globalnego rynku informatycznego i telekomunikacyjnego. Nie ma wątpliwości, że czekają nas wielkie zmiany.

Niezależnie od tego, czy Twoja firma produkuje opakowania, eksploatuje pociągi towarowe, zajmuje się uprawą soi, produkuje silniki samolotowe, prowadzi wypożyczalnie skuterów, hoduje bydło, dostarcza energię do gospodarstw domowych czy wytwarza pompy basenowe — zadaniem dyrektora IT jest analiza możliwości zastosowania IoT i przyspieszenie wdrożeń w tym zakresie. Prawdziwe korzyści pojawią się wtedy, gdy firmy przestaną się ograniczać do pojedynczych projektów IoT i przyjmą kompleksowe podejście, czyli będą budować całe działy ukierunkowane na funkcje IoT, a nie tylko wykorzystywać te funkcje do obniżania kosztów czy doskonalenia dotychczasowych produktów.

Przenieś wszystkie możliwe dane do chmury — aby zwiększyć bezpieczeństwo
 

Co roku w wielu badaniach dyrektorzy ds. informatycznych podają bezpieczeństwo jako jeden ze swoich najważniejszych priorytetów. Dlaczego nie są w stanie nadążyć za potrzebami w tym zakresie? Są przytłoczeni coraz większą liczbą ataków i atakujących, całą masą produktów zabezpieczających, pochodzących od różnych producentów oraz niemożnością znalezienia i zatrudnienia ekspertów ds. bezpieczeństwa.

Przyszedł czas na zmianę podejścia. W przeszłości dyrektorzy IT niechętnie przenosili wrażliwe dane korporacyjne do chmury ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem. Obecnie bezpieczeństwo to ważny argument za przeniesieniem ich do chmury, ponieważ najwyższy poziom bezpieczeństwa stanowi jedną z kluczowych kompetencji i korzyści oferowanych przez większość dużych dostawców usług chmurowych.

Dostawcy korporacyjnych usług chmurowych opracowują i stosują najlepsze procedury w dziedzinie bezpiecznego programowania i architektury aplikacji. Zaawansowane i wielopoziomowe bezpieczeństwo fizyczne w ich centrach przetwarzania danych dorównuje ambasadom — są tam strefy buforowe pomiędzy ośrodkami, grube betonowe mury, bariery bezpieczeństwa przy wjazdach dla samochodów i czytniki biometryczne. Dostawcom usług chmurowych jest również łatwiej przyciągnąć utalentowanych specjalistów ds. bezpieczeństwa, których ich klienci często nie są w stanie znaleźć.

O autorze

Rob Preston jest głównym redaktorem w dziale Oracle Content, gdzie zamieszcza artykuły i analizy dotyczące szeregu tematów ważnych dla szefów IT i innych menedżerów zarządzających informatyką biznesową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz