czwartek, 11 kwietnia 2013

Rusza międzynarodowy konkurs OpenApiHackathon

OpenAPIHackathon, to konkurs powołany dla spopularyzowania idei otwarcia interfejsów telekomunikacyjnych, aby były dostępne dla programistów niezależnych oraz firm informatycznych. Konkurs jest przeznaczony dla wszystkich, którzy znają języki programowania i chcą stworzyć własną aplikację lub nowatorską usługę opartą na idei tzw. API (Application Programming Interface).

OpenAPIHackathon organizuje Orange Polska wspólnie z Urzędem Miasta Warszawy oraz partnerami: Oracle Polska oraz IQ Partners. Aby wziąć udział w konkursie, należy zarejestrować się na wyznaczonej stronie konkursowej i wypełnić znajdujący się tam formularz. Rejestracja jest czynna od 11 kwietnia do 5 maja 2013 roku.
Na potrzeby konkursu Orange wraz z Oracle i Urzędem Miasta Warszawy udostępniają otwarte środowisko do kreowania usług (Open Middleware 2.0), w którym uczestnicy mogą rozwijać swoje idee i nowatorskie pomysły w oparciu o aplikacje - służące m.in. do wysyłki SMS-ów, MMS-ów, USSD, czy płatności - dostępne w Internecie.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody: uczestnictwo w konferencji JavaOne 2013 w San Francisco oraz praktyki dla 3 osób w Orange Polska. Każdy z laureatów będzie miał również szansę na założenie spółki z IQ Partners z pulą na start w wysokości 500 000 PLN.

Powiedzieli o konkursie:

Jesteśmy w tym absolutnymi pionierami - po raz pierwszy w naszym kraju instytucja publiczna, jaką jest samorząd, decyduje się na taki rodzaj współpracy. Warszawa rozwija się coraz szybciej, stając się nowoczesną europejską metropolią. Coraz bardziej nowoczesne są też usługi, które miasto oferuje mieszkańcom. Dlatego zdecydowaliśmy się rozpocząć proces otwierania danych przydatnych z punktu widzenia warszawiaków - na początek tych dotyczących komunikacji miejskiej. Mam nadzieję, że będzie to kolejny impuls do rozwoju innowacyjnych narzędzi, przyjaznych i dostępnych dla wszystkich warszawiaków.
Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy 

Do pełnego wykorzystania potencjału tworzonej przez firmę wiedzy potrzebne jest współdziałanie m.in. z developerami. Idea ekspozycji API i Open Middleware 2.0 opiera się na koncepcji Chrisa Andersona, znanej pod nazwą "długi ogon" (The Long Tail). Zakłada ona posiadanie bardzo szerokiego asortymentu ukierunkowanych usług. Dlatego interesuje nas znalezienie dużej ilości niszowych zastosowań opracowanych u Orange Labs Polska Application Programming Interface. 
Krzysztof Kozłowski, dyrektor Orange Labs Polska

Oracle współinicjuje konkurs OpenAPIHackathon, ponieważ inicjatywa ta doskonale wpisuje się w strategię działania naszej firmy. Operatorzy telekomunikacyjni posiadają ogromne zasoby informacji, z których aktywnie wykorzystują zaledwie niewielką część. Udostępnienie wybranych usług i repozytoriów na zasadzie otwartych API pozwoli niezależnym autorom na wymyślenie tysięcy nowych aplikacji, z ogromnym pożytkiem dla wszystkich użytkowników nowoczesnych mediów. Dodatkowo traktujemy konkurs jako doskonały sposób na zaktywizowanie społeczności deweloperów Java. Na świecie działa ich ponad 9 milionów - możliwość użycia zasobów sieci telekomunikacyjnych będzie dla tych twórców z pewnością bardzo inspirującym wyzwaniem.
Tomasz Tomaszewski, dyrektor w dziale Oracle Communications Global Business Unit

Angażując się przedsięwzięcia takie jak OpenApiHackathon, mamy dość jasno sprecyzowane oczekiwania. Szukamy ciekawych projektów, w które moglibyśmy zainwestować pieniądze, a także wspomóc ich rozwój biznesowy. Do tej pory przeprowadziliśmy ponad 80 inwestycji o łącznej wartości ponad 50 mln złotych. We wszystkich trafiających do nas projektach zwracamy uwagę przede wszystkim na unikalność pomysłu, na zespół zaangażowanych w nie ludzi, a na końcu oczywiście, na szansę osiągnięcia przez nas ponadprzeciętnej stopy zwrotu. 
Maciej Hazubski, prezes funduszu IQ Partners

Informacje o organizatorach konkursu

1 komentarz:

 1. Bardzo się cieszę, że Warszawa dołącza do miast doceniających znaczenie otwartych zasobów i udostępniania API. Wbrew jednej z cytowanych wypowiedzi Miasto Stołeczne Warszawa nie jest tutaj absolutnym pionierem. Pierwszy hackathon w Polsce poświęcony pracy młodych programistów z otwartym API portalu miejskiego i proponowanych w nim e-usług odbył się w dniach 5-6.10.2011 w Poznaniu. Był zorganizowany przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Urząd Miasta Poznania http://www.poznan.pl/mim/wiadmag/news/hakaton-poznan-pl-rozstrzygniety,47060.html
  Od tego czasu zdobyliśmy nowe, ciekawe doświadczenia w zakresie otwierania zasobów samorządowych - były one zresztą prezentowane na wielu krajowych spotkaniach i konferencjach. Wszystkich zainteresowanych informacjami o otwartym API poznańskiego portalu miejskiego i e-usług oraz Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Poznania zapraszam na strony http://www.poznan.pl/api oraz http://bip.poznan.pl/bip/api/
  W sieci można pobrać aplikacje utworzone w oparciu o to API, osoby zainteresowane tą tematyką w kontekście samorządowym zapraszam do kontaktu.
  Wojciech Pelc, Urząd Miasta Poznania
  pelc@um.poznan.pl

  OdpowiedzUsuń