czwartek, 10 listopada 2016

Sprintem w chmurę – Private Cloud Appliance

Paweł Zawadzki, Principal Sales Consultant, Oracle Polska

Żyjemy w czasach, kiedy słowa „wirtualizacja”, „konsolidacja” i „standaryzacja” na stałe zagościły w słowniku IT, a niemal każde szanujące się przedsiębiorstwo opracowuje lub już wdraża strategię mającą na celu adaptację chmury obliczeniowej (prywatnej bądź publicznej).
Dostawcy rozwiązań IT reagują na taki stan rzeczy, stąd też wysyp całej masy produktów i usług mających na celu pomoc w pokonaniu drogi to upragnionej chmury. Cechą wspólną dla niemal wszystkich tych produktów wydaje się być jedno – angażują dość duże nakłady na prace integracyjne oraz wymagają zmian w licencjach produktów Oracle. Jest jednak od takiego stanu rzeczy wyjątek – rozwiązanie z rodziny Oracle Engineered Systems o nazwie Private Cloud Appliance.

PCA jest kompletną platformą wirtualizacyjną ogólnego przeznaczenia, wspierającą wiele systemów operacyjnych (Windows, Linux, Solaris) jak również dowolne aplikacje. Z założenia ma być to rozwiązanie typu „pod klucz” oferujące możliwość bardzo szybkiego wdrożenia prywatnej chmury obliczeniowej jak i wykonania kroku w stronę chmury publicznej – budowy niejako mostu, po którym w przyszłości będziemy mogli bezpiecznie i łatwo wejść do świata chmury publicznej.

Kiedy rozmawiam z moimi klientami na temat platform zwirtualizowanych, niemal wszyscy jednogłośnie potwierdzają potrzebę budowania tego typu rozwiązania. W wielu przypadkach na drodze jednak stoi brak możliwości konsolidacji środowisk wirtualnych zawierających aplikacje Oracle DB/Weblogic z innymi środowiskami bez oprogramowania Oracle – z powodów czysto licencyjnych. Niestety żadna z dostępnych platform wirtualizacyjnych nie zapewnia możliwości konsolidacji obciążeń Oracle i non-Oracle na jednej platformie bez zmian w opłatach licencyjnych. Żadna, z wyjątkiem PCA!

PCA pozwala na elastyczną i bezpieczną konsolidację wielu niezależnych aplikacji i baz danych na jednej ustandaryzowanej platformie. Niezależnie, czy są to środowiska oparte o Linux czy Windows, bazy danych Oracle czy inne silniki relacyjne i nierelacyjne – wszystkie mogą być utrzymywane na wspólnej platformie i zarządzane z jednego punktu poprzez wygodny i intuicyjny GUI. Co więcej – jeśli wśród nich znajdują się maszyny wirtualne z zainstalowaną technologią Oracle (bazy danych bądź serwery aplikacyjne Weblogic) – PCA daje do dyspozycji unikalną funkcjonalność tzw. twardego partycjonowania ich licencji (znaczne ograniczenie kosztów) bez utraty elastyczności i mobilności maszyn wirtualnych – coś czego nie znajdziemy w platformach bazujących na VMware czy HyperV. Nosi ona nazwę „Trusted Partitions” i jest unikalną cechą PCA wyróżniającą ja z grupy systemów konwergentnych.

Parametry techniczne i możliwości skalowania tej platformy są bardzo wysokie, zostały dobrane tak aby sprostać wymaganiom największych przedsiębiorstw. Do dyspozycji są też gotowe rozwiązania do backupu oraz Disaster Recovery dla PCA. Dokładne dane i parametry można sprawdzić na oficjalnych stronach produktu i w dokumentach datasheet.

Podsumowując: PCA jako prekonfigurowana prywatna chmura obliczeniowa o wysokich możliwościach skalowania, wyposażona w komplet narzędzi backup i DR oraz przyjazna prawu licencyjnemu Oracle, wydaje się być dzisiaj bardzo atrakcyjnym produktem dla wszystkich tych, którzy chcą ustandaryzować swoje środowiska IT i obniżyć koszty operacyjne, a jednocześnie zrobić krok w stronę chmury publicznej. Udane wdrożenia na całym świecie u naszych klientów zdają się to każdorazowo potwierdzać.
Przy kolejnej okazji postaram się przybliżyć szczegóły techniczne rozwiązania – serdecznie zapraszam do śledzenia naszego Bloga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz