czwartek, 13 września 2012

Zalety certyfikacji OracleJeśli pracownik zajmujący się użytkowaniem, projektowaniem, czy administracją technologii lub aplikacji Oracle, chciałby uzyskać wiarygodne potwierdzenie swoich umiejętności, powinien zdobyć Certyfikację Oracle.

Certyfikat Oracle daje jego posiadaczowi cenny dowód na to, że zdobył określoną wiedzę w trakcie odbytych przez siebie szkoleń. Oczywiście certyfikacji Oracle nie należy traktować jako prawo do wykonywania określonego zawodu. Jest to bardziej zwieńczenie pewnej ścieżki kariery - daje potwierdzenie zarówno pracodawcy jak pracownikowi, że wiedza i czas zainwestowany w podniesienie konkretnych kwalifikacji nie pójdzie na marne. Certyfikat pozwala miarodajnie ocenić umiejętności pracownika, odpowiedzieć na pytanie, czy może on sprostać wyzwaniom jakie przed nim stawia zadanie administrowania nowoczesną i zaawansowaną strukturą informatyczną.

Dla kogo certyfikacja?
Można stwierdzić z przekonaniem, że certyfikacja przeznaczona jest głównie dla praktyków. Jej zdobycie daje pracownikowi cenne połączenie posiadanej wiedzy praktycznej z potwierdzeniem umiejętności w postaci certyfikatu. Coraz częściej jednak wartość jaką niesie ze sobą certyfikacja dostrzegają także osoby indywidualne: studenci, czy konsultanci niezależni; starają się oni uzyskać certyfikaty np. z Javy - po to by skutecznie konkurować na rynku pracy. Na tym również polega wartość certyfikacji Oracle - jest ona dostępna i cenna zarówno dla pracodawców - jak i dla osób indywidualnych, planujących w indywidualny sposób własną ścieżkę kariery.

Jakie certyfikacje?
Ścieżki certyfikacyjne skupione są wokół 13 typów ról - takich, jak np.: administrator, projektant, architekt. Każda z ról jest odpowiedzialna za obszar tematyczny - np. administrator bazy danych lub aplikacji. Obszary z kolei dzielą się na grupy produktowe (np. administrator aplikacji E-Business Suite). Ponadto w obrębie tak wyszczególnionych specjalizacji mamy jeszcze różne ich poziomy - podstawowy, profesjonalny, mistrzowski (master).
Takie bardzo drobiazgowe rozbicie ma na celu precyzyjne określenie roli i umiejętności, jakie może dany specjalista pełnić w przedsiębiorstwie lub projekcie. W sposób bardzo szczegółowy możemy również ścieżki certyfikacyjne połączyć ze ścieżkami kariery opracowywanymi na potrzeby własne przez przedsiębiorstwa.

Specyfika certyfikacji
Ponieważ Oracle jest właścicielem wielu typów oprogramowania, zatem certyfikacje mają bardzo różne charakterystyki. Inna jest specyfika poziomów certyfikacji dla administratora bazy danych, a inna osoby specjalizującej się we wdrożeniu pakietu Siebel CRM. 
Oracle próbuje dążyć do certyfikowania wszystkich użytkowników swych produktów z uwzględnieniem konkretnych specyfikacji do nich przypisanych. To duże wyzwanie - bo certyfikacja powinna być czytelna - powinna stawiać wymagania na podobnych poziomach, choć w różnych produktach. I dlatego np. aby uzyskać tytuł Oracle Database 11g Administrator Certified Master należy zdać 4 egzaminy i obowiązkowo uczestniczyć w trzech certyfikowanych szkoleniach z listy szkoleń zaaprobowanych; natomiast żeby uzyskać tytuł Oracle Certified Master, Java SE 6 Developer, należy  zdać w sumie trzy egzaminy, uczestniczyć w szkoleniu i napisać esej z zadanego tematu. Dla porównania, aby uzyskać tytuł Siebel Customer Relationship Management 8 Business Analyst - wystarczy tylko podejść do egzaminu.
Oczywiście wszystkie te egzaminy mogą być rozłożone w czasie - ponadto kolejne wersje oprogramowania uwzględniają certyfikacje już posiadane i wystarczy zdawać różnice programowe - tak by cały czas posiadać certyfikację dla najnowszej wersji.

Dowiedz się więcej
Więcej informacji o certyfikacji Oracle
Biuletyn na temat certyfikacji
Aktualna lista ośrodków prowadzących egzaminy


Napisz do autora
Marcin Jahn, konsultant sprzedaży w dziale Oracle University.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz