czwartek, 28 listopada 2013

Oracle Big Data Appliance X4-2

System Oracle Big Data Appliance X4-2, oprogramowanie Oracle Big Data Connectors i maszyna bazodanowa Oracle Exadata stanowią razem kompletną i zintegrowaną platformę do obsługi wielkich zbiorów danych.

Oracle poinformował o wprowadzeniu na rynek systemu Oracle Big Data Appliance X4-2, który zawiera kompleksowy zestaw technologii niezbędnych do obsługi platformy Cloudera Enterprise i oferuje o 33% większą pojemność pamięci masowej (w sumie 864 TB na jeden stelaż). 
System Oracle Big Data Appliance X4-2 to kompleksowa platforma do obsługi wielkich zbiorów danych, zoptymalizowana pod kątem zarówno przetwarzania wsadowego, jak i przetwarzania w czasie rzeczywistym. System ten wykorzystuje dystrybucję Cloudera środowiska Apache Hadoop, bazę danych Oracle NoSQL oraz moduły Cloudera Impala i Cloudera Search w celu realizowania zróżnicowanych zadań obliczeniowych. 

Wprowadzając na rynek najnowszą wersję Oracle Big Data Appliance, Oracle udostępnia klientom najnowsze rozwiązania do zarządzania wielkimi zbiorami danych oraz integruje te technologie z hurtowniami danych. System Oracle Big Data Appliance można wykorzystywać w połączeniu z maszyną bazodanową Oracle Exadata i rozwiązaniem Oracle Exalytics; Oracle oferuje obecnie jedyną w branży kompleksową architekturę do przechowywania i analizy wszelkich rodzajów danych oraz do zarządzania nimi, minimalizując jednocześnie konieczność przenoszenia danych.

W ramach systemu Oracle Big Data Appliance firma Oracle oferuje teraz kompleksowe rozwiązanie zabezpieczające dla środowiska Hadoop, w skład którego wchodzi mechanizm autoryzacji oparty na systemie Apache Sentry i protokole LDAP oraz skonfigurowana fabrycznie funkcja uwierzytelniania oparta na protokole Kerberos. System umożliwia także realizację zaawansowanych, scentralizowanych audytów z wykorzystaniem Oracle Audit Vault and Database Firewall.
System Oracle Big Data Appliance oznacza dla klientów koszty znacznie niższe, niż w przypadku budowy klastra Hadoop we własnym zakresie ― nawet o 39%(1)

(1) „Getting Real About Big Data: Build Versus Buy (Prawda na temat rozwiązań do zarządzania wielkimi zbiorami danych: budować własne czy kupić gotowe)” ― autor: Evan Quinn, główny analityk w firmie Enterprise Strategy Group.

Informacje dodatkowe
Oracle and Big Data
Oracle Big Data Appliance
Oracle Big Data Connectors
Oracle NoSQL Database
Oracle Audit Vault and Database Firewall

Oracle Engineered Systems

Baza danych Oracle 12c i macierze ZS3 – w jedności siła

Zgodnie z zapowiedzią wracamy do najnowszej egzemplifikacji głębokiej integracji pomiędzy oprogramowaniem i sprzętem Oracle: bazy danych w wersji 12c oraz macierzy ZS3. 

Obydwa produkty ujrzały światło dzienne w ostatnich miesiącach wzbudzając każdy z osobna duże zainteresowanie rynku, jednak na „przetrawienie” wszystkich nowych komunikatów i wyłapanie przez analityków rynku kluczowych powiązań trzeba było chwilę poczekać. W tej chwili można już przebierać w raportach o różnym poziomie szczegółowości w aspektach technologicznych i biznesowych, do raportów tych można odwołać się w celu rozszerzenia perspektywy przedstawionej w niniejszym skondensowanym opisie.

Hybrydowa kompresja kolumnowa (HCC) w wersji blokowej
Korzyści płynące z ograniczenia fizycznych zasobów dyskowych przy jednoczesnym wzroście wydajności (wszak najszybsza jest ta operacja wejścia-wyjścia, której w ogóle nie trzeba wykonywać dzięki kompresji i możliwości ewentualnego skorzystania z również skompresowanej pamięci podręcznej), nie są nowością nie tylko dla dumnych użytkowników dedykowanych bazodanowych platform Exadata i SPARC SuperCluster, ale także dla posiadaczy macierzy ze stajni Oracle. Nowinką przyniesioną przez bazę 12c jest jednak możliwość skorzystania z tych dobrodziejstw nie tylko dla dostępu plikowego (Dynamic NFS, wspierający HCC już dla bazy 11gR2), ale również dla dostępu blokowego (Fibre Channel), który linia ZS3 równie ochoczo i skutecznie kompresuje (hybrydowo kolumnowo).

Automatyczna optymalizacja danych (ADO)
ADO - dynamiczna mapa aktywności danych

W ramach HCC możliwe jest dopasowanie algorytmu (a dokładniej poziomu jego agresywności) do specyfiki wykorzystania konkretnego zasobu danych: dane archiwalne (niezmienne, bardzo rzadko przetwarzane) dzięki temu mogą zostać zredukowane o czynnik dochodzący do 50, podczas gdy dane nieco starsze od bieżących (ale wciąż jeszcze podlegające rzadkim modyfikacjom i częstszym analizom) mogą pomimo swojej zmienności zostać dość skutecznie skompresowane (nawet 10-krotnie). Ta elastyczność pokazuje swą moc w połączeniu z algorytmem automatycznej optymalizacji (Automatic Data Optimization), który pojawił się wraz z silnikiem 12c: baza danych utrzymuje mapę historycznego wykorzystania poszczególnych danych (partycji) i na podstawie ustalonych przez administratora polityk dynamicznie zmienia poziomy kompresji, a także relokuje dane pomiędzy dostępnymi obszarami pamięci masowej o różnych charakterystykach wydajnościowych. Mechanizm ADO potrafi również wykorzystać opcjonalną funkcjonalność bazy danych Advanced Compression, o ile takowa została zalicencjonowana (HCC jest funkcjonalnością standardową i niewymagającą dodatkowych licencji). Człowiekowi pozostaje jedynie satysfakcja z odnotowania korzyści, polegających na optymalnym wykorzystaniu dostępnych zasobów i skupienie się na tych zadaniach administracyjnych, których jeszcze nie udało się z powodzeniem zautomatyzować.

Oracle Multitenant Database
Baza danych 12c (jak to wskazuje literka c) przyniosła wiele zupełnie nowych możliwości w zakresie przetwarzania danych w chmurze (Cloud), wśród nich mechanizm Oracle Multitenant DB służący do elastycznego zarządzania wieloma bazami danych pod kloszem jednej instancji Oracle bez konieczności ingerowania w struktury danych. Jednolitość nie zawsze oznacza, że identyczne są oczekiwania wydajnościowe w stosunku do wszystkich tzw. podłączalnych (Pluggable) baz danych i tej potrzebie wychodzi naprzeciw możliwość zarządzania przez administratora bazy rozmieszczeniem poszczególnych baz na dostępnych odrębnych pulach zasobów pamięci masowej (ZFS Hybrid Storage Pool). Takich pul w ramach jednej macierzy ZS3 można skonfigurować wiele, przydzielając zasoby o odmiennych charakterystykach wydajnościowych zgodnie ze zróżnicowanymi potrzebami aplikacji odwołujących się do poszczególnych baz. 

Inteligentna komunikacja bazy z macierzą
OISP - komunikacja bazy danych z macierzą

Mądrej głowie dość dwie słowie, ale bez tych dwóch słów (albo chociaż jednego) pozostaje zgadywanie. Takiemu odgadywaniu intencji i przewidywaniu przyszłych rozkazów służą od dawna algorytmy wykonywane przez kontrolery pamięci masowej (np. odczyt kolejnych bloków danych). Przełomem jest wprowadzony w bazie 12c Oracle Intelligent Storage Protocol (OISP), który pozwana na przekazanie bezpośrednich komunikatów do macierzy ZFS w celu zoptymalizowania takich parametrów, jak rozmiar rekordu czy wybór pomiędzy skróceniem czasu odpowiedzi, a maksymalizacją przepustowości. Zauważalną dla administratora korzyścią jest daleko posunięta automatyzacja żmudnego procesu strojenia.

Zarządzanie kopiami zapasowymi
Na koniec warto przypomnieć o nienowej już opcji dostępnej dla posiadaczy macierzy ZFS (również starszych modeli): jest nią zarządzanie pełnym cyklem życia kopii zapasowych - od ich tworzenia na gorąco bez przestoju silnika bazy danych, poprzez multyplikowanie na potrzeby środowisk pozaprodukcyjnych na lokalnej lub odrębnej macierzy, aż do przywracania stanu bazy na podstawie wcześniej zabezpieczonej kopii (jest to możliwe z wykorzystaniem sprawdzonych mechanizmów kopii migawkowej i pełnej ZFS snaphot & clone). Łącznikiem pomiędzy konsolą administratora bazy danych (Oracle Enterprise Manager) a macierzą ZFS jest opcjonalny pakiet Snap Management Utility. Co więcej – wykonywanie kopii pełnych za pomocą SMU nie wymaga osobnej licencji ZFS Clone. 

Napisz do autora
Jan Okrasiński, Senior Systems Engineer w Zespole wsparcia sprzedaży Oracle Hardware.

wtorek, 26 listopada 2013

Systematyczność

Wielu z nas zapewne pamięta sytuację, kiedy nauczyciel w szkole powtarzał: systematyczność, systematyczność – liczy się nie tylko wiedza, ale i systematyczność w jej zdobywaniu!

Zapewne w życiu zawodowym jest trudno o systematyczność. Mało kto może pozwolić sobie na komfort w systematycznym zdobywaniu wiedzy, a planowanie szkoleń bywa z reguły domeną działów HR.
Chciałbym zatem podpowiedzieć, że jeżeli ktoś myśli o przyszłym roku także w kategoriach rozwoju ścieżki kariery – może warto zainteresować się Learning Creditami od Oracle University

Zasada jest prosta: 
1. obmyślamy, ile możemy wydać na szkolenia w przyszłym roku (jaki mamy zaplanowany budżet),
2. piszemy do nas maila, 
3. my podliczamy Państwa zapotrzebowania,
4. następnie przesyłamy dokumenty umowy Learning Credit. 

Państwo opłacacie takie zamówienie – i już w naszym systemie powstaje konto, z którego w ciągu następnego roku - przez cały rok! – możecie wydawać środki na szkolenia.
Jaki jest zysk? – ano taki, że środki z tego roku służą do realizowania szkoleń w całym roku przyszłym. Mamy więc sporo czasu na przemyślenie strategii: kto, kiedy i na jaki temat powinien być szkolony.
A każde szkolenie zamawia się już wtedy bez zbędnej papierologii – wysyłając do nas maila i podając uzyskany uprzednio numer Learning Creditu. Zawsze można też sprawdzić ilość pieniędzy na koncie. My również jesteśmy informowani, jeżeli Państwo zapominacie o zużywaniu konta i staramy się pomagać dobierać odpowiednie szkolenia przez cały czas trwania umowy.

A wszystko po to, aby pod koniec kolejnego roku móc z czystym sumieniem powtórzyć za nauczycielami – nie tylko wiedza ale i systematyczność w jej zdobywaniu!

Dowiedz się więcej
Oracle Learning Credits

Napisz do autora
Marcin Jahn, 
Dyrektor sprzedaży szkoleń 
Oracle University

piątek, 22 listopada 2013

Oracle uruchamia nowe centra obliczeniowe do obsługi Oracle Cloud

Po uruchomieniu nowych centrów przetwarzania danych w Kanadzie i Niemczech firma będzie dysponować w sumie 17 takimi ośrodkami na całym świecie, udostępniając klientom więcej możliwości przechowywania danych i zapewniania zgodności z przepisami.

W ramach rozbudowy swojej największej w branży, wydajnej, niezawodnej i bezpiecznej infrastruktury chmury firma Oracle poinformowała o uruchomieniu nowych centrów przetwarzania danych do obsługi chmury Oracle Cloud w Kanadzie i Niemczech.
Po uruchomieniu tych nowych centrów globalna infrastruktura chmury Oracle będzie się składała z 17 takich ośrodków, umożliwiając obsługę najbardziej kompleksowej oferty usług aplikacji, usług społecznościowych, usług platformy oraz usług infrastruktury. Wszystkie te usługi są oferowane na zasadzie subskrypcji.

Oracle Cloud oferuje najbardziej kompleksowy w branży pakiet nowoczesnych aplikacji biznesowych typu SaaS (udostępnianie oprogramowania jako usługi), w tym Human Capital Management, Customer Experience i Enterprise Resource Management, z wbudowanymi funkcjami analizy danych biznesowych oraz obsługi sieci społecznościowych i urządzeń mobilnych.

Firma Oracle zapewnia klientom i partnerom możliwość elastycznego wyboru sposobu wdrażania oprogramowania Oracle: w chmurze Oracle Cloud i w innych chmurach publicznych, w tradycyjnych centrach przetwarzania danych w siedzibie klienta, w chmurach prywatnych oraz w prywatnych chmurach zarządzanych.
Dzięki ponad trzynastoletniemu doświadczeniu firmy Oracle w zakresie zarządzania centrami przetwarzania danych przedsiębiorstw i instytucji administracji publicznej, centra przetwarzania danych Oracle spełniają najsurowsze standardy dotyczące lokalizacji, bezpieczeństwa systemów fizycznych i informatycznych, nadzoru, infrastruktury oraz pracowników.

Do ochrony swoich rozmieszczonych na całym świecie centrów przetwarzania danych firma Oracle zatrudnia własnych, wyspecjalizowanych specjalistów ds. bezpieczeństwa, którzy mają duże doświadczenie i ukończyli formalne szkolenia z zakresu najlepszych procedur zapewniania bezpieczeństwa chmury.

Informacje dodatkowe
Zapisz się - Oracle Cloud
Dowiedz się więcej – Oracle Cloud

środa, 20 listopada 2013

Warsztaty Samorządowe w Sobieniach Królewskich

Oracle Polska i partnerzy zapraszają na dwudniowe warsztaty, które odbędą się w pałacu w Sobieniach Królewskich pod hasłem: „Rozwój samorządu dzięki inwestycjom w innowacje”.

Innowacyjność to zjawisko, o którym dużo się dzisiaj mówi i pisze. Podczas Warsztatów w Sobieniach Królewskich firma Oracle Polska i jej partnerzy technologiczni zaprezentują najnowsze innowacje, jakie współczesna informatyka może zaoferować instytucjom samorządowym. 

Zintegrowane systemy programowo-sprzętowe, najnowsze oprogramowanie do łączenia rozproszonych systemów w jeden informacyjny organizm, czy nowoczesne systemy cyfrowego obiegu dokumentów - to właśnie rozwiązania, które dzięki nowatorskiemu podejściu do przetwarzania informacji pozwalają na uzyskanie ogromnej elastyczności i szybkości działania systemu IT przy jednoczesnym bardzo szybkim zwrocie z inwestycji.

Wybrane referaty Warsztatów Samorządowych:
* Oracle na Oracle'u
* Doświadczenia związane z wdrażaniem Oracle Database Appliance 
* Świadczenie usług elektronicznych w podmiotach publicznych
Na zakończenie pierwszego dnia obrad odbędzie się także koncert galowy w wykonaniu „Gwiazdy Wieczoru”. 

Zapraszamy do rejestracji:
Warsztaty Samorządowe, 4-5 grudnia 2013, Hotel Sobienie w Sobieniach Królewskich
RSVP: Gabriela Gural, TGB Channel Campaign Manager, Oracle Polska; tel. 661 966 260

Innowacyjne rozwiązania IT dla małych i średnich przedsiębiorstw

Można już rejestrować się na konferencję, która odbędzie się 10 grudnia 2013 roku w warszawskim Pałacu Prymasowskim pod hasłem „Jak małe i średnie przedsiębiorstwa budują swoją konkurencyjność dzięki innowacyjnym rozwiązaniom IT”. 

Organizatorem konferencji jest Oracle Polska wraz z partnerami – firmami Intel oraz Arrow ECS.
Gościem specjalnym wydarzenia będzie Tomasz Słoniewski z IDC Polska, który w swoim referacie omówi trendy wpływające na kształt technologii informatycznych w firmach przyszłości.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną unikalne cechy rozwiązań klasy Exastack – serii rozwiązań Oracle, znanych także jako „Systemy programowo-sprzętowe” lub „Engineered Systems”, na czele z flagowym produktem tej serii, maszyną bazodanową Oracle Exadata. Podczas spotkania przedstawione zostaną także przykłady konkretnych wdrożeń oraz funkcjonalność Centrum Kompetencyjnego dla Oracle Exadata, znajdującego się w siedzibie firmy Arrow ECS w Krakowie.

Wybrane referaty konferencji:
* Przyszłość IT – technologie w służbie biznesu: Tomasz Słoniewski, IDC Polska
* Doświadczenia z Oracle Exastack: prezentacje konkretnych wdrożeń Oracle Exadata
* Wszystko o chmurze: Rafał Szafulera, Cloud Computing Solution Leader, Oracle Polska

Więcej informacji: 
Gabriela Gural, TGB Channel Campaign Manager, Oracle Polska; tel. 661 966 260

Oracle przejmuje firmę Compendium

Firma Oracle poinformowała o przejęciu firmy Compendium, dostawcy opartego na chmurze rozwiązania do marketingu treści. Rozwiązanie to pozwala firmom planować, produkować i dostarczać atrakcyjne treści w wielu kanałach przez cały cykl współpracy z klientami.

Podejście zastosowane przez firmę Compendium polega na kojarzeniu odpowiednich treści z danymi i profilami klientów, aby pomóc firmom skuteczniej przyciągać uwagę potencjalnych klientów, nawiązywać kontakt z nabywcami, przyspieszać przekształcanie sposobności w możliwości sprzedaży, podnosić poziom akceptacji rozwiązania przez użytkowników oraz stymulować wzrost przychodów.

Innowacyjne rozwiązanie firmy Compendium uzupełnia najlepszą w branży platformę Oracle Eloqua Marketing Cloud, która wchodzi w skład kompleksowego rozwiązania Oracle do obsługi klientów.
Połączenie platformy Oracle Eloqua Marketing Cloud z rozwiązaniem firmy Compendium umożliwi nowoczesnym marketerom kojarzenie treści dotyczących konkretnych osób z „internetowym językiem ciała” (digital body language) klientów, aby zwiększyć zaangażowanie klientów z górnej części lejka sprzedażowego, poprawić jakość informacji o potencjalnych klientach, uzyskać największy zwrot z inwestycji w prowadzone działania marketingowe oraz zwiększyć lojalność klientów.

Więcej informacji na temat tego przejęcia można znaleźć TUTAJ.

Powiedzieli o transakcji 

Klienci coraz częściej uzyskują dostęp do informacji za pośrednictwem kanałów internetowych i mobilnych, w wyniku czego proces zakupów zmienia się z zakupów sterowanych przez sprzedaż w zakupy sterowane przez marketing. Marketerzy muszą więc sprostać jeszcze większym wyzwaniom i dostarczać odpowiednie, atrakcyjne treści w wielu kanałach i przez cały cykl współpracy z klientami. Dzięki wzbogaceniu platformy Oracle Eloqua Marketing Cloud o rozwiązanie do marketingu treści firmy Compendium przedsiębiorstwa będą mogły pozyskiwać więcej potencjalnych klientów, poprawić obsługę klienta i zwiększyć uzyskiwane przychody.
Thomas Kurian, wiceprezes Oracle, szef działu rozwoju produktów.

Platforma Oracle Eloqua Marketing Cloud dysponuje unikatowymi możliwościami rejestrowania „internetowego języka ciała” potencjalnych klientów i może pomóc firmom w zapoznaniu się z charakterystyką demograficzną nabywców, ich zachowaniami oraz czynnikami, które na nich wpływają. Połączenie takiego profilu nabywcy z oferowanym przez firmę Compendium, ukierunkowanym na dane rozwiązaniem do marketingu treści pozwoli marketerom dostarczać właściwe treści właściwym osobom, we właściwym kanale i we właściwym czasie. Bardzo się cieszymy, że nasze rozwiązanie weszło w skład najbardziej kompleksowej w branży platformy marketingowej opartej na chmurze, dzięki czemu będziemy mogli dostarczać innowacyjne rozwiązania do marketingu treści firmom z całego świata.
Chris Baggott, dyrektor generalny firmy Compendium.

Dowiedz się więcej
Oracle i Compendium
Prezentacja ogólna
List do klientów i partnerów
FAQ

piątek, 15 listopada 2013

OPITZ CONSULTING i Oracle zapraszają na Roadshow Bazodanowy

Latem 2013 roku ukazała się najnowsza wersja bazy danych Oracle opatrzona numerem 12c („c” jak „cloud”). 

Oracle Database 12c, to technologia nowej generacji, udostępniająca nową architekturę przeznaczoną do obsługi wielu klientów, która jest wdrożona na szybkiej, skalowalnej, niezawodnej i bezpiecznej platformie bazy danych. Podłączając się do chmury za pomocą bazy danych Oracle 12c, klienci mogą podnieść jakość i zwiększyć wydajność aplikacji, oszczędzić czas dzięki architekturze zapewniającej maksymalną dostępność i zarządzaniu pamięcią masową, a także uprościć konsolidację baz danych poprzez zarządzanie setkami baz danych jak jedną.

Firma Oracle i jej partner OPITZ CONSULTING zapraszają na serię seminariów, podczas których będą zaprezentowane nowości w bazie danych Oracle wraz z możliwościami ich wykorzystania. 
Będzie można także przedyskutować z ekspertami obu firm korzyści, jakie oferują nowe funkcjonalności, a także dowiedzieć się, jakie kroki należy podjąć, by móc w pełni skorzystać z nich w praktyce. 
W programie także omówienie innych produktów technologicznych Oracle – takich, jak Oracle 12c Enterprise Manager Cloud Control, Oracle 12c Fusion Middleware, Oracle 12c Appliances, czy Szyna integracyjna & BPM.

Zarejestruj się na jedno z trzech wydarzeń tej serii seminariów:
Warszawa - 19.11.2013
Katowice - 20.11.2013
Wrocław - 21.11.2013

środa, 13 listopada 2013

Oracle Day 2013 przeszedł do historii

Polskie wydanie konferencji Oracle Day miało miejsce 13 listopada 2013 roku w warszawskim hotelu Hilton! Tak wyglądała główna sala obrad przed rozpoczęciem konferencji:

Na konferencję przybyło 700 gości, których powitał Bartosz Soroczyński, Dyrektor Generalny Oracle Polska:

Kolejny referat - prezentację "Modernize to Survive" wygłosił Michel Clement, szef regionu Europy Środkowej Oracle:

Oprócz referatów, podczas sesji plenarnej odbyła się dyskusja panelowa poświęcona edukacji informatycznej w Polsce - jej tytuł: "W jaki sposób współpraca biznesu, edukacji i rządu może przyczynić się do wspierania rozwoju umiejętności IT oraz promowania innowacji i przedsiębiorczości wśród młodych ludzi w Polsce?":
Na zdjęciu od lewej: Bartosz Soroczyński - Dyrektor Generalny, Oracle Polska; Witold Orłowski - PricewaterhouseCoopers, profesor SGH; Beata Kacprzyk - Główny Specjalista Pionu Rozwoju Rynku, GPW w Warszawie SA; Krzysztof Jakub Król - Społeczny Doradca Prezydenta RP.

Podczas sesji plenarnej zostały wręczone wyróżnienia Klient Roku 2013, dla 6 firm i organizacji - klientów Oracle. Tegoroczni laureaci: Adamed Sp. z o.o., Inter Cars S.A., PKO Bank Polski S.A., PZU S.A., TAURON Polska Energia S.A., T-Mobile Polska S.A. Więcej o wyróżnieniach TUTAJ.

W drugiej części konferencji, prezentacje odbywały się w czterech sesjach tematycznych: Technologia, Aplikacje, Sprzęt i Usługi Oracle. Największą salę wyznaczono dla technologii IT, gdzie dominowały tematy związane z Big Data, mobilnością oraz Cloud Computing:

Tematy związane z aplikacjami biznesowymi, jakie były omawiane w dedykowanej ścieżce programowej, to CRM, HR, logistyka, ERP i kontroling oraz Customer Experience:

Podczas sesji sprzętowej przedstawiano systemy Oracle Engineered Systems, pamięci masowe, metody budowania nowoczesnego Data Center oraz technologiczne usługi chmurowe Oracle:

Sesja nr 4 dotyczyła usług Oracle - jak widać, ten temat cieszył się szczególnie dużym zainteresowaniem słuchaczy:

Wyróżnienia dla klientów Oracle

Podczas sesji plenarnej konferencji Oracle Day zostały wręczone wyróżnienia „Klient Roku 2013” dla tych firm i organizacji, które najskuteczniej wdrożyły u siebie rozwiązania informatyczne oparte na komponentach Oracle.

Oto tegoroczni laureaci:

Adamed Sp. z o. o. – w uznaniu za wdrożenie scentralizowanego systemu do wspomagania procesów biznesowych, opartego na Oracle E-Business Suite, Oracle Business Intelligence oraz Oracle Hyperion Planning.

Inter Cars S.A. - za zrealizowanie zaawansowanego projektu informatycznego przy użyciu pakietu Oracle E-Business Suite (EBS) oraz platformy Oracle Fusion Middleware.

PKO Bank Polski S.A. - w uznaniu za zrealizowanie złożonego systemu analityczno-raportowego opartego na narzędziach Oracle Business Intelligence, Oracle Hyperion Planning i Oracle Hyperion Financial Management.

PZU S.A. - za nowatorski projekt budowy platformy integracyjnej przy użyciu zestawu produktów wchodzących w skład pakietu Oracle SOA Suite.

TAURON Polska Energia S.A. – za wdrożenie zintegrowanej platformy sprzętowo-programowej łączącej w sobie maszyny programowo-sprzętowe Oracle: Exadata oraz Exalogic.

T-Mobile Polska S.A. – jako wyraz uznania dla firmy, która przez wiele lat opierała rozwój swojej platformy technologicznej na renomowanych serwerach SUN SPARC Solaris.

Dyskusja panelowa podczas Oracle Day


Rozpoczęła się największa konferencja organizowana przez Oracle w Polsce: Oracle Day 2013. Ponad 700 uczestników obraduje pod hasłem "Converge. Connect. Empower the Modern Enterprise". 
Oracle Day co roku odbywa się wspólnie ze strategicznymi partnerami - w roku 2013 konferencja jest współorganizowana wraz z firmą Intel®.

Jedną z kluczowych pozycji sesji plenarnej jest panel dyskusyjny pod nazwą: "W jaki sposób współpraca biznesu, edukacji i rządu może przyczynić się do wspierania rozwoju umiejętności IT oraz promowania innowacji i przedsiębiorczości wśród młodych ludzi w Polsce?". 
Na zdjęciu uczestnicy dyskusji panelowej – od lewej: 
  • Bartosz Soroczyński, Dyrektor Generalny, Oracle Polska 
  • Witold Orłowski, PricewaterhouseCoopers, profesor SGH 
  • Beata Kacprzyk - Główny Specjalista Pionu Rozwoju Rynku, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA 
  • Krzysztof Jakub Król, Społeczny Doradca Prezydenta RP

piątek, 8 listopada 2013

Intrygująca prezentacja Gridwise na Oracle Day


Wielkimi krokami zbliża się konferencja Oracle Day 2013, która już 13 listopada 2013 odbędzie się w warszawskim hotelu Hilton.

„Złotym” partnerem tego wydarzenia jest firma Gridwise, której prezes Paweł Płaszczak wygłosi referat podczas sesji plenarnej. Dość intrygujący tytuł prezentacji brzmi: „Inwestuj w informację: drugie wtajemniczenie”.

Oto jak o tym wydarzeniu opowiada autor:
W przygotowanie tej nietypowej prezentacji brał udział cały zespół Gridwise. 
Będzie bardzo interaktywnie. Zaprosimy Państwa do udziału w niekonwencjonalnym eksperymencie społecznym, który zacznie się podczas prezentacji i potrwa cały dzień.
Zobaczycie Big Data w działaniu, przy okazji będzie można wygrać coś bardzo niezwykłego. Zadamy też niepokojące pytania ważne dla wszystkich, którzy używają baz danych Oracle.
Nieobecni będą mogli także uczestniczyć w eksperymencie (i wygrać nagrody!) za pomocą Facebooka.

Jak wziąć udział w konkursie i eksperymencie Gridwise? 

  • Zarejestruj się na konferencję.
  • Śledź blog bądź profil FB firmy Gridwise. 
  • Dzień przed konferencją pojawi się w tym serwisie ogłoszenie wyjaśniające zasady konkursu.

Dodatkowe informacje
Więcej o firmie Gridwise
Gridwise – blog poświęcony tematyce Oracle
Gridwise - prezentacja na Oracle Day 2013
Rejestracja na Oracle Day 2013

Oracle przejmuje BigMachines

Firma Oracle poinformowała o przejęciu firmy BigMachines, dostawcy czołowego, opartego na chmurze rozwiązania Configure, Price and Quote (CPQ - konfigurowanie, wycena i złożenie oferty).

Opracowane przez firmę BigMachines rozwiązanie CPQ Cloud przyspiesza konwersję możliwości sprzedaży w przychody dzięki automatyzacji procesu obsługi zamówień. Wykorzystuje w tym celu sprzedaż ukierunkowaną, dynamiczne wycenianie oraz łatwy w obsłudze przepływ pracy dotyczący zatwierdzania, dostępny w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu.
Firmy, które korzystają z technologii automatyzacji sprzedaży, podczas przekształcania możliwości handlowych na zamówienia często bazują na ręcznych i kłopotliwych procesach offline. Przyczynia się to do występowania błędów, wzrostu kosztów i opóźnień w generowaniu przychodów oraz obniża poziom obsługi klientów.

Oferowane przez firmę BigMachines rozwiązanie CPQ Cloud rozszerza zakres automatyzacji sprzedaży o tworzenie optymalnej oferty. Pozwala sprzedawcom łatwo konfigurować i wyceniać skomplikowane produkty, wybierać najlepsze opcje, promocje i warunki transakcji oraz dołączać do oferty produkty dodatkowe i opcje przedłużenia usług z wykorzystaniem zautomatyzowanych przepływów pracy.

Rozwiązanie firmy BigMachines w połączeniu z usługami Oracle do użytkowania w chmurze, takimi jak Marketing, Sales, Social, Commerce, czy Service Cloud, będzie stanowić kompleksowe, oparte na chmurze rozwiązanie do inteligentniejszej sprzedaży. Zwiększy ono produktywność sprzedawców i zadowolenie klientów, a firmom pozwoli szybciej uzyskiwać przychody. 
Więcej informacji na temat tego przejęcia można znaleźć pod adresem http://www.oracle.com/bigmachines.

Powiedzieli o przejęciu

Do podstawowych celów rozwiązań inteligentnej sprzedaży należy zapewnianie zespołom handlowców informacji, dostępu i wiedzy przeglądowej, których potrzebują, aby móc maksymalnie wykorzystywać możliwości generowania przychodów oraz realizować wszystkie fazy cyklu sprzedaży. Wzbogacenie platformy Oracle Cloud o rozwiązanie CPQ Cloud firmy BigMachines zaowocuje bezproblemową integracją procesów z zakresu marketingu i sprzedaży, wyceniania i tworzenia ofert oraz realizacji zamówień i serwisu, a to pozwoli przedsiębiorstwom osiągać wyższe przychody i usprawnić obsługę klienta”. 
Thomas Kurian, wiceprezes Oracle, szef działu rozwoju produktów. 

Firma BigMachines opracowuje najlepsze na rynku rozwiązania CPQ, które służą przedsiębiorstwom różnej wielkości i z wielu branż. Wspólnie z Oracle udostępnimy kompleksowe, oparte na chmurze rozwiązanie do zarządzania procesami sprzedaży, zapewniające wyjątkowo wysoki poziom obsługi klienta”.
David Bonnette, dyrektor generalny firmy BigMachines. 

Dowiedz się więcej
Oracle i BigMachines
Prezentacja ogólna
List do klientów i partnerów
FAQ

środa, 6 listopada 2013

Procesy, usługi, dane, wymagania – próba usystematyzowania

Powiązanie usług, procesów i danych w ramach struktury przedsiębiorstwa

W ramach Architektury Referencyjnej Oracle można dowiedzieć się, jak Oracle traktuje usługi, procesy biznesowe i struktury danych oraz zobaczyć ich wzajemne powiązania w ramach struktury przedsiębiorstwa.

Mówiąc w pewnym uproszczeniu, procesy biznesowe każdego przedsiębiorstwa można zamodelować w postaci struktur odwzorowujących jego trzy elementy: dane, strukturę organizacyjną i usługi. Struktura organizacyjna jest źródłem dla konkretnych ról w procesach, jak również definiuje, kto jest właścicielem konkretnego procesu biznesowego. Usługi powstają poprzez wyeksponowanie procesów biznesowych na szynie danych lub jako adaptery do dostępu do danych. Z usług z kolei korzystają procesy biznesowe.

Procesy biznesowe są zazwyczaj realizowane za pomocą aplikacji, czy procesów zamodelowanych za pomocą notacji BPMN dla znanych przebiegów lub ACM (Adaptive Case Managemnet) dla przebiegów definiowanych ad-hoc. Idąc dalej, należy zastanowić się nad strukturą i hierarchią procesów biznesowych danych i usług.
Ważne jest, aby tej hierarchii nie budować od zera w każdym przedsiębiorstwie, tylko oprzeć się na uznanych standardach. W przypadku procesów biznesowych, autorzy Architektury Referencyjnej Oracle proponują wykorzystanie ram zdefiniowanych przez organizację APQC www.apqc.org (American Productivity and Quality Center) – jest to organizacja zajmująca się od 1994 r. wypracowywaniem standardów dla zwiększania produktywności w przemyśle.
Poniższa ilustracja określa nazwy typów procesów w poszczególnych poziomach hierarchii APQC:
Hierarchia Procesów

W przypadku danych, Oracle proponuje własną strukturę opartą na produkcie AIA (Application Integration Architecture). W ramach tego produktu dostępne są podstawowe struktury danych dla różnych sektorów - takich jak telekomunikacja, ochrona zdrowia, transport i wiele innych. Struktury te można zaimplementować jako kanoniczny model danych przedsiębiorstwa.
Strukturę danych w ramach AIA pokazuje poniższa ilustracja:
Hierarchia Danych

W przypadku usług, autorowi nie udało się odnaleźć ram proponowanych przez firmę Oracle. Proponuję zatem skorzystać z propozycji organizacji BIAN, czyli „Banking Industry Architecture Network” www.bian.org
Hierarchia Usług

Podsumowując, wydaje się ze wszech miar wskazane, aby przy budowie własnych hierarchii procesów, danych i usług skorzystać z gotowych klasyfikacji wspomnianych powyżej. Umożliwi to korzystanie z doświadczeń w ramach określonych sektorów, jak również ułatwi współpracę pomiędzy przedsiębiorstwami.

Napisz do autora
Remigiusz Wasilewski jest certyfikowanym ekspertem w zakresie Oracle IT Architecture, pracuje w firmie Proximus S.A.

wtorek, 5 listopada 2013

Najnowsze badanie firmy Oracle na temat efektywności współpracy

Dyrektorzy działów marketingu i informatyki uważają, że chcąc zaspokoić potrzeby dzisiejszych dynamicznie się rozwijających środowisk cyfrowych, mobilnych i społecznościowych, należy zapewnić współpracę między ludźmi, procesami i technologiami, co pozwoli uzyskiwać lepsze wyniki biznesowe. 

Aby zademonstrować, jak przedsiębiorstwa postrzegają współpracę między ludźmi, procesami i technologiami, firma Oracle wspólnie z firmami Leader Networks i Social Media Today przeprowadziła wśród kadry kierowniczej wyższego szczebla badanie dotyczące możliwości, jakie zapewniałaby szefom działów marketingu i informatyki efektywniejsza współpraca, oraz przeszkód na drodze do tej współpracy i do osiągania w jej wyniku rzeczywistych korzyści biznesowych. 

Wyniki tej ankiety pokazują, jak działy marketingu i informatyki współpracują ze sobą, kiedy pracują oddzielnie, i jakie korzyści biznesowe zapewnia przedsiębiorstwom wdrożenie funkcji społecznościowych w ramach realizowanych procesów. 
Firma Oracle przedstawiła wnioski ze sponsorowanej i przeprowadzonej wspólnie z firmami Leader Networks i Social Media Today ankiety pt. „Współpraca społecznościowa”. W ramach ankiety zbadano wpływ dzisiejszego dynamicznie rozwijającego się środowiska cyfrowego, społecznościowego i mobilnego na działalność biznesową. Analizowano też, w jaki sposób środowisko to wymusza zmiany w przedsiębiorstwie, zwłaszcza w dziedzinie marketingu i informatyki.
W tym ogólnoświatowym badaniu wzięło udział ponad 900 dyrektorów ds. marketingu i informatyki, których pytano o aktualny poziom współpracy w ich przedsiębiorstwach oraz o bariery stojące na drodze do sukcesu przedsiębiorstwa społecznościowego. 

Z badania wynika, że choć zarówno działy marketingu, jak i informatyki dostrzegają duże korzyści biznesowe płynące ze współpracy między nimi, to wciąż pozostało jeszcze wiele do zrobienia. 
Z ankiety wynika również, że to działy marketingu częściej starają się nawiązać współpracę i że zdaniem większości respondentów główną przeszkodę na drodze do współpracy stanowi kultura korporacyjna.
Firma Oracle definiuje przedsiębiorstwo społecznościowe (socially enabled enterprise/social business) jako przedsiębiorstwo, w którym w bieżące procesy biznesowe ― od marketingu i sprzedaży, przez obsługę klienta i badania, aż po komunikację i współpracę pomiędzy pracownikami ― wbudowano mechanizmy społecznościowe.

Najważniejsze wnioski
Zmieniają się role pracowników działów marketingu i informatyki. Kierownicy zarówno działów marketingu, jak i informatyki twierdzą, że obserwują zmianę charakteru swoich stanowisk z uwagi na większy nacisk na społecznościowe działania biznesowe. Obydwie grupy twierdzą, że mogą teraz efektywniej współpracować. Dostrzegają także potrzebę zdobycia nowych umiejętności oraz zatrudnienia pracowników z nowymi kwalifikacjami, aby zaspokoić potrzeby dzisiejszego dynamicznie się rozwijającego środowiska. 
Pracownicy działów marketingu są bardziej skłonni do współpracy. Respondenci z działów marketingu częściej zgłaszali wyższy poziom współpracy niż ich odpowiednicy z działów informatycznych/technicznych. 
Obecny zakres współpracy pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Tylko 36% respondentów z działów marketingu i 26% z działów informatycznych/technicznych stwierdziło, że współpracuje „często”. Nieco ponad połowa respondentów z działów marketingu i działów informatycznych/technicznych uważa współpracę w swoich przedsiębiorstwach za „wystarczającą”. 16% respondentów z działów informatycznych/technicznych poinformowało, że współpraca z działem marketingu „nie istnieje”. 
Mimo wyzwań współpraca jest teraz lepsza niż kiedyś. Bardzo niewielu respondentów stwierdziło, że w tym roku współpracowało mniej niż w roku ubiegłym. Ponadto 41% szefów działów marketingu i 38% szefów działów informatycznych/technicznych wskazało na to, że w porównaniu z rokiem ubiegłym współpraca zacieśniła się. 
Współpraca przynosi korzyści biznesowe. Ponad 2/3 szefów zarówno działów marketingu, jak i działów informatycznych/technicznych stwierdziło, że w wyniku lepszej współpracy są „bardziej efektywni” zawodowo. Wśród wymienianych korzyści ze współpracy znalazły się: silniejszy przekaz i większa atrakcyjność komunikatów marketingowych, szybsze wprowadzanie nowych produktów na rynek, większa akceptacja produktów przez użytkowników, obniżenie kosztów projektów oraz mniejsza liczba wad i usterek w produktach i usługach.

Informacje dodatkowe
Oracle Social Relationship Management
Oracle Social Blog Post
Social Media Today
Leader Networks

piątek, 1 listopada 2013

Oracle Eloqua staje się jeszcze lepsza

Oracle udostępnił niedawno kilkanaście nowych rozszerzeń i funkcji do platformy Oracle Eloqua, które pomogą nowoczesnym marketerom lepiej obsługiwać klientów i uzyskiwać wyższy zwrot z inwestycji w marketing dokonywanych w ramach wielokanałowych kampanii.
Nowe funkcje pomogą menedżerom od marketingu usprawnić docieranie do docelowych klientów, przyciąganie ich uwagi i finalizowanie transakcji, a także analizę informacji z kanałów cyfrowych, społecznościowych i mobilnych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii IT.
Oracle Eloqua stanowi trzon platformy Oracle Marketing Cloud i jest jedynym rozwiązaniem, które pozwala marketerom zarządzać na jednej platformie kampaniami prowadzonymi za pomocą dowolnego rodzaju mediów. 

W nowej wersji platformy Oracle Eloqua zostały wprowadzone m.in. następujące nowe funkcje:
Oracle Eloqua AdFocus: udostępnia marketerom jedną platformę do dynamicznego tworzenia reklam wizualnych w mediach, zarządzania tymi reklamami oraz mierzenia ich efektywności. 
Oracle Eloqua Profiler: udostępnia intuicyjny społecznościowy interfejs użytkownika, który zapewnia przedstawicielom handlowym zintegrowany, szczegółowy wgląd w informacje o potencjalnym kliencie. Informacje te pochodzą nie tylko z zasobów dotyczących działań na platformie Oracle Eloqua (wiadomości e-mail, formularzy, widoków stron), lecz także z wszelkich zasobów zewnętrznych przechowywanych na tej platformie.
Zarządzanie zasobami marketingowymi: nowe możliwości zapewniają bezpieczniejszy i lepiej kontrolowany dostęp do zasobów marketingowych i danych. Nowo zintegrowane funkcje oferują lepszy wgląd w zasoby kampanii i w zarządzanie kampaniami za pomocą centralnego kalendarza marketingowego oraz upraszczają zarządzanie zasobami.
Zintegrowany lejek sprzedażowy i marketingowy: zapewnia użytkownikom z działu marketingu i sprzedaży, zespołom stanowiącym łącznik pomiędzy różnymi jednostkami funkcjonalnymi oraz kierownictwu spójny i przejrzysty wgląd w efektywność całego procesu. 
Eloqua AppCloud: udostępnieniu tej wersji towarzyszy nawiązanie współpracy z ponad 20 nowymi partnerami uczestniczącymi w rozwoju systemu AppCloud; system ten obejmuje teraz ponad 100 aplikacji. 
Możliwości społecznościowe: niedawna integracja platformy Oracle Eloqua i pakietu Oracle Social Relationship Management (SRM) doprowadziła do powstania kompleksowego, skalowalnego i zintegrowanego, nowoczesnego rozwiązania marketingowego. 

Informacje dodatkowe
Oracle Eloqua
Oracle Eloqua Blog
eBook: Marketing Automation Simplified
Resources: Episode 1 -Targeting
White Paper: Defining the Modern Marketer

Zbliża się konferencja Oracle Day 2013

Można jeszcze zarejestrować się na konferencję Oracle Day, która odbędzie się w Warszawie, w hotelu Hilton, 13 listopada 2013 r.

Największa konferencja organizowana przez Oracle w Polsce odbędzie się 13 listopada 2013 roku pod hasłem "Converge. Connect. Empower the Modern Enterprise". Wydarzenie to przyniesie serię prezentacji nowości produktowych Oracle wcześniej ogłoszonych podczas konferencji Oracle OpenWorld w San Francisco oraz najciekawszych wdrożeń dokonanych w naszym kraju, projekcje wideo, sesje szkoleniowe oraz techniczne.

Konferencje Oracle Day mają od lat wyrobioną renomę jako forum wymiany poglądów oraz platforma dyskusji w gronie ekspertów, dając możliwość szerokiej wymiany doświadczeń na tematy związane ze wspomaganiem biznesu przez rozwiązania informatyczne. Spotkanie co roku gromadzi partnerów i najważniejszych menedżerów Oracle oraz użytkowników rozwiązań Oracle z instytucji oraz firm wszystkich kluczowych branż gospodarki. Oracle Day co roku odbywa się wspólnie ze strategicznymi partnerami - w roku 2013 konferencja będzie współorganizowana wraz z firmą Intel®.

Podczas konferencji odbędzie się 35 prezentacji w sesji plenarnej oraz w oddzielnych ścieżkach tematycznych. Jednym z punktów programu będzie dyskusja panelowa pod hasłem „Znaczenie rozwoju umiejętności IT wśród młodzieży w Polsce”, w której wezmą udział wybitni analitycy i eksperci od spraw informatyki, gospodarki i biznesu.
Na zakończenie sesji plenarnej odbędzie się wręczenie nagród „Klient Roku Oracle Polska 2013”.
Po przerwie obrady zostaną wznowione w równoległych sesjach tematycznych, poświęconych następującym zagadnieniom:

  • Technologia Oracle (chmura, Big Data, technologie mobilne, analityka biznesowa);
  • Aplikacje Oracle (Customer Experience, Social CRM, HR, logistyka, kontroling);
  • Sprzęt komputerowy Oracle (budowanie centrów obliczeniowych, serwery, systemy programowo-sprzętowe);
  • Usługi Oracle (asysta techniczna, zaawansowane usługi ACS, szkolenia Oracle, konsulting).

Zarejestruj się już teraz na Oracle Day!