wtorek, 22 listopada 2011

ERP na przyspieszonych obrotach


Opowieść o tym, jak lider branży elektronicznej, firma Fideltronik najpierw wdrożyła u siebie pakiet Oracle E-Business Suite, a potem to samo rozwiązanie zaczęła instalować w innych przedsiębiorstwach, stając się tym samym zarówno klientem, jak i partnerem Oracle Polska.

Gdy ktoś zawita do spokojnej miejscowości Sucha Beskidzka, spodziewa się tam głównie atrakcji turystycznych, czyli pięknych górskich krajobrazów, czy możliwości pojeżdżenia na nartach. Trudno niektórym uwierzyć, że to właśnie miasto jest siedzibą jednego z najbardziej prężnych polskich przedsiębiorstw sektora zaawansowanych technologii, lidera branży elektronicznej, firmy Fideltronik.

Nieprzerwany rozwój

Na początku była to typowa firma inżynierska, specjalizująca się w produkcji zasilaczy awaryjnych. Dziś - po 25 latach działalności stała się wielozakładowym przedsiębiorstwem klasy EMS (Electronics Manufacturing Services), obsługującym wszystkie procesy swojej branży - od planowania i projektowania nowych wyrobów, poprzez ich produkcję i testowanie, aż po dostarczenie klientowi. Firma ma obecnie pięć oddziałów i cztery zakłady produkcyjne, zatrudnia 1500 pracowników i ponad 100 inżynierów. Posiada w ofercie ok. 3000 produktów i używa aż 25 tys. różnych komponentów potrzebnych przy ich produkcji.

Przygoda z Oracle EBS

W roku 2005 firma rozpoczęła bliską znajomość z systemem Oracle E-Business Suite (EBS), który został zainstalowany przez własny zespół informatyków przy pomocy konsultantów Oracle. Przez kilka następnych lat nadzorowania systemu informatycy Fideltronika doskonale rozpoznali wszystkie tajemnice systemu Oracle, szczególnie te cechy które są najbardziej przydatne w przedsiębiorstwie typowo produkcyjnym. Sprawdzili na przykładzie własnej firmy, że pakiet Oracle EBS ma fabrycznie wbudowane niezbędne procesy wspierające procesy produkcyjne i zawiera zaszytą wewnątrz systemu ogromną wiedzę na temat najlepszych praktyk działania systemu wspomagania produkcji.

Od klienta do partnera

Trzy lata temu firma Fideltronik wykonała prawdziwie niezwykłą woltę - będąc klientem Oracle stała się także jej partnerem, specjalizującym się we wdrażaniu systemu Oracle EBS! Jak do tego doszło, opowie najlepiej Prezes Grupy Fideltronik, Zbigniew Fidelus:
-Po kilku latach używania aplikacji Oracle w naszej firmie, doszło do sytuacji gdy trzeba było system Oracle EBS wdrożyć w pochodzącej ze Szwecji spółce, z którą Fideltronik zamierzał stworzyć wspólny podmiot gospodarczy. Można było oczywiście zlecić wdrożenie zewnętrznej firmie, jednak postanowiliśmy zmierzyć się sami z tym zadaniem. Okazało się, że przeniesienie doskonale nam znanego systemu i jeszcze lepiej znanych procesów do całkiem nowej lokalizacji jest nie tylko wykonalne, ale możliwe do zrobienia bez specjalnych problemów. Po tym pozytywnym doświadczeniu postanowiliśmy kontynuować działalność konsultingową i dzisiaj mamy już zrealizowane dwa kolejne projekty. Stworzyliśmy unikalny zespół konsultantów złożony z inżynierów naszej firmy, którzy zdobyli wiedzę w zakresie systemów i narzędzi Oracle, a jednocześnie mają ogromne doświadczenie biznesowe dotyczące procesów produkcyjnych w branży zaawansowanych technologii. Ostatnio do wdrażania Oracle EBS używamy nowego zestawu narzędzi udostępnionych przez Oracle w ubiegłym roku - są to tak zwane Oracle Business Accelerators.
Akceleratory, o których wspomniał Prezes Fidelus, to zestaw narzędzi pozwalający firmie partnerskiej stworzyć autorską parametryzację systemu EBS, zawierającą w sobie dokładną definicję procesów i funkcji realizowanych dla klienta z konkretnego sektora gospodarki.

Akceleracja czyli przyspieszenie

Fideltronik jest jak na razie jedyną firmą partnerską w Polsce, która stworzyła prekonfigurowany system dla wspomagania procesów biznesowych w branży produkcyjnej oparty na idei Oracle Business Accelerators dla Oracle EBS. Mówi szef grupy wdrożeniowej w Fideltronik, Krzysztof Woźny:
-Tworząc konkretną implementację EBS, do procesów zaprogramowanych fabrycznie w systemie dodajemy naszą własną wiedzę o biznesie oraz informacje o procesach biznesowych klienta zdobyte dzięki specjalnym interaktywnym formularzom ankietowym, które on wypełnia. Na tej podstawie dokonujemy wstępnej parametryzacji, dodając do predefiniowanych procesów elementy specyfiki firmy - takie jak struktura, zestaw wyrobów czy grupy klientów, i dopiero tak przygotowany pakiet instalujemy na miejscu. Dzięki temu wszystko trwa bardzo krótko. Ponadto - już po uruchomieniu wersji bazowej - we współpracy ze specjalistami przedsiębiorstwa dostrajamy szczegółowo system, aby spełniał wszystkie specyficzne wymagania. Ponieważ we wdrożeniu angażuje się niewiele godzin pracy konsultacyjnej, w efekcie cena wdrożenia jest na tyle konkurencyjna, że staje się dostępna dla rozwijających się przedsiębiorstw zaliczanych do sektora MSP. Przykładem może być - działająca w tej samej branży co Fideltronik - spółka Magnetic Systems Technology, u której takie właśnie oparte na Akceleratorze wdrożenie zostało zakończone w pierwszej połowie roku 2011.

Podsumowując: dzięki zastosowaniu Oracle Business Accelerators specjaliści Fideltronika mogą zaoferować firmie produkcyjnej kompletne wdrożenie systemu Oracle EBS w takim zakresie, jaki jest przedsiębiorstwu potrzebny do prowadzenia działalności, i to w rekordowo krótkim terminie. Klasyczny zestaw obejmujący finanse, logistykę i produkcję instaluje się w czasie czterech, a w niektórych przypadkach nawet trzech miesięcy. W porównaniu do klasycznego wdrożenia trwającego zawsze nie krócej niż rok, jest to prawdziwe ERP na przyspieszonych obrotach!

Napisz do autora
Andrzej Amanowicz jest Dyrektorem Konsultingu sprzedaży Aplikacji Oracle na Polskę i Kraje Bałtyckie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz