środa, 10 lutego 2010

Lustereczko! Powiedz przecie, kto jest najlepszy na świecie?


Na pytanie z nagłówka nie ma łatwej odpowiedzi – wszyscy się mocno starają. Chcą mieć najlepsze produkty. A element, którego akurat teraz brakuje w jednym z produktów, znajdzie się w nim już może za kilka tygodni czy miesięcy. W sferze komercyjnej (w szczególności w świecie Windows) największym konkurentem Oracle jest Microsoft SQL Server. A ponieważ jesteśmy na blogu Oracle, to jasne jest, że Oracle jest lepszy :)

Czyżbym się starał żartować? Częściowo.

Łatwej odpowiedzi nie ma. TWP RAC Compare to SQL Server 2008 (PDF) daje ją tylko częściowo, czy raczej wskazuje, że każdy z tych produktów ma swoje silne strony. Na przykład jednoznaczną zaletą Oracle są wieloletnie doświadczenia z zakresu mainframe i dużych baz danych. Ale usiłowania Microsoftu o przedostanie się do tego obszaru są oczywiście łatwo widoczne. Przykładem są niestety również bardzo dziwne dokumenty (na przykład Compare Microsoft SQL Server to Oracle Database) oznaczane przez „kibiców“ Microsoftu za FUD.

Możecie ewentualnie zapoznać się z innymi analizami - Comparative Management Costs Study (również 11g kontra SQL 2008). Badają one, który z tych dwu systemów jest tańszy z punktu widzenia eksploatacji. Krótko mówiąc wynika z nich, że przy pracy z Oracle Database 11g można wykonywać typowe zadania administracyjne w 41% czasie podejmując o 43% mniej działań. Co prowadzi w końcu do oszczędności nawet 33 tysięcy dolarów na jednego administratora baz danych.

Wciąż jeszcze nie jesteście zdecydowani? Być może dobrze by było wiedzieć, że Oracle ma relacyjną bazę danych nr 1 z 48,6% udziałem na rynku, co na pewno jest już dostatecznie miarodajne.


Porównanie bazy danych z analizy Extreme Performance for Data Warehousing (PDF).

Można jeszcze ewentualnie dodać opinię IDC, który podaje, że Oracle jest wiodącą firmą na rynku z magazynami danych. Światowy rekord w wydajności i stosunku cena/wydajność pewnie też nie jest bez znaczenia.

Decyzja należy do Ciebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz