poniedziałek, 8 stycznia 2018

Praktyczne aspekty wykorzystania chmury

Chmura obliczeniowa zapewnia dziś możliwość budowy nowoczesnych, wielowarstwowych rozwiązań w sposób skoncentrowany na istocie problemu biznesowego, a nie na żmudnym instalowaniu i konfigurowaniu poszczególnych komponentów składowych. 

Duża elastyczność i szybkość dostarczania zasobów IT świetnie wpisuje się w dzisiejsze realia biznesowe. Model chmury obliczeniowej stwarza możliwość wykorzystania rozwiązań IT w nowy sposób. Na ten nowy wymiar wykorzystania IT składa się m.in. kwestia rozliczalności wykorzystania zasobów w rozbiciu godzinowym. Jest to doskonały scenariusz na wszelkie prace badawcze wymagające wielu zasobów potrzebnych na krótki czas, po wykonaniu prac nie trzeba się głowić do czego infrastruktura może się przydać. Warte podkreślenia jest także naliczanie opłat tylko za faktyczne użycie czy możliwość dynamicznego skalowania infrastruktury w górę i w dół. Dziś obsługuję 100 użytkowników, a – gdy mój produkt zyska popularność - jutro 100 tysięcy.

Duże znaczenie ma także możliwość liniowego skalowania pojemności i wydajności infrastruktury. Jeśli potrzebuję wykorzystać dwa rdzenie procesora więcej, to - bez większego problemu - mogę je wypożyczyć. Dla porównania: w modelu on-premise zwykle jest tak, że potrzebne dwa dodatkowe rdzenie otrzymam, ale pod warunkiem, że wykorzystywana, lokalna infrastruktura posiada jeszcze zapas wydajności. Jeśli nie, trzeba dokupić lub rozbudować serwer, gdzie - jako użytkownik - wykorzystam tylko niewielki procent jego mocy. Ta sama sytuacja dotyczy też m.in. pamięci masowych. 

Z drugiej strony, chmura pozwala też łatwo porzucić rozwiązanie, jeśli pomysł biznesowy nie wypali. Nie wyszło, to przestajemy korzystać i ponosić koszty infrastruktury IT. Takie podejście jest nieocenione w przypadku środowisk deweloperskich i testowych. Dużą wartością jest też delegowanie administracji infrastrukturą i platformą na dostawcę chmury. Oznacza to brak konieczności poznawania szczegółów technicznych i możliwość koncentracji jedynie na aspekcie biznesowym. Co więcej, za jednym kliknięciem dostępne są też zaawansowane usługi.

Scenariusze dla chmury

W projektach chmurowych jednym z częściej realizowanych scenariuszy jest budowa centrum zapasowego w oparciu o rozwiązania cloud computing. Elastyczność chmury związana z rozliczaniem tylko tych usług, które w danej chwili są wykorzystywane - z możliwością szybkiego uruchamiania usług oraz dynamicznego skalowania rozwiązania do bieżących potrzeb wydajnościowych - umożliwia wdrożenie informatycznej części strategii zachowania ciągłości działania w sposób optymalny kosztowo. 

Drugim często realizowanym scenariuszem jest budowa środowiska do tworzenia i testowania oprogramowania. Występuje tutaj silny bodziec finansowy wynikający z elastyczności chmury w zakresie „wypożyczania” i „oddawania” niezbędnych zasobów w reakcji na bieżące potrzeby i w zestawie z możliwością płacenia tylko za faktyczne użycie. 

Równie często realizowane są projekty przenoszenia wybranych środowisk produkcyjnych do chmury publicznej. Przy przenoszeniu aplikacji dotychczas funkcjonujących w modelu on-premise - niejednokrotnie z długą historią rozwoju i specyficznymi wymaganiami od strony infrastruktury - przydatna okazuje się możliwość wyboru poszczególnych elementów chmurowego środowiska wykonawczego. Jest to niezbędne, aby sprostać specyfice wymagań aplikacji, bez konieczności wykonywania zmian po jej stronie.

Autorem artykułu jest Marek Sokołowski, Oracle Fusion Middleware Sales Consultant w Oracle Polska

Udostępnij na LinkedIn

1 komentarz:

  1. A może dynamics 365 for operations? Słyszałam bardzo dobre opinie o ich rozwiązaniach systemowych. Może akurat :)

    OdpowiedzUsuń