poniedziałek, 8 lutego 2016

Działy finansowe nie mogą sobie pozwolić na ignorowanie chmury

Nigel Youell, dyrektor ds. marketingu produktów w dziale Oracle EPM @nigelyouell
Ponieważ jednym z kluczowych zadań działu finansowego jest zapewnienie rentowności i wydajności całego przedsiębiorstwa, można by się spodziewać, że wykorzysta wszystkie dostępne narzędzia pomagające mu to osiągnąć. 
Jednak na początku 2016 r. zbyt wiele działów finansowych wciąż ignoruje jedyną technologię, która jest w stanie obniżyć koszty operacyjne oraz zwiększyć elastyczność i wyniki biznesowe — czyli chmurę.

Przez wiele lat przedsiębiorstwa bały się powierzać zewnętrznym dostawcom wrażliwych i poufnych danych, m.in. danych finansowych. Mimo że obawy o bezpieczeństwo danych są jak najbardziej naturalne, przedsiębiorstwa unikające chmury narażają się na ryzyko fałszywego poczucia bezpieczeństwa opartego na przestarzałych przesłankach. 
Wiele działów finansowych może zadawać sobie pytanie, czy korzyści wynikające z przeniesienia wrażliwych danych dotyczących wyników finansowych do chmury przeważają nad związanymi z tym zagrożeniami dla bezpieczeństwa. Takie pytanie wydaje się bardzo trafne, ale w gruncie rzeczy świadczy o braku wiedzy na temat nowoczesnych technologii chmurowych. Tak naprawdę należałoby raczej zadać sobie następujące pytanie: „Czy nasza dotychczasowa infrastruktura jest wystarczająco bezpieczna, aby uchronić dane przed obecnymi zagrożeniami?” lub po prostu: „czy możemy sobie pozwolić na przechowywanie informacji finansowych w siedzibie firmy?”

Łatwo zrozumieć, dlaczego działy finansowe nie chcą powierzać swoich danych zewnętrznym dostawcom, ale mimo ich dobrych chęci przechowywanie takich informacji wewnątrz firmy zapewnia jedynie złudne poczucie bezpieczeństwa. Nawet jeśli przedsiębiorstwo ma doskonały zespół informatyków i nowoczesną infrastrukturę, to na pewno nie prześcignie dostawcy chmury, którego eksperci cały czas pracują nad zwiększeniem bezpieczeństwa i dostępności. 

Dział finansowy nie jest jedynym działem odpowiedzialnym za dane wrażliwe, ale w przeciwieństwie do innych działów w przeszłości nie korzystał z zalet chmury takich jak większa elastyczność, koszty operacyjne zamiast nakładów inwestycyjnych, dostęp do najnowszego oprogramowania w przystępnej cenie oraz większe możliwości współpracy. 
Ponadto dział finansowy nie przekazuje newralgicznych danych finansowych do systemów opartych na chmurze - takich jak systemy EPM, czy ERP. Aby jednak systemy te działały sprawnie, muszą zawierać całościowe informacje o wszystkich zasobach przedsiębiorstwa — fizycznych, ludzkich i w szczególności finansowych. W przeciwnym wypadku przedsiębiorstwo nie będzie w stanie określić, w jaki sposób może zrealizować swoje projekty rozwojowe.  Jeśli dane finansowe nie są uwzględnione w tych systemach, przedsiębiorstwo będzie mieć luki w wiedzy na temat swoich zasobów i będzie mu trudniej zrozumieć, jak najlepiej wykorzystać budżety do osiągnięcia celów danego projektu. 

Chmura towarzyszy nam już od dłuższego czasu i renomowani dostawcy zdążyli wykazać się wysokim poziomem niezawodności i bezpieczeństwa. Migracja do chmury nie jest już wejściem w nieznane, tylko strategicznym krokiem mającym na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych — nie mówiąc o innych korzyściach dla działu finansowego, jego pracowników i całego przedsiębiorstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz