poniedziałek, 21 grudnia 2009

Rekordy – kto i dlaczego potrzebuje właściwie baz danych

Mało Wam historii z poprzedniego artykułu? Mały ciąg dalszy nie zaszkodzi. „Oracle first“ pokazuje, jakie rekordy osiągnęły bazy danych Oracle w historii.

• 1979 – pierwsza komercyjnie dostępna baza danych założona na SQL
• 1983 – pierwsza baza danych obsługująca symetryczny multiprocesing
• 1986 – pierwsza baza danych w dystrybucji
• 1993 – pierwszy produkt baz danych, który spełniał standard ANSI SQL
• 1995 – pierwsza 64-bitowa baza danych
• 1998 – pierwsza baza danych z natywną implementacją JRE
• 1998 – pierwsza RDBMC typu „proprietary” dostępna na Linuxie
• 1999 – pierwsza baza danych obsługująca XML

Dzisiaj można korzystać z baz danych Oracle na Apple (PowerPC), Unixech (HP), AIXech (IBM), z/OS, Linuxie, Microsoft Windows i Sun Solaria (SPARC). A w sferze relacyjnych baz danych ma wyraźniejszych konkurentów w postaci

• IBM DB2
• Microsoft SQL Server
• PostgreSQL
• Firebird
• MySQL

W zbiorze amatorskich baz danych (tak, wypłyniemy teraz trochę na zabawniejsze wody) konkurencją wszystkich wymienionych rozwiązań jest przede wszystkim usiłowanie przechowywania danych na procesorze tabelowym (Excel) lub jednym z małych produktów zastępujących bazy danych (na przykład Microsoft Access, FoxBase czy dBase w minionych latach).

Jeśli jest już mowa o FoxBase, podajmy coś dla prawdziwych miłośników historii - www.foxprohistory.org

Przechowywanie danych relacyjnych w procesorach tabelowych ma długoletnią tradycję i jest fundamentem przejścia do świata baz danych. Właśnie Excel jest być może najczęściej stosowaną aplikacją, która w małych firmach (oraz w przypadku pojedynczych osób) zastępuje serwery baz danych. I stosunkowo dobrze pomaga zrozumieć ich podstawowe zasady – chociażby jeśli chodzi o orientację w „wersach“ i „polach“ (kolumnach). A wcześniej czy później, proporcjonalnie do wzrostu rozmiarów tabel, nadejdzie chwila, kiedy Excel nie wystarczy już pod względem objętości ani użyteczności.

Właśnie w takim momencie rodzi się pierwsza myśl o skorzystaniu z jakiegoś rozwiązania typu bazy danych, ponieważ ono na samym początku przynosi użytkownikowi przyspieszenie, ułatwienie pracy z danymi i ewentualnie wyższy komfort.

Kolejna chwila, kiedy Excel przestaje wystarczać, pojawia się wówczas, kiedy zajdzie potrzeba udostępniania danych zawartych w tabelach. Bez możliwości dostępu dla wielu użytkowników powstaną problemy z konfliktami zmian, niemożliwością korzystania z tabeli przez wielu użytkowników. Później dochodzi jeszcze problem niezawodności, tworzenia kopii zapasowych, konieczności wspierania transakcji, generowania widoków, przydzielania praw określonym użytkownikom i szeregu innych kwestii, które właśnie serwery SQL (serwery baz danych) rozwiązują w sposób niezawodny.


Modelowanie baz danych w aplikacji Data Modeling.


Wraz z zastosowaniem serwera baz danych otwierają się nowe możliwości – zmienia się zdolność przechowywania różnego rodzaju typów danych, możliwość połączenia z kolejnymi systemami informatycznymi, tworzenia replikowanych baz danych. Wyraźną zaletą będzie oczywiście także możliwość łatwego łączenia poszczególnych tabel – opcja, która co prawda w klasycznej wersji Excelowskiej istnieje, ale zdecydowanie brakuje w niej możliwości łączenia w realnym czasie lub zdolności transportowania zmian z jednej tabeli do innych tabel.

A co z Excelem? Cóż, być może będziecie go również używać – można go bowiem z powodzeniem wykorzystać do „laickiego“ spojrzenia na wyniki uzyskane z baz danych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz