niedziela, 10 kwietnia 2016

Trendy w informatyce: Trzy sposoby na zwiększenie innowacji informatycznych

Ron de Jong, dyrektor działu analiz i strategii informatycznej w Oracle
W poprzedniej części artykułu omówiliśmy zachowania, które blokują wprowadzanie innowacji w działach informatycznych. Dzisiaj zastanowimy się, jak można je zmienić. 
Nawet niewielka zmiana podejścia działu informatycznego do innowacji lub transformacji przedsiębiorstwa może pomóc firmie w konkurowaniu na skomplikowanym rynku. Poniżej prezentuję trzy strategie wprowadzenia tej zmiany.

1. Zachowaj otwartość na zmiany. Wspieranie skutecznych innowacji wymaga współpracy wszystkich działów przedsiębiorstwa. Dział informatyczny może przyczyniać się do sukcesu lub też go utrudniać. Dostosowanie się do zmian jeszcze nigdy nie było tak istotne. Produkty, usługi, firmy, a nawet całe branże pojawiają się i znikają w mgnieniu oka. Umiejętność dostosowania się do zmian to zdolność przedsiębiorstwa do rezygnacji z dotychczasowych kompetencji, procesów i technologii, które doprowadziły do sukcesu w przeszłości, na rzecz nowych kompetencji i metod, które zapewnią jej przyszły sukces. Firmy muszą być elastyczne, aby utrzymać się na rynku, i bardzo elastyczne, aby odnosić sukcesy.

2. Dopilnuj, by wkład IT był zgodny z potrzebami przedsiębiorstwa. Czy dział informatyczny przyczynia się do wyróżnienia się firmy na rynku lub obniżenia kosztów? Nie wystarczy samo wprowadzanie innowacji — muszą one jeszcze przynosić wymierne korzyści obecnym i nowym klientom. Celem jest zapewnianie im nowych doświadczeń, które pomogą firmie wyróżnić się na rynku i osiągać długoterminowe korzyści. Czy firma musi opracowywać takie funkcje wewnętrznie, czy są one dostępne na rynku? Tutaj właśnie do gry wkraczają możliwości zapewniane przez chmurę lub rozwiązania skonfigurowane fabrycznie. Aby zachować konkurencyjność, firmy muszą szybko i wydajnie tworzyć te łańcuchy wartości.

3. Pamiętaj, że dział IT nie może wspierać prawdziwych innowacji za pomocą tradycyjnych kompetencji. Problemy, z którymi obecnie mamy do czynienia, są znacznie bardziej złożone niż te, z którymi mierzyliśmy się w przeszłości, i wymagają znacznie szybszych reakcji. Często nie da się ich rozwiązać standardowymi metodami, bo wymagają kreatywności. Firmy osiągające największe sukcesy inwestują w zwiększenie innowacyjności całego przedsiębiorstwa. Poświęcają czas na integrację swoich procesów, pracowników i technologii nie tylko w celu przyspieszenia wprowadzania innowacji, lecz także zapewnienia, by właściwe innowacje były wprowadzane we właściwym czasie. Firmy te rok w rok wyprzedzają konkurencję, a działy informatyczne muszą za nimi nadążać — w przeciwnym wypadku grozi im odejście do lamusa.

Przeczytaj ten artykuł na stronach Oracle Profit Magazine

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz