środa, 14 grudnia 2011

Nie straszne nam BIG DATA!


W obecnych czasach obserwujemy bezprecedensowy wzrost ilości danych we wszystkich dziedzinach działalności człowieka. Szacuje się, iż dwa miliardy osób korzysta dziś z Internetu, tworząc nowe dane w narastającym tempie.

Do 2015 roku same urządzenia mobilne wytworzą 6,3 exabajtów danych, 26 razy więcej niż dziś. Już w dwutysięcznym roku badania astronomiczne w kilka tygodni zbierały więcej danych niż zebrano w całej ich historii. W ostatnich dziesięciu latach zebrano 140 terabajtów, a za 4 lata jeden teleskop będzie zbierał tyle samo informacji w ciągu 5 dni!


Natłok danych

Dziś jedna duża światowa firma handlowa obsługuje milion klientów na godzinę, a ilość danych które posiada przeciętne przedsiębiorstwo średnio dubluje się co roku. 83% firm planuje wzrost swoich serwerowni i jednocześnie prawie tyle samo jest ograniczonych przez przestrzeń i zasilanie. Obecny przyrost danych przewyższa dwukrotnie dynamikę dostępnego storage.

W ten trend wpisuje się BIG DATA – zjawisko rozumiane jako zbiór danych, któremu obecne możliwości techniczne standardowych rozwiązań nie są w stanie sprostać. Dostawcy rozwiązań IT dedykowanych pod hurtownie danych stają z kolei przed wyzwaniem zapewnienia takiej platformy sprzętowo – software'owej, która zapewni przewidywalną i stałą skalowalność przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na storage i moc obliczeniową.


Na kłopoty: Oracle Exadata

W obecnym momencie platformą, która najlepiej odpowiada na wyzwanie BIG DATA jest maszyna bazodanowa Oracle Exadata – przygotowana, aby pomieścić olbrzymie ilości danych, optymalnie je skompresować – zmniejszając konieczny do zakupienia storage do minimum oraz sprawnie przetworzyć zapytania hurtowniane dzięki unikalnej „inteligentnej“ strukturze współpracujących ze sobą serwerów bazodanowych i serwerów storage – świadomych tego, jakie dane przechowują. Dla zobrazowania: Exadata zapewnia 10x kompresję i przynajmniej 10x wzrost wydajności. Gdyby ten wzrost odnieść do przelotu samolotem pasażerskim nad oceanem Atlantyckim, to „Exadata Jet” przewiózłby 5000 pasażerów w 42 minuty!!


Exadata rządzi

Exadata zdecydowanie deklasuje dotychczas stosowane rozwiązania innych firm zapewniając większą przepustowość dla danych i tym samym większą wydajność przy znacznie mniejszym koszcie zakupu i utrzymania (tzw. TCO) wynikającym z niższego zużycia energii, chłodzenia oraz zajmowanego miejsca. To unikatowe rozwiązanie nie może zostać prosto sklasyfikowane jako serwer czy macierz. Jest to unikalna kompozycja odpowiednio zbalansowanych elementów, dobranych przez Oracle w taki sposób, aby zapewnić optymalny przepływ danych od dysków, przez pamięci flash, RAM i CPU. Exadata przypomina pod względem zawartych w niej technologii rozwiązania superkomputerowe, oparte o grid maszyn x86 połączonych za pomocą sieci Infniband.


Więcej niż sprzęt

Exadata to coś więcej niż dobry sprzęt – to kombinacja zbalansowanego wydajnościowo i połączonego bez wąskich gardeł sprzętu i dedykowanego "inteligentnego" oprogramowania. Dzięki tej kombinacji Exadata zapewnia unikalną wydajność i kompresję danych przygotowując naszych klientów na zmierzenie się z rosnącymi potrzebami analitycznymi i tym samym wymaganiami wydajnościowymi hurtowni danych. Na potwierdzenie powyższych stwierdzeń można przytoczyć wyniki testów wykonanych w firmie Arrow ECS, wykazujących kilkunastokrotny wzrost wydajności, skracający czas obliczeń z wielu godzin do kilkudziesięciu minut.


Zapraszamy partnerów

Dla firmy Arrow ECS, jako dystrybutora Oracle i innych wiodących na rynku dostawców – kluczowym zagadnieniem przy sprzedaży systemów klasy BIG DATA jest wsparcie i zaangażowanie partnerów. Wszystkie dokonane dotychczas sprzedaże Exadaty przeprowadziliśmy przy ich współpracy. Dla nich też zapewniamy szkolenia i środowisko testowo – demonstracyjne w które zainwestowaliśmy ponad milion PLN. Partnerzy to nasze okno na świat, gorąco zatem zachęcam partnerów zainteresowanych sprzedażą hurtowni danych oraz Exadaty do bliskiej współpracy z Arrow ECS.

Serdecznie zapraszam wszelkie zainteresowane osoby do testowania unikalnego rozwiązania Oracle w naszym Centrum Kompetencyjnym Exadata w siedzibie firmy Arrow ECS w Krakowie.


Napisz do autora

Tomasz Iwanciw, Regional Business Development Leader Oracle Hardware & Software Arrow ECS Central Europe.

Tomasz.Iwanciw@arrowecs.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz