środa, 18 września 2013

Technologie mobilne w biznesie

Zapotrzebowanie na dokładne dane w czasie rzeczywistym i potrzeba zwiększenia szybkości inwentaryzacji w łańcuchu dostaw doprowadziły do szybkiego przyjęcia mobilnych technik komputerowych w firmach sektora przemysłowego - głównie w sektorach B2B. Używane są np. w takich procesach, jak produkcja, magazynowanie, dystrybucja, logistyka, transport, a także przez serwis wykonywany w terenie. 
Rozwiązania mobilne znajdują ostatnio szerokie zastosowanie również w sektorze publicznym, np. w jednostkach ochrony zdrowia, w policji, służbach ratunkowych, straży pożarnej oraz zakładach opieki społecznej, czy urzędach administracji państwowej. 

Dlaczego mobilność?

Urządzenia przenośne włączone do sieci przez radio, w połączeniu z technikami automatycznej identyfikacji (np. kodowanie kreskowe) pozwalają, aby wykonanie czynności (np. wybieranie jednostki, zliczanie lokalizacji, itp.) było ujednolicone z jej zapisem w systemie informacyjnym. Podejście oparte na takim założeniu eliminuje źródła błędów, ogranicza zwłokę, zwiększa wydajność i w bardzo dużym stopniu ogranicza złożoność całego procesu biznesowego. 
Użytkownicy mogą zakończyć dystrybucję, produkcję, i transakcje ilościowe z każdego punktu wewnątrz i na zewnątrz zakładu. Jedno urządzenie przenośne może w tym układzie zastąpić kilka komputerów stacjonarnych. 
Urządzenia przenośne mogą zostać przydzielone konkretnym użytkownikom, co ogranicza ich zależność od nieporęcznych PC i umożliwia wprowadzanie transakcji oraz wykonywanie zapytań w czasie rzeczywistym w punkcie użycia. Zatwierdzenie transakcji ma miejsce online, co natychmiastowo identyfikuje niewłaściwe dane. Informacje inwentaryzacyjne czasu rzeczywistego poprawiają jakość współpracy łańcucha dostaw, pozwalają na dokładniejsze realizowanie zamówień od klientów i optymalizują produkcyjne oraz magazynowe rozkłady czynności i zasobów.

Rozwiązania mobilne Oracle

Doskonałym przykładem aplikacji Oracle, w której zaimplementowano moduł obsługi mobilnej jest system Oracle Warehouse Management System (WMS) - zaawansowane rozwiązanie do zarządzania magazynem w czasie rzeczywistym, dostosowane do różnych rodzajów działalności. Oracle WMS automatyzuje i optymalizuje procesy obsługi towarów, ograniczając koszty robocizny, poprawiając stopień wykorzystania zasobów. Oracle WMS optymalizuje procesy związane z obsługą materiałów w hurtowniach, fabrykach i centrach dystrybucji. System ten sprawdza się zarówno w środowiskach wysoce zautomatyzowanych, wyposażonych w systemy obsługi materiałów i kieszonkowe komputery bezprzewodowe, jak i tam, gdzie przeważają dokumenty drukowane.
Przykładem implementacji aplikacji Oracle WMS są np. projekty w firmach Polpharma oraz Fideltronik, gdzie system ten pracuje jako element większego rozwiązania klasy ERP.

Napisz do autora
Ryszard Krawczyński, główny konsultant ds. sprzedaży aplikacji do zarządzania produkcją w Oracle Polska.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz