Oracle oferuje działające w chmurze narzędzie Application Performance Monitoring (APM), informujące wyprzedzeniem o problemach, które mogą być odczuwalne dla użytkowników aplikacji oraz dostarcza programistom kompleksowe informacje pozwalające przyspieszyć ich rozwiązywanie. Oracle APM umożliwia m.in.:
• kompleksowe monitorowanie wrażeń użytkowników aplikacji;
• śledzenie transakcji na wielu serwerach w celu określenia, z którą warstwą związany jest problem dotyczący aplikacji;
• łączenie odseparowanych od siebie zbiorów danych oraz automatyczne przeglądanie dzienników aplikacji w kontekście ich wydajności.
Działająca na rynku IT od 2010 roku firma in4mates zajmuje się tworzeniem aplikacji biznesowych dla wielu branż, głównym produktem firmy jest system do oceny ryzyka kredytowego, przeznaczony dla banków. Aplikacja ta stosuje unikalne algorytmy, pozwalające ocenić na podstawie danych klienta, czy posiada on zdolność kredytową oraz oszacować, na jakich warunkach może być udzielona pożyczka.
„Aplikacjom tej klasy stawiane są szczególne wymagania dotyczące wydajności, ponieważ wiele banków ma określone w umowie szczegółowe procedury przyznawania kredytów i często mają one bardzo mało czasu na podjęcie prawidłowej decyzji” – komentuje Piotr Olejarz, Członek Zarządu in4mates. „Dlatego już na etapie projektowania musieliśmy zwracać uwagę na jak najlepsze optymalizowanie architektury i takie dobieranie jej parametrów, aby aplikacja działała szybko i miała jak najmniej punktów wrażliwych na występowanie tzw. wąskich gardeł. Dlatego zdecydowaliśmy się na zastosowanie usług Oracle Application Performance Monitoring Cloud, które doskonale sprawdzają się jako narzędzia do monitorowania aplikacji i odnajdywania najlepszych metod likwidowania problemów wydajnościowych”.
Narzędzia Oracle Application Performance Monitoring Cloud analizują działanie aplikacji w trakcie jej tworzenia i pozwalają na bieżąco sprawdzać, jak zmiany infrastruktury systemu – przykładowo dodanie dodatkowych bazy danych albo serwerów aplikacji - wpływają na parametry pracy tworzonej aplikacji.
„Dzisiejsze aplikacje są bardzo skomplikowane, mają wiele modułów pogrupowanych w tzw. kontenery, a każdy z nich może wykorzystywać inne zasoby infrastruktury IT; działają w środowiskach rozproszonych obejmujących przeglądarki WWW, serwery aplikacji i bazy danych. Synchronizacja tych elementów jest niezwykle trudna, ponieważ wiele aspektów wpływa na siebie wzajemnie” – ocenia Maciej Tomkiewicz, Cloud Leader z Oracle Polska. „Dodatkowym utrudnieniem jest działanie aplikacji w środowisku internetowym, gdzie trzeba być przygotowanym na nagłe wzrosty obciążenia, spowodowane np. skokowym zwiększeniem się liczby jednoczesnych użytkowników. Ręczne przeanalizowanie różnych kombinacji parametrów jest uciążliwe i zajmuje mnóstwo czasu. Narzędzia Oracle automatyzują te czynności i skracają czas strojenia aplikacji, dając tym samym olbrzymi komfort projektantom”.
Jedną z najbardziej użytecznych funkcji Oracle APM jest samodzielne wykrywanie architektury aplikacji i znajdowanie zależności zachodzących pomiędzy jej elementami. APM modeluje strukturę budowanej aplikacji i potrafi w czasie rzeczywistym oszacować różne jej parametry wydajnościowe - na przykład czas odpowiedzi sklepu internetowego na złożone zamówienie lub zadane pytanie i potrafi wskazać co należy zmienić w architekturze aplikacji, aby polepszyć jej działanie zgodnie z założeniami klienta.
„Oracle APM sprawdził się doskonale przy budowaniu naszej aplikacji do oceny wiarygodności kredytowej” – dodaje Piotr Olejarz. „System musi działać bardzo szybko i wydajnie po to, aby używający jej bank mógł utrzymać poziom zaufania klientów i ich pozytywne doświadczenia w kontaktach z instytucją. Aplikacja musi być także dla każdego klienta nieco inaczej skonfigurowana, w czym także pomaga analizowanie jej przez narzędzia Oracle. Badanie wydajności aplikacji można by przeprowadzić także i bez Chmury Oracle, jednak byłaby to wyjątkowo żmudna i czasochłonna praca. Ogólnie można ocenić, że zastosowanie Oracle APM zauważalnie oszczędza nasz czas przy pracach projektowych”.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz