wtorek, 14 sierpnia 2012

Bezproblemowe magazynowanie z Oracle WMSNowoczesny system obsługi magazynu Oracle Warehouse Management System w pełni automatyzuje i optymalizuje procesy obsługi towarów.

Nowoczesny system informatyczny do zarządzania magazynem, to oprogramowanie wyjątkowo skomplikowane. Obsłużenie setek procesów jakie zachodzą w czasie pracy magazynu wymaga od systemu posiadania wielu funkcji, które zarządzają kolejnymi fazami procesów magazynowych – takich jak logistyka materiałów przychodzących, logistyka materiałów wychodzących, logistyka zwrotów, czy zarządzanie stanem zapasów, przestrzenią magazynową i ogólnie przedsiębiorstwem. System musi posiadać także funkcje integracji z firmowymi systemami produkcji i różne usługi zaawansowane (np. cross-docking, kompletowanie i dekompletowanie) oraz wygodne narzędzia do zarządzania wydajnością i system ostrzeżeń: alarmy, powiadomienia i wyjątki. Dzięki tak zaawansowanej konstrukcji, system oferuje firmie większą produktywność i szybkość - dzięki automatyzacji procesów, optymalizacji składowania i automatycznemu przydzielaniu zadań, większą dokładność - dzięki możliwości skanowania kodów kreskowych oraz procedurom monitorowania i sprawdzania poprawności w czasie rzeczywistym, a także lepszą adaptację do zmiennych potrzeb firmy bez potrzeby modyfikacji pozostałych aplikacji.
Doskonałym przykładem zaawansowanego rozwiązania do zarządzania magazynem w czasie rzeczywistym, dostosowanego do różnych rodzajów działalności jest system Oracle Warehouse Management System (WMS). Oracle WMS automatyzuje i optymalizuje procesy obsługi towarów, ograniczając koszty robocizny, poprawiając stopień wykorzystania zasobów. Oracle WMS optymalizuje procesy związane z obsługą materiałów w hurtowniach, fabrykach i centrach dystrybucji. System ten sprawdza się zarówno w środowiskach wysoce zautomatyzowanych, wyposażonych w systemy obsługi materiałów i kieszonkowe komputery bezprzewodowe, jak i tam, gdzie przeważają dokumenty drukowane.
Oracle WMS jest częścią pakietu klasy ERP Oracle E-Business Suite; poniżej przegląd najważniejszych funkcji systemu, z ich krótkim omówieniem.

Architektura sterowana regułami. Centralnym elementem Oracle WMS jest elastyczny i rozbudowany mechanizm reguł biznesowych, który pozwala w dużym stopniu dostosowywać do własnych potrzeb najważniejsze procesy WMS — na przykład instrukcje kompletacji lub odkładania - bez modyfikowania kodu programu. 
Obsługa technologii mobilnych i kodów kreskowych. Oracle WMS zaprojektowano od początku z myślą o wykorzystaniu wydajności i dokładności, jaką zapewniają terminale przenośne i czytniki kodów kreskowych. 
Numery tablic rejestracyjnych. License Plate Number — LPN to niepowtarzalny numer (na ogół podany w postaci kodu kreskowego), który można przydzielić do dowolnie wybranej grupy asortymentów. LPN pozwalają na przeprowadzanie wielu złożonych transakcji magazynowych poprzez zeskanowanie zaledwie jednego kodu kreskowego. Zwiększa to wydajność i dokładność.
Drukowanie etykiet. Oracle WMS umożliwia definiowanie i drukowanie etykiet w dowolnej liczbie formatów. Etykiety można drukować na żądanie lub też ich drukowanie może być wyzwalane automatycznie przez dowolne zdarzenie WMS. Reguły biznesowe zdefiniowane przez użytkownika automatycznie wybierają format etykiety właściwy dla takiej transakcji. 
Integracja z systemami obsługi materiałów. Oracle WMS umożliwia integrację z systemami składowania i pobierania, karuzeli, przenośników i pojazdów automatycznych. Można do tego wykorzystać gotowe zestawy integracyjne albo otwarte interfejsy programowania, co upraszcza integrację i zmniejsza jej koszty.
Instrukcje odkładania i cross-docking. Oracle WMS sugeruje optymalne miejsca składowania — są one wybierane automatycznie na podstawie zestawu reguł zdefiniowanych przez użytkownika. Sugerowane reguły składowania pozwalają firmom zwiększyć wykorzystanie magazynu i zmniejszyć ilość materiałów przestarzałych. Ponadto pozycje, w przypadku których wystąpiły niedobory materiałowe, można bezpośrednio po przyjęciu skierować do wysyłki (cross-docking), co zmniejsza koszty obsługi materiałów.
Planowanie transportu, dostawy i dokowania. Oracle WMS obsługuje automatyczne lub ręczne procesy tworzenia transportu i dostaw, a także planowania terminów spotkań z przewoźnikami materiałów wychodzących, dostępności rampy dokowania i wykorzystania obszaru roboczego. Zwiększa to wydajność procesów przyjmowania i wysyłki materiałów.
Wybór fali kompletacji. Oracle WMS oferuje interfejs graficzny, który pozwala skutecznie zbudować tzw. falę kompletacji na podstawie kombinacji kryteriów wyboru, takich jak linie zamówień, kontenery, dostawy, harmonogramy dostaw itd. Taka elastyczność umożliwia prawidłowy podział kompletacji według priorytetów.
Zarządzanie zadaniami i instrukcje kompletacji. Oracle WMS automatycznie wybiera magazyn przydzielany do konkretnego zadania kompletacji na podstawie reguł zdefiniowanych przez użytkownika. Zadania kompletacji są porządkowane i grupowane zgodnie z wybraną metodyką kompletacji, obciążeniem, trasą kompletacji, topologią magazynu itd. Reguły dobierają kwalifikacje pracownika, sprzęt i odległości dla konkretnego zadania. 
Konfekcjonowanie i pakowanie. Oracle WMS automatycznie określa typ i wymiary opakowania oraz potrzebną liczbę opakowań. Obsługiwane jest także pakowanie wielopoziomowe i etykietowanie. Zwiększa to wydajność wykorzystania opakowań.
Konsolidacja i załadunek wysyłki. Oracle WMS umożliwia konsolidację wielu częściowo zapełnionych pojemników w mniejszą liczbę pojemników o optymalnym wypełnieniu. Podczas załadunku pojemniki są skanowane, co pozwala prawidłowo monitorować wszystkie tablice rejestracyjne. 
Produkcja w trybie mieszanym. Oracle WMS obsługuje jednocześnie zadania zarządzania materiałami w środowiskach montażu na zamówienie, realizacji projektu i konstruowania na zamówienie, produkcji dyskretnej oraz produkcji procesowej. Taka elastyczność pozwala firmom odejść od tradycyjnej metody wytwarzania z zapasami "na magazyn", w kierunku montażu na zamówienie i produkcji ciągłej. 
Kontrola stanu materiału. Ta funkcja Oracle WMS sprawdza, w jakim stopniu dany materiał kwalifikuje się do różnych transakcji (na przykład towarów uszkodzonych nie można sprzedać, ale można je przenieść).
Spisy cykliczne i spisy z natury. Użytkownik może definiować wiele własnych kryteriów spisu w rozbiciu na pozycje, położenie, częstotliwość kompletacji, dni, rozbieżności itd. Spisy cykliczne mogą być sterowane i dysponowane przez system, a ich zadania przeplatane z innymi zadaniami w celu wydajnego przekazywania dokładnych informacji o stanie magazynu.
Magazynowanie materiałów na podstawie wymiarów miejsca składowania. Moduł WMS ułatwia użytkownikowi ocenę miejsca składowania zapasów na podstawie “ręcznych” ustaleń wymiarów tego miejsca oraz automatycznego wyboru miejsca składowania w przypadku materiałów przechowywanych w różnych obszarach na tej samej przestrzeni. Raport z wykorzystania pojemności umożliwia optymalne użytkowanie przestrzeni magazynowej.
Pulpit WMS. Pulpit sterowania WMS umożliwia kierownikowi magazynu monitorowanie i regulowanie działań z centrum dystrybucji. Zwiększa to produktywność i wydajność magazynu, ponieważ można zmniejszyć liczebność personelu i podwyższyć wydajność realizacji transakcji magazynowych. Panel sterowania oferuje takie funkcje, jak zarządzanie zapytaniami i masowe uaktualnianie w przypadku zmian w priorytetach, ręcznym przydziale zadań i wydawaniu zadań.
Pulpit Materiałowy, kontroluje bieżący stan magazynu. Pozwala to łatwiej wykonywać wiele transakcji magazynowych i sprawdzać dostępność konkretnych pozycji.

Dowiedz się więcej
Oracle Warehouse Management
Oracle Warehousing Solution (pdf)


5 komentarzy:

 1. Akurat w moim przypadku korzystam z innego oprogramowania - Microsoft Dynamics AX, wdrożonego z mogą microsoft dynamics ax partner, ale muszę przyznać, że od momentu opanowania obsługi tego pakietu, odnieśliśmy bardzo pozytywne wrażenia i jesteśmy bardzo zadowoleni z jego funkcjonalności.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nasz magazyn jest niezwykle wysoki, ale na szczęście regały wysokiego składowania - zdecydowanie ułatwiają nam pracę. Mamy teraz bardzo fajny paleciak, który potrafi włożyć rzeczy nawet na 4 metry! Coś jak wózek widłowy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja z kolei na tej stronie znalazłam całkiem przydatne rozwiązania dla firm. Nie wiedziałam, że powstają takie technologie, które pozwalają zarządzać wieloma systemami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Korzystając z wiedzy oraz doświadczenia tu piszących/komentujących chciałem zapytac jakiej firmy regały rolkowe warto miec na magazynie. Oczywiście cena także się liczy, jednak bardziej zależy mi na niezawodności oraz dużej wadze jaką będą mogły utrzymać.

  OdpowiedzUsuń