niedziela, 29 września 2013

Oracle Open World - okiem Partnera

Paweł Płaszczak, Prezes firmy GridwiseTech, „złotego” partnera Oracle
Na konferencję Oracle Open World w tym roku przyjechało 60,000 osób. Jak co roku, skala wydarzenia robi wrażenie, choć ma sens jedynie dla tych, którzy precyzyjnie zaplanowali cel przyjazdu. Jednocześnie odbywa się kilkadziesiąt równoległych sesji tematycznych i otwartych jest 500 stoisk, co naprawdę może dezorientować.

W niedzielę wieczór wydarzenie otwarł keynote Larry Ellisona, szefa Oracle. Tegoroczne ogłoszenia wydały się z pozoru nader skromne. Larry obiecał mianowicie wprowadzenie opcji In-Memory do bazy danych Oracle w jej ostatniej inkarnacji (wersja 12c). Oznacza to, że tabele będą mogły być opcjonalnie przechowane w pamięci, przy 100x zwiększeniu prędkości dostępu I/O. Towarzyszy temu pomysł ciekawy dla technologów: dane będą dostępne jednocześnie w formacie tradycyjnym, w organizacji wierszowej, jak i w postaci kolumnowej optymalnej dla zastosowań analitycznych. Możemy wybrać sposób dostępu.

Czy to ogłoszenie godne uwagi rynku? Wydawałoby się że nie. Nie został ogłoszony żaden dramatyczny zwrot strategii firmy.
Waga tego komunikatu znacząco rośnie jednak, jeśli zrozumiemy jego rynkowy kontekst, opisany w tym artykule. Upraszczając:
• In-memory zachęci do pozostania przy Oracle wielu klientów, którzy dotąd rozważali przeniesienie infrastruktury na technologie NoSQL. Aplikacje korzystające z Oracle przyspieszą. Zanosi się też masowa migracja do 12c – szybsza niż w przypadku wcześniejszych odsłon baz – o ile dwunastka utrzyma reputację.
• Konkurencyjne rozwiązania analityczne straciły ważny argument przeciw Oracle – właściwie cała batalia na łamach zeszłorocznego Informationweek staje się nieaktualna. Rodzina Oracle Business Intelligence umacnia się na rynku, a wraz z nią produkty powiązane: Oracle Endeca, a także Oracle Data Integrator.
• Oracle nie zmienia kierunku. Oracle pozostaje najmocniejszym graczem w swojej niszy: chce przede wszystkim zarządzać danymi klienta, stawiając na Big Data. W odpowiedzi na wróżby czarnowidzów, wystarczy spojrzeć na tegoroczny zysk firmy (EBIT): 14,7 miliardów USD – więcej niż Google i ponad połowę tego co IBM.

Równolegle z OOW odbywa się szereg konferencji satelickich. Niewielkie wydarzenia Rocky Mountain OUG oraz Oaktable World skupiły małą, ale elitarną grupę kilkudziesięciu ekspertów i dostawców usług bazy danych Oracle. Konferencja gromadzi w jednym miejscu społeczność najważniejszych dostawców usług Oracle – jak Christa Guerrieri (Sagelogix), Paul Valee (Pythian), Neil Greene (Predictive Technologies), a od kilku lat również Paweł Płaszczak (Gridwise). Paul Valee w wystąpieniu „Securing Data in Snowden Age”, zaproponował alternatywny model kosztów infrastruktury IT: koszty zasobów, koszty operacyjne, oraz koszty incydentów. Nieuwzględnienie trzeciej kategorii w szacowaniu właściwego kosztu TCO prowadzi do błędnych wniosków – incydent wycieku danych przekazanych wikileaks przez Eda Snowdena który można przeliczyć w koszty, jest ilustracją tej tezy (abstrahując od moralnej oceny tego zdarzenia). 

Z polskich partnerów Oracle, do prezentacji na OOW został zaproszony Gridwise. Sesja „Intelligence-Led Public Safety Solutions”, skupiona była na zastosowaniu narzędzi analitycznych w zastosowaniu śledzenia fraudów, oszustw i zagrożeń bezpieczeństwa publicznego, jak i wewnątrz korporacji. Dyskusja dotyczyła sposobów analizy danych nieuporządkowanych i big data, w odniesieniu do klasycznych i nowych modeli analitycznych. Omawiano właściwe sposoby użycia Oracle Business Intelligence oraz Oracle Endeca, na przykładzie doświadczeń Gridwise (Polska), Immersive (Australia) oraz Cap Gemini (UK). Więcej na temat OOW.


Na zdjęciu od lewej: Paweł Płaszczak, CEO Gridwise (Polska), Nick James, VP Cap Gemini (UK), Evan Harridge, CEO Immersive (Australia), Cindy Schwimer, Executive Director Public Sector, Oracle (USA).

Dodatkowe informacje
Więcej o firmie GridwiseTech
GridwiseTech – blog poświęcony tematyce Oracle


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz