środa, 4 czerwca 2014

Zmiany na rynku ERP

Bartłomiej Ślawski
Rynek ERP przechodzi w ostatnich latach poważną transformację, wywołaną zmianami technologicznymi w informatyce biznesowej, jak również sytuacją w gospodarce światowej. 

W ostatnich latach obserwujemy w firmach i organizacjach wzmożone zainteresowanie rozwiązaniami ukierunkowanymi na minimalizację kosztów operacyjnych i optymalizację procesów gospodarczych. Zauważalną tendencją na rynku ERP jest zwiększenie popytu na specyficzne rozwiązania modułowe, ukierunkowane na rozwiązanie konkretnego problemu, o funkcjonalności ograniczonej do obsługi zaledwie kilku procesów biznesowych i przynoszące bardzo szybko zwrot z inwestycji. Do takich rozwiązań należą np. narzędzia wspomagające kontrolę nad przepływem finansów, aplikacje do zarządzania transportem, projektami, e-szkolenia, czy zaopatrzenie internetowe. 
Firmy zauważyły, że często nierealne jest wymaganie od systemu ERP, aby zarządzał całością procesów przedsiębiorstwa oraz opisywał całość zachodzących zmian. Dlatego coraz rzadziej zdarzają się projekty, w których wdraża się złożone systemy, dla których korzyści z ich wdrożenia pojawiają się dopiero po wielu latach.

Mobilność
Wszystkie najważniejsze trendy zauważalne w informatyce biznesowej, mają swoje odzwierciedlenie także w ewolucji systemów ERP. Jednym z dominującym w ostatnim czasie trendów jest mobilność i udostępnianie możliwości korzystania z aplikacji biznesowych na urządzeniach przenośnych – takich jak smartfony, czy tablety. Urządzenia mobilne umożliwiają użytkownikom wprowadzanie transakcji i wykonywanie zapytań w czasie rzeczywistym i w punkcie użycia. Zatwierdzenie transakcji ma miejsce online, co natychmiastowo identyfikuje niewłaściwe dane. Dzięki tym zaletom, rozwiązania mobilne stają się coraz bardziej popularne i będą nadal się rozwijać - głównie w sektorach B2B, np. takich jak dystrybucja, spedycja, transport, czy magazynowanie. Znajdą zastosowanie także w sektorze publicznym, np. w jednostkach ochrony zdrowia, w policji, służbach ratunkowych, czy urzędach administracji państwowej.

Cloud computing
Wśród nowych tendencji IT należy wymienić także model cloud computing i pojawienie się w związku z tym takich rozwiązań dla biznesu, z których korzysta się na zasadzie wykupywania abonamentu. Oracle dostarcza takie usługi w ramach kompleksowego rozwiązania Oracle Cloud – dają one możliwość korzystania w tej postaci z infrastruktury (IaaS), platform informatycznych (PaaS) oraz oprogramowania biznesowego (SaaS). Wszystkie te modele korzystania z IT znajdują zastosowanie w oferowanych obecnie przez Oracle rozwiązaniach klasy ERP, HCM oraz CRM. 
Nowoczesne, oparte na chmurze aplikacje Oracle mają teraz nowy, uproszczony interfejs użytkownika oraz wbudowane narzędzia do obsługi sieci społecznościowych. Dzięki temu nasze aplikacje biznesowe są równie proste i łatwe w obsłudze jak np. Facebook, umożliwiając przy tym lepszą pracę zespołową i ułatwiając współpracę pomiędzy pracownikami, partnerami oraz klientami.

O autorze
Bartłomiej Ślawski, Dyrektor sprzedaży aplikacji Oracle dla regionu Polski i Krajów Bałtyckich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz