poniedziałek, 26 marca 2012

W jakim kierunku rozwiną się systemy ERP?


O kierunkach rozwoju standardu, jakim są systemy ERP, decyduje wiele czynników; najważniejsze z nich to rozwój teorii organizacji i zarządzania działalnością, rozwój technologii informatycznej oraz rozwój technologii wytwarzania.

Standard ERP musi nadążać za wielokierunkowym rozwojem, a w niektórych przypadkach nawet wyprzedzać oczekiwania, dając możliwość postępu. Podstawą funkcjonowania systemów zarządzania klasy ERP są informacje pochodzące przede wszystkim z obszaru działalności podstawowej firmy. Przyjmuje się, że wiarygodność, a co za tym idzie poprawność tych danych - potrzebnych chociażby do obliczeń potrzeb materiałowych - powinna pozostawać na poziomie 98-99%. Taka dokładność jest potrzebna, aby móc generować możliwe do wykonania plany produkcji, zaopatrzenia, przesunięć materiałowych, czy sterowania mediami. Poprawność danych rozumiana jest tu nie tylko w aspekcie ich wartości liczbowych, ale też terminowości - zbliżonej do czasu rzeczywistego.

Konieczność kontroli

Z drugiej strony kierownictwo firm na różnych szczeblach oczekuje wiarygodnych raportów, czy sprawozdań z działalności biznesowej, na podstawie których podejmuje się bieżące decyzje, niejednokrotnie stanowiące o utrzymaniu się firmy na rynku. W dobie dynamicznego rozwoju biznesu, zakres przetwarzanych w tym zakresie danych wymaga specjalizowanych rozwiązań. W związku z tym obserwujemy trend do rozwijania się systemów ERP w kierunku pozyskiwania w czasie rzeczywistym danych potrzebnych do sterowania działalnością firmy u źródeł ich powstawania, a z drugiej strony do szybkiego raportowania tejże rzeczywistości. Oznacza to, że ingerencja człowieka w procesie rejestrowania danych do sterowania procesami będzie minimalizowana na rzecz automatyzacji pozyskiwania danych, które będą automatycznie raportowane. Systemy ERP będą zatem uzyskiwały nowe funkcje gromadzenia danych z poziomu procesów wytwórczych i jednocześnie funkcje sprawozdawcze.

Manufacturing Execution System

Typowym obszarem, w którym stosuje się rejestrowanie danych z procesów wytwarzania jest funkcjonalność MES (Manufacturing Execution System). Prezentuje ona funkcje realizacji produkcji na poziomie wydziałów, w celu kontrolowania oraz gromadzenia informacji o przebiegu procesu produkcyjnego. Posiadając moduł MES w systemie ERP, przedsiębiorstwo może zrezygnować z inwestowania w zakup lub tworzenie oddzielnego rozwiązania, redukując w ten sposób koszty związanie z integracją i utrzymaniem obcych systemów. Funkcjonalność taka eliminuje wiele zbędnych, nie zwiększających wartości produktu działań, poprzez np. dostarczenie standaryzowanych narzędzi raportujących. Systemy takie stosowane są najczęściej w tych przedsiębiorstwach, w których muszą być przechowywane elektroniczne zapisy o przebiegach procesów produkcyjnych.

Wszechstronna pomoc dla menedżerów produkcji

System ERP rozbudowany o rejestratory oferuje przekazywanie rzeczywistych danych o przebiegu produkcji do zarządów firmy, a z drugiej strony pozwala na optymalizację sterowania procesami, jak również prezentuje wszystkie niezbędne informacje wymagane przez planistów produkcji, kierowników i operatorów, które znajdują się w zasięgu jednego kliknięcia. Ponadto aplikacja pozwala na tworzenie lub uzupełnianie instrukcji operatorskich w ramach przygotowywania receptur. Instrukcje i procedury technologiczne mogą być zaopatrzone różne standardowe dokumenty – takie, jak opisy, zdjęcia lub inne pliki dostępne dla operatora w trybie bezpośrednim na stanowisku pracy. Instrukcje operatorskie mogą również mieć wstępnie zdefiniowane zadania wymagające elektronicznego podpisu potwierdzającego realizację. Np. można zdefiniować zbiór instrukcji związanych z operacją mieszania. Kolejna instrukcja może wskazywać rejestrację temperatury. Można też w ramach tej instrukcji zdefiniować zadanie dla operatora, aby udostępnić mu okienko z parametrami procesu, w które ręcznie wprowadzi wartość lub zaakceptuje wartość zaczytaną automatycznie z urządzenia.

Napisz do autora
Ryszard Krawczyński jest głównym konsultantem ds. sprzedaży aplikacji do zarządzania produkcją w Oracle Polska.

8 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeżeli chodzi o systemy ERP, to moim zdaniem warto jest zwrócić uwagę na oprogramowanie Connecto https://www.connecto.pl/. Systemy Connecto są bardzo rozbudowane i składają się z różnych modułów, które bez problemu można dostosować do każdej branży. Głównym zadaniem systemu jest usprawnienie oraz integracja wszystkich procesów biznesowych, które składają się razem na sukces firmy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Niedawno miałem okazję przekonać się do tego jak bardzo ten system przydaje się w codziennej pracy działu HR. Firma https://www.unit4.com/pl wdrażała u nas system TETA HR do wsparcia działu kadr. Generalnie świetny system, który mogę polecić

    OdpowiedzUsuń
  4. Na pewno te można w wielu miejscach zastosować
    http://retcon.pl

    OdpowiedzUsuń
  5. Skorzystaliśmy z usług https://erp-system.szczecin.pl/systemy-erp-zachodniopomorskieprzy wdrażaniu systemu Microsoft Dynamics AX i jesteśmy bardzo zadowoleni.

    OdpowiedzUsuń
  6. Technologie nie lubią stać w miejscu! I trzeba przyznać, że jest to na korzyść klienta. A tym bardziej magazynowy system informatyczny jest niezbędny w każdej firmie produkcyjnej.

    OdpowiedzUsuń
  7. Stały rozwój firmy jest bardzo ważny, dlatego wszystkim zainteresowanym chciałbym polecić stronę https://cloudferro.com/. CloudFerro jest dostawcą innowacyjnych usług przetwarzania w chmurze.

    OdpowiedzUsuń
  8. W przypadku mojej firmy stale poszukuje nowych rozwiązań, które usprawniłyby pracę. Ze swojej strony mogę Wam polecić artykuł ze strony https://centrumpr.pl/artykul/prowadzenie-dokumentacji-kadrowej-jak-to-robic,146662.html , gdzie dowiecie się jak usprawnić działanie firmy. Co sądzicie?

    OdpowiedzUsuń