poniedziałek, 22 lutego 2010

Oracle Database 11g Standard Edition One


Powróćmy ze świata wielkich baz danych, mainframe i usiłowań o zdobycie pierwszego miejsca i bycie najlepszym (bo i tak wiemy, że Oracle je nr 1 z 48,6% udziałem na rynku). Seria artykułów na temat baz danych zbliża się bowiem do finału, którym jest Oracle Database 11g czy Oracle Database 11g Standard Edition One (Oracle.com).

W niedawno przeprowadzonym teście TPC-C benchmark Oracle Database Standard Edition One osiągnęła w środowisku Microsoft Windows o 17% wyższą wydajność przy o 19% niższych kosztach niż jej najbliższy konkurent.

Właśnie Standard Edition One jest produktem, z którym można rozpocząć pracę już w chwili, kiedy po raz pierwszy stwierdzimy zapotrzebowanie na prawdziwy produkt z zakresu baz danych i będziemy chcieli w przyszłości zwiększać swoje potrzeby do dużo większych rozmiarów i zmierzać do większych celów. Upgrade na wydajniejszy produkt, spełniający większe oczekiwania (Standard lub Enterprise) jest bezproblemowy, tak samo jak integracja z kolejnymi produktami Oracle. Zastosować je można zarówno w środowisku Windows, jak i Linux czy Unix, a do eksploatacji wystarczy jeden serwer (posiadający do dwu rdzeni procesorowych).


Oracle Enterprise Manager – przeglądarka jako uniwersalny instrument


Właśnie ta możliwość zaczynania od małego jest bardzo użyteczną cechą. Zanim dopracujemy się do poziomu jednego z bardziej wymagających zastosowań dla Amazon.com (70TB, 800 użytkowników, 10 000 zapytań dziennie, Grid 16 serwerów/4CPU, 72 tanich pól dyskowych), możemy stopniowo upgradować bez konieczności zmian swoich przyzwyczajeń. Ponad „warstwą baz danych“ będą wciąż działały te same instrumenty rozwojowe i eksploatacyjne i to samo oprogramowanie.

Oracle Database 11g Standard Edition One jest przeznaczona dla małych i średnich klientów – na jednym serwerze posiadającym do dwu rdzeni można korzystać z baz danych bez ograniczenia objętości danych czy pamięci z minimalnymi kosztami eksploatacyjnymi i szeroką funkcjonalnością. Po dodaniu kolejnych serwerów (z pasywną i aktywną replikacją, możliwością konsolidacji danych na jednym magazynie danych) można poszerzać 11G SE1 od dziesiątek do setek użytkowników.

W chwili, kiedy Standard Edition One przestanie być wystarczający, zwyczajnie przejdziemy na Standard Edition (4CPU, klastry aplikacyjne, zwiększenie dostępności).

Więcej informacji znajdziecie na wspomnianych już stronach Oracle Database 11g czy Oracle Database 11g Standard Edition One.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz