poniedziałek, 7 marca 2016

Dlaczego warto interesować się PaaS

Chris Chelliah, wiceprezes Oracle, główny architekt w dziale chmury i kluczowych technologii @chrischelliah
Technologia PaaS to nie jakiś ezoteryczny temat dla technomaniaków — ona zmieni świat!

Po wpisaniu hasła „platforma jako usługa” w Google wyświetla się długa liczba wyjaśnień technicznych opisujących tę technologię oraz jej działanie — przy czym większość z nich jest dość sucha, niezbyt ciekawa i zaskakująco niejasna. Jest to oznaka szerszego problemu dotyczącego sposobu, w jaki często dyskutuje się o platformie jako usłudze (PaaS): mówi się o tym, czym ona jest, a nie o tym, co robi. 

Oczywiście dla osób interesujących się technologią nie stanowi to problemu, ale działa to na szkodę PaaS. Wystarczy bowiem oderwać się od strony technicznej i skupić się na korzyściach biznesowych płynących z tej technologii, aby zdać sobie sprawę, że jest to jedna z najbardziej fascynujących technologii chmurowych. Dzieje się tak dlatego, że PaaS to klucz do cyfrowej transformacji. Jest to fundament umożliwiający szybkie budowanie i dostosowywanie innowacyjnych aplikacji internetowych, dzięki którym przedsiębiorstwa mogą zrewolucjonizować wewnętrzne metody pracy i dostarczać nowe, innowacyjne usługi swoim klientom.  

Spójrzmy na niektóre — naprawdę niesamowite — korzyści, jakie może przynieść przedsiębiorstwom:
  1. Gigant ubezpieczeniowy AIG obecnie bada, jak wykorzystać drony do doskonalenia swoich usług. Testuje użycie dronów do nagrywania materiałów podczas klęsk żywiołowych, co ma umożliwić szybszą likwidację szkód. Stanowi to doskonały przykład innowacyjnego, eksperymentalnego opracowywania i testowania aplikacji, które jest możliwe dzięki PaaS. 
  2. PaaS wspiera firmy z branży ochrony zdrowia w opracowywaniu szerokiej gamy aplikacji, które pomagają dbać o zdrowie. Przykładem może tu być australijska firma National Pharmacies, która opracowała aplikację pomagającą pacjentom lepiej zarządzać receptami. Automatycznie powiadamia ona pacjentów wtedy, gdy mają odebrać leki na receptę, i udostępnia rejestr wcześniejszych transakcji.
  3. W branży rolniczej amerykańska korporacja Monsanto uzupełnia swoją wiedzę w dziedzinie chemikaliów o odpowiednie technologie informatyczne. Firma stymuluje innowacje za pomocą technologii zbierających i przetwarzających istotne dla rolników informacje, takich jak układy czujników, dzięki którym każde ziarno zboża jest zasiane na idealnej głębokości i w najbardziej żyznej części pola.
Te przypadki łączy jedna rzecz: innowacyjność. PaaS doskonale stymuluje innowacje w przedsiębiorstwach, ponieważ zapewnia im elastyczność potrzebną do szybkiego opracowywania aplikacji internetowych. Niezależnie od tego, czy chodzi o drony w branży ubezpieczeniowej, czy aplikacje zdrowotne, nie trzeba już przeprowadzać testów rynkowych aplikacji — przedsiębiorstwa mogą po prostu uzyskać potrzebne zasoby z chmury w formie usługi. Płacą tylko za to, czego potrzebują, i mogą wykorzystać gotowe narzędzia programistyczne do realizacji swoich pomysłów. Można to zrobić bez ponoszenia ryzyka i kosztów związanych z tradycyjnymi projektami informatycznymi, a platforma może współistnieć z dotychczasową infrastrukturą używaną w codziennej działalności przedsiębiorstwa. PaaS odgrywa tak ogromną rolę w napędzaniu innowacji, że na ubiegłorocznej konferencji Oracle OpenWorld przewidywaliśmy, iż do 2025 roku wszystkie procesy opracowywania i testowania aplikacji zostaną przeniesione do chmury. 

Zważywszy na tak wielki potencjalny wpływ technologii PaaS na podejście przedsiębiorstw do informatyki, stanowi ona przyszłość każdej firmy, której zależy na wprowadzaniu innowacji i zdobyciu udziału w rynku. Jest to więc w rzeczy samej technologia warta naszego zainteresowania. 

W tym artykule przedstawiłem kilka korzyści, które może przynieść PaaS, ale wiele osób na pewno chciałoby dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób pomaga ona firmom w osiągnięciu tych korzyści. Wszystkich zainteresowanych zachęcam do pobrania naszego przewodnika dotyczącego PaaS.

Niniejszy artykuł o PaaS został opracowany przez firmy Oracle i Intel®.
Intel® i logo Intel są znakami towarowymi spółki Intel Corporation w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz