poniedziałek, 14 grudnia 2009

Lekcja historii o SQL i bazach danych

Pisanie o serwerach SQL i bazach danych na blogu Oracle jest trochę dziwne. A jednak właśnie Oracle należy od dawna do najlepszych producentów technologii baz danych. W przypadku tego artykułu będzie od razu wiadomo, do czego zmierzam. Tak samo było we wcześniejszych artykułach – ten blog lubuje się we „wstępach do problematyki“.

Tak też będzie i tym razem. Z pewnością wiedzieliście i jest to całkiem ciekawe, że dzisiejszy SQL (Structured Query Language) był opracowany przez IBM około roku 1970. Pierwotnie nosił oznaczenie SEQUEL (co, dla odmiany, było nazwą spółki lotniczej i prowadziło do zmiany nazwy na SQL) i wchodził w skład ówczesnego produktu baz danych IBM nazywającego się System R. Nieco później, w roku 1985, IBM opatentowała własną wersję SQL.


Pozycja baz danych SQL w klasycznym Magicznym Kwadrancie Gartnera (2007)


SEQUEL (SQL) miało od samego początku konkurencję – QUEL, język zapytań implementowany w Ingresie (U.C. Berkeley), który stanowił jeden z pierwszych RDBMS (Relational Database Management System). Obok wspomnianego już produktu System R trzeba jeszcze wymienić RDMS (MIT).

Mniej więcej w tym okresie istniała spółka Relational Software, która zainspirowana rozwojem relacyjnych baz danych wprowadziła na rynek własny produkt – w 1979 roku światło dzienne ujrzała pierwsza komercyjna wersja Oracle V2 (a w kilka tygodni później IBM kontrowało produktem System/38). I jak sama nawa wskazuje, Relational Software zmieniło się z czasem na Oracle Corporation.

Od roku 1970/79 jest jednak jeszcze długa droga do dzisiejszych baz danych SQL – dobrze jest wiedzieć, że w 1986 roku pierwsze SQL (SQL-86) doczekało się standaryzacji ANSI, a trzy lata później SQL-89 uzyskało FIPS (127-1).


Rynek baz danych (Źródło: Gartner DataQuest, czerwiec 2007)


Na rynku systemów relacyjnych baz danych istnieją dziś dziesiątki serwerów / baz danych SQL, ale tylko kilka firm ma znaczenie ogólnoświatowe – Oracle, należąca od lat do liderów, IBM i Microsoft oraz walczące o kolejne pozycje Sybase i Teradata. Własne miejsce znalazły na rynku również alternatywy Open Source – MySQL, PostgreSQL i Firebird. Jeśli będziecie mieli kiedyś ochotę zbadać ten temat głębiej, mogę Wam polecić www.databasecorner.com – ale przygotujcie się na naprawdę długie badania.

Jeden drobiazg trzeba jeszcze podkreślić – na samym początku RDMBS występowały głównie w systemach mainframe. Przejście do świata PC dokonało się o wiele później. A masowe połączenie PC z systemami baz danych wiąże się dopiero z radykalną zmianą szybkości, możliwości magazynowania danych, rozszerzenia i oczywiście stałego obniżania cen. To wszystko powoduje, że komputery osobiste stają się dziś idealnymi serwerami baz danych.

A dzisiejsze komputery są w stanie dać sobie niezawodnie radę z wielokrotnie większą ilością operacji niż wersje mainframe w samych komputerach.

A oto ostatni akapit lekcji historii. Wspomniane Relational Software, Inc. (RSI) nie jest absolutnie pierwszą nazwą – na samym początku był je Larry Elisson. To on razem z przyjaciółmi założył Software Development Laboratories (1977) i właśnie ta spółka zmieniła się później na RSI (i wprowadziła OracleV2, choć nigdy wcześniej nie było V1). A w roku 1982 doszło do kolejnej zmiany – na Oracle Corporation (o rok później wprowadzono Oracle V3, następnie V4 i V5 w rocznych odstępach).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz